wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Przedsiębiorcy chcą tańszych abonamentów w Strefie Płatnego Parkowania. Co na to Ratusz?

Dodano: 6 lutego 2017, 18:32
Autor: Dominik Smaga

(fot. Dorota Awiorko)

O przyznanie im prawa do tańszych abonamentów upominają się w Ratuszu przedsiębiorcy działający w płatnej strefie. Twierdzą, że pozwoliłoby to również ukrócić pokątny handel plakietkami.

– Czujemy się pokrzywdzeni – mówi pani Agnieszka, która prowadzi sklep w śródmieściu. – Od sąsiadów różnimy się tym, że nie jesteśmy w swoim lokalu zameldowani, ale za miejsce parkingowe musimy płacić dużo więcej od nich.

Tańsze abonamenty (wydano ich 1050) przysługują teraz wyłącznie mieszkańcom ulic znajdujących się w Strefie Płatnego Parkowania. Mając kartonik oznaczony literą „M” mogą oni nawet przez rok parkować na trzech wyznaczonych ulicach w pobliżu swojego domu. Płacą za to 100 zł. Dla porównania: „zwykły” abonament miesięczny kosztuje 150 zł w tańszej strefie i 200 zł w droższej.

– Nie chcemy kombinować odkupując pod stołem tańsze abonamenty od sąsiadów – mówi pani Agnieszka.

– Takie zjawiska się zdarzają – przyznaje miejska radna Marta Wcisło (PO). – Są osoby, które wynajmują swe mieszkania, ale mają meldunek w centrum i przez to mają prawo do postoju obok domu. Są i tacy, którzy nie mając samochodu udostępniają innym przysługujący im abonament.

Radna proponuje, by prawo do rocznego abonamentu za 100 zł miała też określona grupa przedsiębiorców prowadzących działalność w strefie. – Nie chodzi mi o wszystkie banki i ich pracowników – zastrzega Wcisło, która w tej sprawie wystąpiła z oficjalną prośbą do Ratusza. – Chodzi tylko o tych przedsiębiorców, którzy mają akt własności lokalu i prowadzą w nim działalność gospodarczą. Oni chcieliby być traktowani tak samo jak ich sąsiedzi z piętra wyżej lub zza ściany.

Ratusz wyklucza jednak wprowadzenie zmian. – Otworzylibyśmy innym drogę do ubiegania się o utworzenie ulg, np. osobom pracującym lub uczącym się w centrum – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie zmniejszymy w ten sposób liczby pojazdów wjeżdżających do ścisłego centrum, a osiągniemy efekt przeciwny. Naszym zdaniem zasadne wydają się ulgi wyłącznie dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych.

Mimo to radna zapowiada, że będzie nakłaniać władze miasta do zmiany zdania. – Mikroprzedsiębiorcy mają trudną sytuację, a przy okazji można by wyeliminować szarą strefę – twierdzi Wcisło.

Ulgi dla firm to rzadkość

Spośród około 40 miast, w których wyznaczono strefy płatnego parkowania, zaledwie kilka wprowadziło ulgi dla firm. Na przykład w Kielcach prawo do biletu tańszego o 25 proc., ale tylko na jeden z firmowych pojazdów, mają przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób. Podobna zniżka obowiązuje w Poznaniu i to nie tylko dla najmniejszych firm.

obserwator
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obserwator
obserwator (7 lutego 2017 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
biznesmani za dychę ! na suvy  stać , na groszowy abonament już nie
Płacą podatek drogowy,więc opłata za postój na ulicy to drugi podatek.W państwach z normalnym prawem to nie powinno mieć miejsca.SUV-y biorą się z pracy i z tego,że nie dają się orżnąć przez pazerne państwo.Chłop pańszczyżniany oddawał10%,pan był jeden na kilka wiosek.Dzisiaj jest w mieście jest wojewoda,marszałek,prezydent,starosta i przy każdym z nich ogromna świta na którą oddają 50% tego co zarobią ciężko pracując.Nie jestem biznesmenem i w centrum powinni parkować tylko mieszkańcy za darmo,ponieważ tu się urodzili.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
biznesmani za dychę ! na suvy stać , na groszowy abonament już nie
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobra i bardzo potrzebna inicjatywa radnej Wcisło, trzeba wspierać małych i rodzimych przedsiębiorców a nie zagraniczne molochy.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram stanowisko ratusza. Juz teraz mieszkancom ciezko jest zaparkowac w strefie. Przedsiębiorstwo mowie nie
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepiej to sprzedawać tańsze abonamenty właścicielowi firmy, a reszta pracowników niech kupuje na obecnych zasadach. Do Centrum jest bardzo dobry dojazd komunikacją miejską.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!