piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Przedsiębiorcy chcą tańszych abonamentów w Strefie Płatnego Parkowania. Co na to Ratusz?

Dodano: 6 lutego 2017, 18:32
Autor: Dominik Smaga

(fot. Dorota Awiorko)

O przyznanie im prawa do tańszych abonamentów upominają się w Ratuszu przedsiębiorcy działający w płatnej strefie. Twierdzą, że pozwoliłoby to również ukrócić pokątny handel plakietkami.

– Czujemy się pokrzywdzeni – mówi pani Agnieszka, która prowadzi sklep w śródmieściu. – Od sąsiadów różnimy się tym, że nie jesteśmy w swoim lokalu zameldowani, ale za miejsce parkingowe musimy płacić dużo więcej od nich.

Tańsze abonamenty (wydano ich 1050) przysługują teraz wyłącznie mieszkańcom ulic znajdujących się w Strefie Płatnego Parkowania. Mając kartonik oznaczony literą „M” mogą oni nawet przez rok parkować na trzech wyznaczonych ulicach w pobliżu swojego domu. Płacą za to 100 zł. Dla porównania: „zwykły” abonament miesięczny kosztuje 150 zł w tańszej strefie i 200 zł w droższej.

– Nie chcemy kombinować odkupując pod stołem tańsze abonamenty od sąsiadów – mówi pani Agnieszka.

– Takie zjawiska się zdarzają – przyznaje miejska radna Marta Wcisło (PO). – Są osoby, które wynajmują swe mieszkania, ale mają meldunek w centrum i przez to mają prawo do postoju obok domu. Są i tacy, którzy nie mając samochodu udostępniają innym przysługujący im abonament.

Radna proponuje, by prawo do rocznego abonamentu za 100 zł miała też określona grupa przedsiębiorców prowadzących działalność w strefie. – Nie chodzi mi o wszystkie banki i ich pracowników – zastrzega Wcisło, która w tej sprawie wystąpiła z oficjalną prośbą do Ratusza. – Chodzi tylko o tych przedsiębiorców, którzy mają akt własności lokalu i prowadzą w nim działalność gospodarczą. Oni chcieliby być traktowani tak samo jak ich sąsiedzi z piętra wyżej lub zza ściany.

Ratusz wyklucza jednak wprowadzenie zmian. – Otworzylibyśmy innym drogę do ubiegania się o utworzenie ulg, np. osobom pracującym lub uczącym się w centrum – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie zmniejszymy w ten sposób liczby pojazdów wjeżdżających do ścisłego centrum, a osiągniemy efekt przeciwny. Naszym zdaniem zasadne wydają się ulgi wyłącznie dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych.

Mimo to radna zapowiada, że będzie nakłaniać władze miasta do zmiany zdania. – Mikroprzedsiębiorcy mają trudną sytuację, a przy okazji można by wyeliminować szarą strefę – twierdzi Wcisło.

Ulgi dla firm to rzadkość

Spośród około 40 miast, w których wyznaczono strefy płatnego parkowania, zaledwie kilka wprowadziło ulgi dla firm. Na przykład w Kielcach prawo do biletu tańszego o 25 proc., ale tylko na jeden z firmowych pojazdów, mają przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób. Podobna zniżka obowiązuje w Poznaniu i to nie tylko dla najmniejszych firm.

obserwator
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obserwator
obserwator (7 lutego 2017 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
biznesmani za dychę ! na suvy  stać , na groszowy abonament już nie
Płacą podatek drogowy,więc opłata za postój na ulicy to drugi podatek.W państwach z normalnym prawem to nie powinno mieć miejsca.SUV-y biorą się z pracy i z tego,że nie dają się orżnąć przez pazerne państwo.Chłop pańszczyżniany oddawał10%,pan był jeden na kilka wiosek.Dzisiaj jest w mieście jest wojewoda,marszałek,prezydent,starosta i przy każdym z nich ogromna świta na którą oddają 50% tego co zarobią ciężko pracując.Nie jestem biznesmenem i w centrum powinni parkować tylko mieszkańcy za darmo,ponieważ tu się urodzili.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
biznesmani za dychę ! na suvy stać , na groszowy abonament już nie
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobra i bardzo potrzebna inicjatywa radnej Wcisło, trzeba wspierać małych i rodzimych przedsiębiorców a nie zagraniczne molochy.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram stanowisko ratusza. Juz teraz mieszkancom ciezko jest zaparkowac w strefie. Przedsiębiorstwo mowie nie
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2017 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepiej to sprzedawać tańsze abonamenty właścicielowi firmy, a reszta pracowników niech kupuje na obecnych zasadach. Do Centrum jest bardzo dobry dojazd komunikacją miejską.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!