sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Przedszkola w Lublinie: Rusza nabór, będzie więcej miejsc

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2011, 19:00
Autor: Dominik Smaga

W tym roku dzieci 5-letnie mają obowiązek wychowania przedszkolnego i nie można im odmówić miejsca.
W tym roku dzieci 5-letnie mają obowiązek wychowania przedszkolnego i nie można im odmówić miejsca.

14 marca zacznie się nabór do miejskich przedszkoli. Jest w nich ponad 8 tys. miejsc - więcej niż przed rokiem.

Dodatkowo blisko 1200 miejsc dla 5- i 6-latków czekać będzie w oddziałach przedszkolnych podstawówek. A wczoraj pojawiła się dobra wiadomość dla Felina: dostanie nowe przedszkole.

Rekrutacja potrwa do 15 kwietnia. Pierwszeństwo będą mieć 6-latki, później dzieci rodziców samotnych, w znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawnych, niezdolnych do pracy lub samodzielnej egzystencji i te z rodzin zastępczych.

Miejsc będzie więcej, niż przed rokiem. Będzie m.in. 11 nowych oddziałów przedszkolnych w szkołach, np. przy Krężnickiej, Radości i Biedronki. Ale w ostatecznym rozrachunku sytuacja będzie zbliżona do tej sprzed roku.

– W tym roku dzieci 5-letnie mają obowiązek wychowania przedszkolnego i nie można im odmówić miejsca – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Dotąd rodzice 5-latków mogli posłać dziecko do przedszkola, ale nie musieli.

System preferuje dzieci starsze trudniej będzie rodzicom 3- i 4-latków. Ratusz szacuje, że w publicznych przedszkolach (również prowadzonych przez inne podmioty, np. zakony) są miejsca dla 75 proc. dzieci w wieku 3–6 lat. A razem z placówkami niepublicznymi miejsc wystarczy dla 96 proc. dzieci. Miasto liczy, że tłok częściowo rozładują ci rodzice 6-latków, którzy poślą swoje dzieci do szkół. Dwa lata temu zrobiło to 100 osób, w zeszłym 200, a w tym roku Ratusz liczy na 400.

Przedszkola w Lublinie - nabór

Od 14 marca trzeba będzie wydrukować formularz ze strony www.przedszkola-zapisy.lublin.eu i zanieść do wybranej placówki. Przy rejestracji on-line rodzic będzie mógł wybrać pięć placówek. Rekrutację przeprowadzi dyrektor przedszkola chyba, że chętnych będzie więcej, niż miejsc. Wtedy zajmie się tym komisja. Wyniki będą dostępne od 28 kwietnia.

Przeprowadzka na Felinie

Od września przedszkole działające w podstawówce na Felinie przeniesie się do nowych pomieszczeń. – Na Felinie między Drogą Męczenników Majdanka a ul. Zygmunta Augusta wznosimy trzy bloki dla osób kierowanych tam przez miasto. Porozumienie dotyczy jednego z nich – mówi Jerzy Deska, prezes TBS Nowy Dom.

– Na parterze bloku ok. 380 mkw. zostanie przeznaczone na przedszkole publiczne – zapowiada Krzysztof Żuk prezydent Lublina. – Jest szansa, że we wrześniu przedszkole, które jest teraz zlokalizowane szkole będzie działać już w budynku TBS – dodaje. – To realny termin – potwierdza Deska.

W tej chwili w podstawówce na Felinie przedszkole zajmuje 4 sale. Kiedy się przeniesie poprawią się warunki w szkole. – Mam informację, że kilkadziesiąt dzieci z tej dzielnicy musi dojeżdżać na lekcje do innych szkół – mówi Żuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Arowana14
Mama Stasia
Ciocia Zosia
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Arowana14
Arowana14 (10 lutego 2013 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O jeju jeju, jakie tu kłótnie... Postanowiłam dołączyć się do rozmowy, bo mój synek uczęszcza do tego przedszkola. Nie wiem uważają inne matki, ale ja jestem bardzo zadowolona. W przedszkolu mój syn ma profesjonalną opiekę, Panie są kompetentne. Przedszkole kładzie duży nacisk na naukę przez zabawę. Bardzo mi się to podoba, bo w końcu w tym wieku dzieci najwięcej przyswajają. Co do ceny, to po prostu odpowiada ona standardom. Pani wyżej zwyczajnie wymyśla, informacje zawarte na stronie http://junior.lublin.pl/ są zgodne z prawdą. Tyle w temacie.
Rozwiń
Mama Stasia
Mama Stasia (20 marca 2011 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedszkole Junior: Zadziwiajaco wysokie czesne (tutaj 350zl, w innych przedszkolach prywatnych znacznie mniej) czy oplata za materialy plastyczne dla dzieci (tutaj 300zl, w innych przedszkolach prywatnych 100zl) nie znajduje odbicia w poziomie edukacji (brak "prawdziwego" placu zabaw nie pozostaje takze bez znaczenia). Koszt dzienny wyzywienia (4 posilki/dz.) w innych przedszkolach prywatnych 6zl, tutaj 10zl. Szkoda ze jakosc uslug nie idzie w parze z pieknym lecz nie majacym pokrycia w rzeczywistosci frazami umieszczonymi na stronach reklamujacych przedszkole Junior.
Rozwiń
Ciocia Zosia
Ciocia Zosia (19 marca 2011 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PRZEDSZKOLE JUNIOR: Nalezaloby sie zastanowic czy to rozsadne powierzac opieke nad swoim dzieckiem osobom ktore maja powazne problemy z wlasnymi dziecmi i nie tylko.
Rozwiń
Monika
Monika (3 marca 2011 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedszkole JUNIOR zaprasza w pierwszej kolejności maluchy
tel 81-524-2000 i www.junior.lublin.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!