Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2011 r.
17:56
Edytuj ten wpis

Przedszkola w Lublinie: Zmienią się zasady odpłatności

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 4 A A
Bez zmian pozostanie opłata za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu powyżej pięciu godzin, któ
Bez zmian pozostanie opłata za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu powyżej pięciu godzin, któ

Zamiast do przedszkola zapisałeś dziecko do oddziału przedszkolnego działającego w podstawówce? Za przedszkolaka byś zapłacił, za ucznia nie. To jedna ze zmian planowanych przez Ratusz. Druga to zniesienie ulg dla rodzin wielodzietnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe reguły mają obowiązywać od 1 września. O ile zatwierdzi je Rada Miasta. Nad przygotowanym przez prezydenta projektem uchwały radni mają debatować w najbliższy czwartek.

Bez zmian pozostanie opłata za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu powyżej pięciu godzin, które z mocy prawa są darmowe. Z danych Urzędu Miasta wynika, że rodzice zaledwie 250 z ok. 8 tys. dzieci poprzestają na bezpłatnych pięciu godzinach. Pozostali muszą dopłacać. Stawka wynosi 0,1 proc. płacy minimalnej. Według obecnego przelicznika jest to kwota 1,39 zł, co miesięcznie daje 29,19 zł za jedną godzinę, 58,38 za dwie, 87,57 zł za trzy, 116,76 zł za cztery i 145,95 zł za pięć dodatkowych godzin.

Kogo to dotyczy

Choć stawki będą takie same, jak dotychczas, to zmieni się grono ludzi, którzy będą musieli sięgać do portfela. Do tej pory opłaty obowiązujące w przedszkolach naliczane były też za przekraczający 5-godzinną podstawę pobyt dzieci w oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez szkoły podstawowe. Od września opłaty mają być tu zniesione. Powód? Zmiany w ustawie.

– Obecnie ustawa nie daje gminom możliwości ustalania opłat za dodatkowe godziny pobytu w takich oddziałach – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Według danych Ratusza, z dodatkowych godzin w takich oddziałach korzystać będzie w Lublinie 562 dzieci.

Wielodzietni zapłacą

W projekcie uchwały ustalającej opłaty nie ma też obowiązującego dotąd zapisu zwalniającego z opłat rodziców, którzy mają troje lub więcej dzieci. Okazało się, że takie zwolnienie... jest niezgodne z konstytucją. A konkretnie z jej art. 32, który mówi, że wszyscy powinni być równo traktowani. – Zgodnie z różnymi wyrokami nie można różnicować wysokości opłat w zależności od liczby dzieci, które wywodzą się z tej samej rodziny – wyjaśnia Dumkiewicz-Sprawka.

To oznacza, że do portfela będą musieli sięgnąć rodzice aż 1151 maluchów, bo tyle właśnie dzieci z rodzin wielodzietnych zostało przyjętych do miejskich przedszkoli na zbliżający się rok szkolny.

Ministerstwo już zapowiada zmianę przepisów, która umożliwiłaby gminom przywrócenie ulg.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxx / 27 czerwca 2011 o 15:18
Bardzo mnie ciekawi sposób przyjmowania dzieci do przedszkoli! Moje dziecko odbieram codziennie po godz. 16 i zazwyczaj jest już sama na całe przedszkole!!! Najczęściej dzieci są odbierane po obiedzie czyli po 12. Czy tylko ja pracuję w tak dziwnych godzinach, 8-16? wychodzi na to, że 99 % rodziców ma swoje firmy albo dzieci odbierane są przez dziadków.Niech w takim razie zajmą się wnukami,a "blokowane" miejsca w przedszkolu niech zostaną dla tych którzy naprawdę ich potrzebują!!!
Avatar
crx / 27 czerwca 2011 o 09:28
Co tam opłaty,co tam ulgi!Ważne ,że jesteśmy w Unii,za którą głosowała wiekszość gawiedzi.Teraz jest kolorowo i barwnie,oj barwnie!!!Czyli obudziliśmy się w nowej rzeczywistości,jak swego czasu powiedział premier Buzek!!!
Avatar
Zdegustowana / 27 czerwca 2011 o 09:18
Tak wygląda "polityka prorodzinna" w wydaniu lubelskim:)
Avatar
aga / 27 czerwca 2011 o 08:06
Również czuję się nierówno traktowana i uważam, że za pobyt 5 czy 10 godzin w przedszkolu powinno się płacić, oczywiście proporcjonalnie do ilości godzin. Tak więc niech zajmą się tą sprawą.
Avatar
xxx / 27 czerwca 2011 o 15:18
Bardzo mnie ciekawi sposób przyjmowania dzieci do przedszkoli! Moje dziecko odbieram codziennie po godz. 16 i zazwyczaj jest już sama na całe przedszkole!!! Najczęściej dzieci są odbierane po obiedzie czyli po 12. Czy tylko ja pracuję w tak dziwnych godzinach, 8-16? wychodzi na to, że 99 % rodziców ma swoje firmy albo dzieci odbierane są przez dziadków.Niech w takim razie zajmą się wnukami,a "blokowane" miejsca w przedszkolu niech zostaną dla tych którzy naprawdę ich potrzebują!!!
Avatar
crx / 27 czerwca 2011 o 09:28
Co tam opłaty,co tam ulgi!Ważne ,że jesteśmy w Unii,za którą głosowała wiekszość gawiedzi.Teraz jest kolorowo i barwnie,oj barwnie!!!Czyli obudziliśmy się w nowej rzeczywistości,jak swego czasu powiedział premier Buzek!!!
Avatar
Zdegustowana / 27 czerwca 2011 o 09:18
Tak wygląda "polityka prorodzinna" w wydaniu lubelskim:)
Avatar
aga / 27 czerwca 2011 o 08:06
Również czuję się nierówno traktowana i uważam, że za pobyt 5 czy 10 godzin w przedszkolu powinno się płacić, oczywiście proporcjonalnie do ilości godzin. Tak więc niech zajmą się tą sprawą.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 11 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 5 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 40 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!