wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Przedwojenne miasteczko na drugim planie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2006, 20:54

Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej zaprezentował wczoraj projekt miasteczka, które ma powstać w lubelskim Skansenie. Okazją było otwarcie wystawy zabytków i rekwizytów do ścieżki edukacyjnej, która ma przebiegać po planowanej osadzie.
Na dwóch hektarach ma powstać rekonstrukcja prowincjonalnego miasteczka Lubelszczyzny z przełomu XIX i XX wieku, wiernie odwzorowująca architekturę i życie jego mieszkańców. To unikatowy pomysł w skali międzynarodowej.
Projekt miasteczka powstał już dwa lata temu. Ale rozpoczęcie budowy jest ciągle odkładane. Jak pisaliśmy wiele razy, w tym roku władze województwa przesunęły swój wkład finansowy na ten cel (chodzi o kilka milionów zł) na 2009 r.
- W tym roku realizujemy kilka ogromnych inwestycji z dziedziny kultury, jak rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej czy remont Zamku Lubelskiego. Budżet województwa ma swoje granice. W pierwszej kolejności trzeba dofinansowywać inwestycje ważniejsze dla naszego regionu - wyjaśnia Tomasz Makowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Dlatego, jak zapowiedział wczoraj Kseniak, wcześniej muzeum na wystąpić o środki na budowę miasteczka do Ministerstwa Kultury. - Resort finansuje projekty powyżej 20 milionów zł, a nasz taki jest - tłumaczy dyrektor.
Niedawno ministerstwo przekazało lubelskiemu Skansenowi ponad 50 tys. zł na zakup muzealiów. Niektóre z nich są wystawione na otwartej wczoraj wystawie. (MB)
W miasteczku znajdzie się m.in. ratusz, remiza, posterunek policji, kościół i szkoła - mówi dyr. Kseniak
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!