niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Przełom w sprawie budowy Alchemii przy Świętoduskiej

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Alchemia – czyli podziemny parking z centrum handlowym – ma powstać w miejscu dawnych Arkad (Bartłom
Alchemia – czyli podziemny parking z centrum handlowym – ma powstać w miejscu dawnych Arkad (Bartłom

Sprawa budowy podziemnego parkingu przy Świętoduskiej wraz z galerią handlową może wreszcie ruszyć z miejsca. Radni zgodzili się sprzedać inwestorowi miejskie udziały w jednej ze staromiejskich kamienic. To od dłuższego czasu blokowało rozpoczęcie prac.

Parking z centrum handlowym ma powstać między ul. Świętoduską i Lubartowską, w miejscu dawnych Arkad. Roboty przy budowie Alchemii – bo tak ma się nazywać ten kompleks – zaczęły się od badań geologicznych i wycięcia rosnących tu drzew i krzewów. I na tym się zakończyły.

Pierwotnie termin rozpoczęcia budowy (wykonanie fundamentów) ustalono na koniec października 2008 r., a zakończenia (stan surowy zamknięty) na koniec 2011 r. Takie terminy były zapisane w umowie z miastem. Później wielokrotnie je zmieniano. Okazało się, że konieczne są dodatkowe uzgodnienia.

Problemem była też kamienica przy ul. Olejnej 8, która ma stać się częścią galerii handlowej. W jej rejon prowadzić ma podziemne przejście biegnące od kompleksu Alchemii. Sprawa utknęła w gąszczu przepisów. Część udziałów w budynku ma spółka Level, czyli inwestor mający budować Alchemię, a część należy do miasta. Na ostatniej sesji Rada Miasta zgodziła się jednak sprzedać swoje udziały w trybie bezprzetargowym. Oznacza to, że trafią właśnie do spółki Level, która przejmie cały budynek.

Lokatorzy z Olejnej 8 mają trafić do innych mieszkań. – W kamienicy są aktualnie cztery rodziny – informuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik magistratu. – Wskażemy im inne mieszkania, wyremontowane, o odpowiednim standardzie – zapowiada Grzegorz Siemiński, zastepca prezydenta Lublina.

Spółka Level za udziały zapłaci, ale daje też gratis budynek przy ul. Łęczyńskiej 56, w którym znajdują się trzy mieszkania. Magistrat zapewnia jednak, że nie trafią tam rodziny z Olejnej. Wiadomo już, że jedna z nich po rozmowach z urzędnikami zgodziła się na przeprowadzkę do budynku przy ul. Wiercieńskiego (boczna Głębokiej) w centrum Lublina.

Ostatnio Urząd Miasta podpisał z inwestorem kolejny akt notarialny określający terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Fundamenty powinny być wykonane najpóźniej do końca 2013 r., a rok później cały kompleks powinien być w stanie surowym zamkniętym. Przy okazji zapisano też nową stawkę kary za przekroczenie tych terminów. Wcześniej była mowa o 2 mln złotych, teraz są to 3 miliony zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
A4
seb
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

A4
A4 (23 października 2011 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POwielanie trwa więc powstaje pytanie co z tych planów zrealizowane zostanie?

Galeryja bez parkingu czy parking na koszt podatników?
Pamiętasz jak Plaza otrzymywała zgodę na budowę centrum szkoleniowo-hotelowego?

Widzisz co z tamtych obietnic poza galeryją POzostało?

Jak myślisz ile warty byłyby parcele przy Lipowej i Świętoduskiej gdyby zostały w publicznej otwartej ofercie sprzedane?

Wiesz, że miesięczna obsługa samych tylko odsetek od zaciągniętych przez ratusz kredytów wynosi niemal 600.000,00 zł?
Rozwiń
seb
seb (22 października 2011 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie ma ulicy WiercIńskiego jest WierciEńskiego!!
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2011 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Pierwotnie termin rozpoczęcia budowy (wykonanie fundamentów) ustalono na koniec października 2008, a zakończenia (stan surowy zamknięty) na koniec 2011.
Takie terminy były zapisane w umowie z miastem. Później wielokrotnie je zmieniano.

Ostatnio Urząd Miasta podpisał z inwestorem kolejny akt notarialny określający terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.
Fundamenty powinny być wykonane najpóźniej do końca 2013, a rok później cały kompleks powinien być w stanie surowym zamkniętym"

... zwykły parking i zwykła galeria z butikami ze szmatami, a problemy jakby chodziło o elektrownię atomową, 2 autostrady, 3 spalarnie śmieci i 4 fabryki utylizacji martwych świń.

Od ponad 3 lat nic się nie dzieje z tą Galerią "Alchemia".
Tyle, że urzędasy mają robotę i trochę papieru namarnują.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!