sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Przemoc w szkole? Mamy sposoby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2008, 18:05

Jak karać bijących się uczniów? Jak sprawić, żeby uczennice się nie dręczyły? Na co zwracać uwagę rodzicom? A jak wychowywać w szkole?

- Tego wszystkiego pedagodzy z naszego regionu mogli dowiedzieć się w sobotę w Lublinie.

W Zespole Szkół nr 1 przy ul. Podawale odbywały się warsztaty w ramach programu "Szkoła bez przemocy”. Biorą w nim udział 183 szkoły z naszego regionu, w których uczy się ponad 50 tys. uczniów i pracuje ponad 5,5 tys. nauczycieli. W sobotę do Lublina przyjechało ponad 140 z nich. W większości to koordynatorzy programu w poszczególnych placówkach. Konferencja miała im pomóc w codziennej pracy.

- Jednym z najważniejszych zadań szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom - podkreśla Elżbieta Sękowska, dyrektor ZS nr 1. - Jak jest bezpiecznie, to można odpowiednio uczyć i wychowywać. Dlatego wszyscy musimy o to zadbać.

A, niestety, bywa z tym różnie. - Szturchali się dwaj chłopcy - opowiada Urszula Zwolska ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki "Spójrz Inaczej”. - Jeden poczuł się na tyle poszkodowany, że postanowił udać się do szkolnej pielęgniarki. Minął gabinet dyrektora, wicedyrektorów i jeszcze kilka pokoi. Pielęgniarki nie zastał, więc wrócił do ucznia z którym walczył i dokończył bójkę. A przecież po drodze miał tyle miejsc, gdzie mógł się zwrócić o pomoc.

Ten przykład pokazuje tylko jednorazowy akt agresji. - Jeżeli wyeliminujemy agresję u chłopców, to kto ją przejmie? Dziewczyny. Bo w życiu nie ma pustki - wyjaśnia dr Wiesław Poleszak z Zakładu Psychologii Wychowawczej i Psychoprofilaktyki UMCS. - Badania pokazują, że dziewczyny są coraz bardziej przemocowe. Nie radzą sobie z problemami, coraz częściej sięgają po alkohol.

- Kiedyś o przemocy mówiło się tylko wtedy, gdy chłopcy się pobili. Teraz mówi się też o jej innych rodzajach, i to w których dominują dziewczyny, np. dręczeniu słownym czy manipulacji - wylicza Magdalena Sofulak-Skibińska z Centrum Edukacji i Terapii "Polna”. Dlaczego tak się dzieje? - Bo mamy do czynienia z kryzysem męskości - dodaje Poleszak. - Dopóki mężczyźni będą mężczyznami, kobiety nie będą musiały wychodzić ze swojej roli. To kwestia wychowania.

A to powinno się odbywać w domu, i w szkole. - Mamy do czynienia z łańcuszkiem: przed przemocą jest agresja, a przed agresją jest złość - mówi Zwolska. - Warto zapytać nauczycieli, którzy mają własne dzieci: W jaki sposób może się złościć twoje dziecko w domu? A w jaki sposób może się złościć uczeń w twojej klasie?

Powstaje więc pytanie: jak karać uczniów? - Przykład: mamy ucznia, który się znęcał nad innym. Dostanie karę. Ale w oczach rówieśników zyska. Dla niego bilans jest korzystny. Warto więc działać tak, żeby bilans przemocy okazywał się ujemny. Żeby jej sprawca więcej tracił, niż zyskiwał. Wtedy sam zrezygnuje - przekonuje Poleszak. - Kara ma być dotkliwa, ale ma "nie zabić” - dodaje Sofulak-Skibińska. - Należy sprawdzić, co dla danego ucznia będzie dotkliwe. Np. dowiedzieć się, co jest dla niego przyjemnością. I, jeśli zawini, odebrać mu tę przyjemność. Tu szczególnie ważny jest dialog nauczycieli z rodzicami.

- Wielu z tych rzeczy nie wiedziałem. Teraz pora na przemyślenie tego, przedyskutowanie w gronie szkolnym i wprowadzenie w życie - przyznaje Hubert Chromiak z SP nr 23 w Lublinie, który uczestniczył w sobotnich warsztatach. - Chcieliśmy wynieść z tych warsztatów jak najwięcej, dlatego przyjechałyśmy aż we trzy - podkreśla Marta Kuczyńska z SP nr 1 z Hrubieszowa. - To znakomita okazja do poznania dobrych praktyk i przeniesienia ich na grunt własnej szkoły.


• Jutro wypowiedzi ekspertów i o tym jak z przemocą radzi sobie Zespół Szkół nr 1 na Podwalu


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!