sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Przesłuchają Jaruzelskiego

  Edytuj ten wpis

Lubelski Instytut Pamięci Narodowej przesłucha generała Wojciecha Jaruzelskiego. A także innych uczestników narady, o których mówi notatka ujawniona przez historyka Andrzeja Paczkowskiego. Wynika z niej, że politycznym inspiratorem porwania ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 roku był ówczesny sekretarz KC PZPR generał Mirosław Milewski.


We wtorek historyk ujawnił zapis z dyskusji, która odbyła się 25 października 1984 roku w Urzędzie Rady Ministrów. Dotyczyła uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Rozmawiali ówczesny premier gen. Wojciech Jaruzelski, szef Urzędu Rady Ministrów gen. Michał Janiszewski, płk Kołodziejczak i mjr Wiesław Górnicki.
Z notatki wynika, że najpierw doszło do burzliwej dyskusji. Uczestnicy spotkania nie mieli wątpliwości, że za zabójstwem stał sekretarz KC PZPR generał Mirosław Milewski.
Śledztwo w prawie śmierci ks. Popiełuszki wciąż prowadzi lubelski oddział IPN. Ma ustalić, kto z najwyższych przedstawicieli władz PRL był zleceniodawcą tej zbrodni. Prokurator Andrzej Witkowski, który zajmuje się sprawą przyznał, że dotychczas nie spotkał się z dokumentem ujawnionym przez historyka.
– Może się on przyczynić do ustalenia nowych okoliczności zbrodni – mówi. – Dlatego planuję przesłuchanie wszystkich uczestników tej narady oraz samego generała Milewskiego. Może to nastąpić już w najbliższych dniach. (er)

• Więcej – strona 2


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!