Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2017 r.
18:35

Przeszli 16-dniowe szkolenie. Przysięga żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej

Autor: Zdjęcie autora dd
45 69 A A

Antoni Macierewicz był w niedzielę w Lublinie. Szef MON uczestniczył w pierwszym zaprzysiężeniu żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To formacja, która zmienia, unowocześnia, sprawia, że nasza armia będzie nieporównanie skuteczniejsza, niż była dotąd – mówił minister obrony narodowej. – Wszyscy mamy w pamięci bezradność i przerażenie związane z zagrożeniami i działaniami hybrydowymi, jakie prowadzono podczas walk przeciwko Ukrainie. Wiele narodów uświadomiło sobie wówczas, że bez wojsk lokalnych, zdolnych do sprostania zagrożeniom hybrydowym będą bezradne wobec nowej taktyki wojsk – dodał.

Minister Macierewicz podkreślił również, że wojska obrony terytorialnej są wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Uroczystość rozpoczęła się ok. godz. 14 na Placu Zamkowym. Przysięgę złożyło w sumie 139 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Żołnierze wcześniej odbyli 16-dniowe szkolenie w Zamościu. Składało się ono m.in. z ćwiczeń taktycznych, bojowych czy związanych z ratownictwem.

– Jestem patriotką, Polką, uważam, że moim obowiązkiem jest to, by w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa stanąć w obronie ojczyzny – mówi szer. Magdalena Martyniuk, która na co dzień jest nauczycielką wychowania fizycznego oraz instruktorką fitness. – Szkolenie było krótkie, ale bardzo intensywne i dynamiczne. Instruktorzy stawiali na praktykę. Wiele się nauczyłam przez te 16 dni, przyswoiłam dużo informacji i umiejętności, ale wiem, że to dopiero początek by stać się dobrze wyszkolonym żołnierzem – mówi.

Jak przyznaje szer. Damian Urban, 28-latek z Lublina, który również w niedzielę złożył przysięgę, ostatecznie chce wstąpić do armii zawodowej. – Mamy taką możliwość po trzech latach służby w obronie terytorialnej – mówi.

– Ja na razie nie mam takich planów. Na razie to dla mnie odpowiednia forma, mogę zajmować się tym, co dotychczas robiłam i jednocześnie być żołnierzem. Ale nie wykluczam tego, w ciągu trzech lat może się to zmienić – mówi z kolei szer. Martyniuk.

Formowanie się lubelskiej brygady ma zakończyć się do 2020 r. Ostatecznie ma liczyć 4 tys. żołnierzy. Oprócz Lublina w niedzielę zaprzysiężenia odbyły się w Rzeszowie oraz Białymstoku.

– Decyzja o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej zapadła zaledwie ponad 1,5 roku temu. Dzisiaj przyjmujemy pierwsze przysięgi, ze szkoleń przychodzą pierwsze setki żołnierzy, którzy przeszli wstępne szkolenie. Trzeba pamiętać, że to 16-dniowe szkolenie jest wstępne – wyjaśnił szef MON.

Zobacz także: Czy wiesz wszystko o polskiej fladze?

Quiz: Czy wiesz wszystko o polskiej fladze?

Czy wiesz wszystko o polskiej fladze?

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 19:42
+1
Oj za moich czasów to Bibole mieli więcej wspólnego z wojskiem niż ci chłopcy. Kilkanascie dni szkolenia, nie dajcie się nabierać, tanie mięso armatnie.
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 19:30
+1
na kogo te bagnety? na Polaków? czemu PiS był przeciwko poprawce do ustawy, że pseudo wojsko nie może być użyte przeciw obywatelom Polski?
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 19:28
+1
Parada pajacykow z psychicznym klaunem na czele
Avatar
Jhghh / 21 maja 2017 o 19:14
+1
Komandosi po 16 dniach szkolenia ;) Widziałem dzisiaj to "wojsko" w MOP Markuszów. Śmiech mnie ogarnął,chodzili jakby mieli arbuzy pod pachami,nakolanniki,maski p-gaz,noże,lornetki.Szkoda,że jeszcze dla szpanu broni nie pozwolili im zabrać. Gdyby przyszło walczyć,to dwóch pijanych szwejów kijami ich pogoni.
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 19:04
+1
Dlaczego PiS nie zaakceptował poprawki do ustawy, że OT nie może być użyte przeciw obywatelom Polski? Czyżby Maciarewicz szykował te pseudo jednostki do obrony raz zdobytej władzy której już nigdy nie zamierzają oddać?
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 18:58
+1
Wyposazeni w proce vel wacek no po takim szkoleniu to nato sie nie umywa lublin jak zwykle posmiewiskiem tylko tu jeszcze tych belzebubow toleruja
Avatar
Gość / 21 maja 2017 o 18:56
+1
Komandosi po 16 dniach szkolenia ;)
Avatar
utwardzeni / 26 kwietnia 2018 o 11:51
Yoyo napisał:
Wszyscy fachowcy przed komputeren. Już tłumaczę - 16 dni - podstawa jak wygląda mapa, broń, biegi wf. Nastepnie 4 dni w miesiącu kolejne szkolenia i tak przez 6 lat, dodatkowo każdego roku 10 dni poligonu. Plus dodatkowe akcje 10 dni plus studium od 30 dni - wychodzi wam jakieś rok szkolenia, ale dalej żyjcie w utwardzeniu że to 16 dni.
 utwardziliśmy się 
Avatar
Yoyo / 26 kwietnia 2018 o 07:49
Wszyscy fachowcy przed komputeren. Już tłumaczę - 16 dni - podstawa jak wygląda mapa, broń, biegi wf. Nastepnie 4 dni w miesiącu kolejne szkolenia i tak przez 6 lat, dodatkowo każdego roku 10 dni poligonu. Plus dodatkowe akcje 10 dni plus studium od 30 dni - wychodzi wam jakieś rok szkolenia, ale dalej żyjcie w utwardzeniu że to 16 dni. 
Avatar
powtórka z rozrywki / 24 marca 2018 o 13:28
tomek napisał:
ale hejt wy nnawet na wycieszce w lesie nie yliście frajerki a odmawiacie komuś prawa do obrony ojczyzny? pierwsi do cioci w niemczech byście spie..... w razie zagrożenia
 Do Rumunii ucieklibymy jak nasi rządziciele w 1939r.
Avatar
utwardzeni / 26 kwietnia 2018 o 11:51
Yoyo napisał:
Wszyscy fachowcy przed komputeren. Już tłumaczę - 16 dni - podstawa jak wygląda mapa, broń, biegi wf. Nastepnie 4 dni w miesiącu kolejne szkolenia i tak przez 6 lat, dodatkowo każdego roku 10 dni poligonu. Plus dodatkowe akcje 10 dni plus studium od 30 dni - wychodzi wam jakieś rok szkolenia, ale dalej żyjcie w utwardzeniu że to 16 dni.
 utwardziliśmy się 
Avatar
Yoyo / 26 kwietnia 2018 o 07:49
Wszyscy fachowcy przed komputeren. Już tłumaczę - 16 dni - podstawa jak wygląda mapa, broń, biegi wf. Nastepnie 4 dni w miesiącu kolejne szkolenia i tak przez 6 lat, dodatkowo każdego roku 10 dni poligonu. Plus dodatkowe akcje 10 dni plus studium od 30 dni - wychodzi wam jakieś rok szkolenia, ale dalej żyjcie w utwardzeniu że to 16 dni. 
Avatar
powtórka z rozrywki / 24 marca 2018 o 13:28
tomek napisał:
ale hejt wy nnawet na wycieszce w lesie nie yliście frajerki a odmawiacie komuś prawa do obrony ojczyzny? pierwsi do cioci w niemczech byście spie..... w razie zagrożenia
 Do Rumunii ucieklibymy jak nasi rządziciele w 1939r.
Avatar
gotówka ,że ho ho / 24 marca 2018 o 13:22
undefined napisał:
naiwne dziewcze marzy " by stanąć w obronie ojczyzny" i będzie bronić niemiecki Lidlów , Kauflandów, cementowni, hut i innych fabryk u , czy tylko majątku polskich milionerów ?
 500 dostnie miesięcznie za łażenie po lasach.
Avatar
skot212 / 24 marca 2018 o 08:51
nie podniecaj sie tak bardz polaku i katoliku bo orgazmu dostaniesz 
Avatar
hahah / 10 marca 2018 o 14:51
undefined napisał:
brawo Panie Macierewicz!!!!
 zesrała się bida i płacze.
Avatar
Obronca / 10 marca 2018 o 10:02
Pelne szkolenie trwa 3 lata. Po 16 dniach maja znac obsluge broni, elementy taktyki i kamuflazu. 13 H dziennie i 100 sztuk amunicji to i tak wiecej niz poborowcy wyrobili przez te 9 miesiecy. Wezcie pod uwage ile osob znajacych obsluge broni, taktyki i topografi idzie tam bo nie maja czasu badz w zyciu nie poszlo tak jakby chcieli. Wiekszosc z was hejterow po 2 dniu szkolenia by odpadlo. Wszyscy tacy co ida tam po 500 plus bo mysla, ze to zabawa w harcerstwo wracaja do domu i dalej pisza takie bzdury jak wy haha
Avatar
tomek / 3 marca 2018 o 18:21
ale hejt wy nnawet na wycieszce w lesie nie yliście frajerki a odmawiacie komuś prawa do obrony ojczyzny? pierwsi do cioci w niemczech byście spie..... w razie zagrożenia
Avatar
Logik / 24 lutego 2018 o 10:26
Boże, to co Wy pieprzycie to nawet mi się w głowie nie mieści. Nie macie czasem jakiegoś orzeczenia o niepełnosprawności umysłowej? Bo taka głupota tylko tak da się wyjaśnić.
Avatar
Piter / 22 lutego 2018 o 10:38
Zielone ludziki też zaczynali od szkolenia podstawowego. Nawiasem mówiąc moja unitarka trwała 2 miesiące przez 24h na dobę. Można było poruszać się tylko biegiem albo czołganiem. Powinien wrócić powszechny obowiązek służby wojskowej. Ludzie, którzy nie byli w wojsku lepiej niech się nie wypowiadają!!!
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 0 0

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 8 3

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 14 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 218 8

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 7

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!