wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Przetarg na wywóz śmieci w Lublinie. Ratusz nie złamał prawa

Dodano: 20 grudnia 2015, 20:58
Autor: Dominik Smaga

Ratusz nie złamał prawa ustalając warunki przetargu na wywóz śmieci – uznała Krajowa Izba Odwoławcza, której poskarżyła się jedna z firm zainteresowanych kontraktem. Spółka ta zarzucała miastu złamanie zasad uczciwej konkurencji i nierówne traktowanie firm

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Z warunków niezadowolona była kraśnicka spółka Ekoland. Ta sama, która została zdyskwalifikowana w poprzednim przetargu za to, że nie spełniała jego wymogów. W nowym postępowaniu Ekoland zakwestionował wprowadzony przez miasto obowiązek posiadania śmieciarek do wywożenia frakcji suchej obejmującej surowce wtórne. Kraśnicka firma dowodziła, że nie są to najbardziej odpowiednie do tego celu pojazdy, bo tłucze się w nich szkło, a jego drobiny szkodzą makulaturze znajdującej się w śmieciarce.

Ekoland twierdził, że frakcję suchą odpadów można równie dobrze wozić innymi pojazdami, a wymóg posiadania trzykrotnie droższych i trzykrotnie więcej zużywających paliwa śmieciarek działa na korzyść posiadającej je firmy, która obecnie odbiera odpady. Na jej korzyść – zdaniem Ekolandu – działać miało również to, że Ratusz nie podał w materiałach liczby altan śmietnikowych, czy też liczby gospodarstw domowych, które zadeklarowały segregację odpadów. Kraśnicka firma twierdziła, że brak tych danych utrudnia obliczenie ceny, zaś posiadający takie informacje obecny usługodawca jest w lepszej sytuacji.

Skarga Ekolandu została oddalona przez Krajową Izbę Odwoławczą, a przetarg może toczyć się dalej. Termin, w którym powinniśmy poznać oferty zainteresowanych firm został przesunięty przez miasto na 29 grudnia, czyli tuż przed wygaśnięciem umowy z obecnym odbiorcą odpadów. Nie oznacza to jednak, że 1 stycznia w czterech z siedmiu sektorów miasta śmieci przestaną być wywożone. Miasto ma możliwość zawarcia dodatkowej umowy na okres przejściowy z obsługującą te części miasta spółką Kom Eko.

Piotr K.
kibic
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr K.
Piotr K. (21 grudnia 2015 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ratusz nigdy prawa nie łamie. Pamiętajcie o tym...

Rozwiń
kibic
kibic (21 grudnia 2015 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

.Diabeł tkwi w szczegółach, a te szczegóły to SIWZ i tylko osoba znajaca branżę może to ocenić, byłem związany z tą branżą przez kilka lat i wiem o czym pisze, a przetargi na odpady w Polsce śledzę od samego początku. Lublin nie jest tu wyjątkiem, chociaż uważam, że tu występuje największa patologia, której początek zaczyna się od pierwszego przetargu w Lublinie. Wtedy został podzielony tort w Lublinie pomiędzy dwie firmy, a ich pozycja umocniona zapisami SIWZ, który powstał w tamtym okresie (2013 r.) i od tamtego czasu nie uległ zmianie w zasadniczych kwestiach. Pana Żuka wtedy nie było natomiast przy opracowywniu warunków przetargu brali udział urzędnicy z wydziału OŚ, którzy mają największą wiedzę w tym temacie i doskonale wiedzą jak zapisami w SIWZ ograniczyć konkurencję i zabezpieczyć interesy panującego monopolu dwóch firm. Myślę, że Ci kluczowi urzędnicy z wydziału OŚ pozostali i to oni bronią interesów swoich "chlebodawców" i mydlą oczy Prezydentowi Żukowi, który jest bezradny żeby coś zmienić mając kretów.Warto przeanalizować przetargi w Lublinie od samego początku i szybko można sobie wyrobić opinię na ten temat.To za Prezydenta Żuka w ostatnim przetargu nastąpiła próba rozbicia monopolu, gdzie został wprowadzony zapis w SIWZ z ograniczeniem startowania do trzech sektorów, ale niestety główne zapisy ograniczające konkurencję i broniące monopolu pozostały....no i napewno pozostały krety które doskonale wiedzą o co chodzi. Do tego jeszcze dochodzi cały system gospodarki odpadami na terenie Lublina, który od początku nic się nie zmienił i  jest ustawiony pod obecny monopol, za który również odpowiadają krety. Nie dziwi mnie zaskarżenie SIWZ do KIO i jestem przekonany, że ta firma z Kraśnika ma rację i wie, o co im chodzi bo są fachowcami w swojej branży. Nie ryzykowali by wyłożenia nie małej kasy na rozprawę w KIO. Dziwne w tym wszystkim jest tylko to, że ten cały układ trwa tak długu, wszyscy maja się dobrze i że nikt się tym bardziej nie zainteresował...Za to wszystko płacą mieszkańcy Lublina...Będę kibicował Panu Prezydentowi, że coś z tym zrobi i firmom, które rozbiją ten istniejacy monopol....

Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2015 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz nie złamał prawa? Dziwne, ostatnio co rusz to robi. Nie zmienia to faktu, że lubelskie śmieciarki są chyba najgłośniejsze na świecie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!