piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Przetarg u marszałka niezgodny z prawem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2011, 19:59
Autor: Rafał Panas

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Firmy zainteresowane przetargiem, w którym stawką jest 30 mln zł, zarzuciły Urzędowi Marszałkowskiemu łamanie prawa i naruszenie zasad uczciwej konkurencji.

– Odpowiednie służby powinny sprawdzić, czy przetarg nie był ustawiony – domagają się radni sejmiku.

Urząd szuka firmy, która dostarczy komputery i oprogramowanie potrzebne do realizacji projektu "Wrota Lubelszczyzny”, którego celem jest umożliwienie mieszkańcom załatwiania różnych spraw w urzędach przez Internet. Zamówienie, m.in. na dostawę sprzętu komputerowego, oprogramowania i rozbudowę sieci, warte jest – bagatela – ok. 30 mln zł.

Przetargową specyfikację oprotestowały do Krajowej Izby Odwoławczej trzy zainteresowane udziałem w projekcie firmy: Comarch, Comp SA i Sygnity (ta ostatnia ostatecznie się wycofała). Twierdzą, że wymagania postawione przez urząd są niezgodne z przepisami, "bezpodstawne, nadmierne i wygórowane” lub naruszają zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

– Warunki przetargu promowały określone technologie, choć nie miało to merytorycznego uzasadnienia – tłumaczy Rafał Garszczyński z firmy Comp SA.

Jak usłyszeliśmy wczoraj w Krajowej Izbie Odwoławczej, w ogłoszonym ustnie werdykcie przyznała ona w 70 proc. rację protestującym firmom. Szczegóły wraz z uzasadnieniem ogłosi za kilka dni.

– Sprawa jest poważna, bo dotyczy zamówienia na wielką kwotę i podważa zaufanie do urzędników i zewnętrznych współpracowników – komentuje Artur Soboń (PiS), szef komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa. i dodaje: Marszałek powinien zwrócić się do odpowiednich służb o sprawdzenie, czy przetarg nie był ustawiony.

Marszałek województwa Krzysztof Hetman (PSL) komentuje: Jeżeli inżynier projektu jest spoza urzędu, urzędnicy mają nad przetargiem pieczę, a mimo to KIO zdecydowanie przyznaje rację protestującym firmom, to muszę reagować zdecydowanie.

Ta reakcja to wczorajsza decyzja o wymianie osób, które były za projekt odpowiedzialne. Marszałek rozważa też, czy odstąpić od umowy z inżynierem projektu, który formułował warunki zamówienia.

Na tym nie koniec. Władze województwa zapowiedziały również zmiany w specyfikacji zamówienia, a przed ogłoszeniem nowego przetargu jego warunki sprawdzi niezależny biegły z jednej z lubelskich uczelni.

– To nie pierwszy przypadek, kiedy mam zastrzeżenia do przetargów związanych z szeroko rozumianą informatyzacją urzędu – mówi nam marszałek Hetman. Przypomina zakup zbyt drogich laptopów dla radnych sejmiku (patrz ramka).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
edi
crx
nik
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

edi
edi (29 września 2011 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"decyzja o wymianie osób, które były za projekt odpowiedzialne" - Jakim cudem szeregowi pracownicy mają już takie znajomości i układy z szefami dużych firm i spółek że piszą pod nie przetargi? To są tylko pionki i marionetki w rękach starych i doświadczonych urzędasów na kierowniczych stanowiskach którzy włóczą się po różnych spotkaniach i już z niejednym 'biznesmenem' cwaniaczkiem wódkę pili. Marszałek sprawia pozory uczciwości ale nie ma odwagi żeby ruszyć tych którzy całą tą lewizną w jego urzędzie kręcą. Czy ten syf się kiedyś w naszym kraju skończy?
Rozwiń
crx
crx (29 września 2011 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mówienie o "uczciwej konkurencji" w kapitaliźmie to tak, jak o "pracy dla wspólnego dobra" w socjaliźmie.Typowy truizm.Obudźcie się i zobaczcie w jakim świecie żyjecie....!!!!!I nie wierzcie w utopię!
Rozwiń
nik
nik (29 września 2011 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja hetmana lubelskiego lubię!!! w przetargach powinno startować wiecej firm z lubelskiego,
byla by szansa na wzrost gospodarczy w naszym regionie, nowe miejszca pracy oraz podwyżki dla pracujących ludzi BRAWO MARSZAŁKOWIE HETMAN I GRABCZUK Lubelskie jest OK>>>>>>>>>>>>>>>
Rozwiń
quicknik
quicknik (29 września 2011 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekaw jestem kto zapłaci Krajowej Izbie Odwoławczej koszty postępowania tak na oko wychodzi z 55 tys. Pan Marszałek???
Rozwiń
WWA LBN
WWA LBN (29 września 2011 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"To nie pierwszy przypadek, kiedy mam zastrzeżenia do przetargów związanych z szeroko rozumianą informatyzacją urzędu – mówi nam marszałek Hetman."
Drogi Panie Marszałku a kto jest Kierownikiem Zamawiającego? Kto klepnął SIWZ Panie Marszałku?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!