sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Przez 15 lat płacił za ciepło więcej niż powinien

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2009, 19:17

Spółka grzewcza od 1994 roku naliczała mieszkańcowi Puław zbyt wysokie rachunki. Teraz przyznaje się do błędu. Ale zwróci mu tylko pieniądze za ostatnie trzy lata. Reszta roszczeń się przedawniła.

Włodzimierz Krupiński mieszka w wieżowcu przy ul. Kołłątaja 47 w Puławach. W 1996 roku interweniował w OPEC w sprawie nieprawidłowych rozliczeń kosztów ogrzewania.

- Sprawdziliśmy pana rozliczenie. Nie stwierdziliśmy błędów i pomyłek - napisał mu wtedy Ryszard Jabłoński, prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Puławach.

Pan Włodzimierz przez kilkanaście lat płacił więc opłaty naliczane przez OPEC. Dopiero w ubiegłym roku udało mu się udowodnić, że płacił za dużo.

- Sąsiadka poprosiła, żebym odebrał jej rozliczenie kosztów ciepła. Sąsiadka ma identyczne mieszkanie i położone w takim samym miejscu Z ciekawości porównałem rozliczenie ze swoim i okazało się, że na obu znajduje się różny współczynnik korekcyjny lokali - opowiada Włodzimierz Krupiński.

To współczynnik, który zależy od położenia mieszkania. Inny jest dla lokali usytuowanych w środku bloku, a inny dla narożnych mieszkań. Wtedy płaci się odpowiednio mniejszą stawkę. Po to, żeby w ten sposób rekompensować większe ilości zużytego ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkania.

Po interwencji w OPEC, miejska spółka przyznała się do błędu. - Firma rozliczeniowa Metrona Polska, ustalając w 1994 roku współczynniki korekcyjne, pełniła błąd - stwierdził prezes Jabłoński.

Jednocześnie zapowiedział, że spółka skoryguje rozliczenia za trzy ostatnie lata. W ten sposób Włodzimierz Krupiński dostał zwrot 330 zł. Ale błąd dotyczył nie tylko jego. W sumie firma Metrona pomyliła się w przypadku aż 16 mieszkań w jego bloku. 8 lokatorów płaciło za dużo, a 8 z kolei za mało.

- Uznaliśmy, że nie będziemy dochodzić roszczeń od osób, które płaciły za mało. Za to zwróciliśmy nadpłaty tym, którzy płacili za dużo - mówi Jabłoński.

Szkopuł w tym, że nasz Czytelnik otrzymał zwrot jedynie za trzy ostatnie okresy rozliczeniowe. Co z pozostałymi kilkunastoma latami? Zdaniem OPEC, sprawa się przedawniła i nie ma podstawy prawnej do tego, żeby ich klient domagał się zwrotu pieniędzy.

- Podejrzewam, że tej sprawy już nie wygram, ale chciałem ostrzec innych, którzy mogą być w podobnej sytuacji - mówi Włodzimierz Krupiński.

Bo jak się okazuje, wcale nie ma pewności, że inni mieszkańcy Puław płacą OPEC-owi tyle ile powinni. - Możemy tylko wyrywkowo sprawdzać mieszkania - przyznaje prezes Jabłoński.

Jak mówi prezes, ze szczegółową tabelą współczynników można się zapoznać w siedzibie spółki.

Przedstawiciele firmy Metrona mieli nam niewiele do powiedzenia. W warszawskim biurze firmy usłyszeliśmy tylko, że w takiej sytuacji pieniądze powinni zwracać lokatorom ich sąsiedzi, którzy przez kilkanaście lat płacili za mało.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 maja 2016 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
uważaj na Infotor, Zakrzewska Kwiatkowska, takiej suki nie widziałem, myśli ze jest jedyna, wykorzysta finansowo i będzie myslala ze wszystko później ok. patologia, pracowala w urzędzie pracy w Golubiu Dobrzyniu, teraz ma własną firme a szuka roboty w Straży miejskiej. ha ha ha śmiechu warte. nawet na kase do biedronki cie nie wezma, śmierdzi od ciebie, szmato.!!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2016 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podzielniki wyparkowe to patologia, wystarczy przeczytać definicje co to jest podzielnik-"dzieli koszty ciepla w budynku..." jak działa podzielnik-"mierzy cieplo z grzejnika" -JAK może mierzyc skoro dzieli koszty? jakie cieplo on mierzy w lato? na tym zarabiają tylko firmy rozliczeniowe. mnie okradają co roku za podzielnik w kuchni, 3 kreski grzejika w kuchni nie używam z wiadomych wzgledow. jak większość ludzi.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2009 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
U nas cały blok nie zgodził się na te chore podzielniki i efekt jest taki że jeszcze nie było roku żebym nie miał zwrotu na poziomie 250-350 zł.W tym roku powinno być jeszcze lepiej bo właśnie budynek został ocieplony.

Zapominasz, że tzw. "zwrot" dotyczy TWOICH pieniędzy, które w formie zaliczki wpłacasz przez cały rok. "Duży zwrot" oznacza najprawdopodobniej tylko tyle, że masz zaliczkę ustawioną na zbyt wysokim poziomie . Podzielniki pomagają w redukcji kosztów całego budynku i indywidualizują zaliczkę. Zatem porównywać możesz się tylko do podobnego budynku, gdzie ludzie płacą podobną do Twojej zaliczkę...
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2009 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U nas cały blok nie zgodził się na te chore podzielniki i efekt jest taki że jeszcze nie było roku żebym nie miał zwrotu na poziomie 250-350 zł.W tym roku powinno być jeszcze lepiej bo właśnie budynek został ocieplony.
Rozwiń
~tomek~
~tomek~ (22 czerwca 2009 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te podzielniki i opłaty za tzw. C.O to oszustwo! Byłem w spółdzielni na Watykańskiej i poinformowałem ich że chce jeden grzejnik z przedpokoju zdemontować bo mam go w zabudowanej szafie i od kilku lat jest nie używany, a jest na nim podzielnik i z tego tytułu mimo że nie grzeje nim płacę co rok ok. 25 zł. Pani powiedziała mi że jak 1 grzejnik zostanie zdemontowany to bede miał liczone z m2 ( z ryczałtu ) bo grzeją mnie rury w ścianie i klatka schodowa! To chyba do gazety sie nadaje !!!! Pan , który robi pomiary mówił mi że jakbym zakręcił grzejniki i grzał się np. elektryczną farelką, to i tak zapłacę za ciepło, bo te mierniki- podzielniki ciepła są tylko po to aby proporcjonalnie rozdzielić ciepło wśród mieszkańców , które jest dostarczane do budynku gdzie mają zegary na wejściu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!