Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2009 r.
18:53
Edytuj ten wpis

Przez 3 lata zabiegali o wycięcie drzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Miejsce akcji: wyjazd z posesji Domu Księży Emerytów w Lublinie. Bohater: klon jesionolistny. Scena pierwsza: księża proszą o wycięcie drzewa. Streszczenie akcji: urzędnicy zajmują się sprawą już trzy lata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Klon rośnie przy samym wyjeździe z Domu Księży Emerytów. - Bardzo ogranicza widoczność i wyjeżdżający od nas kierowcy nie widzą, co się dzieje z lewej strony. Korona drzewa wychodzi nad jezdnię. Autobusy, żeby się tu minąć, muszą wyhamowywać - mówi ks. Tadeusz Domżał, dyrektor domu. - O wycięcie drzewa starali się już moi poprzednicy.

- Mam pismo dawnego Wydziału Gospodarki Komunalnej z 2006 r. stwierdzające, że klon ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie dla ruchu. To prośba o zgodę na jego wycięcie skierowana do Wydziału Ochrony Środowiska - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor obecnego Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. Pismo dotyczyło też dwóch innych drzew po drugiej stronie Bernardyńskiej.

Jako że drzewa rosną w ścisłym centrum, WOŚ przekazał pismo WGK wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków i dołączył własne.

- W swoim piśmie WOŚ stwierdził, że "ze względu na okazałość przedmiotowych drzew zakwalifikowano je do programu leczenia i konserwacji starodrzewu” - informuje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
- Jeden wydział chciał ciąć, drugi chciał leczyć. Poprosimy prezydenta o zajęcie jednoznacznego stanowiska - mówi konserwator.

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy do władz Lublina zwrócił się również radny Sylwester Tułajew. Stanisław Fic, zastępca prezydenta Lublina, odpisał mu, "Ze względu na brak odpowiedzi konserwatora i na okazałość przedmiotowych drzew zakwalifikowano je do programu leczenia i konserwacji starodrzewu”.

- Jak to "brak odpowiedzi”? - dziwi się Kopciowski. - Pismo do Ratusza wysłaliśmy 14 lutego 2006 r. Mam dwa potwierdzenia, że 16 lutego pisma odebrano.

- Nie mieliśmy zgody na wycinkę, więc tylko przycięliśmy klon i teraz nie stwarza już zagrożenia - informuje Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

Po tym, jak sprawą zaczął się interesować Tułajew urzędnicy wysłali kolejne pismo do konserwatora. Z pytaniem o to, co im wolno. - Chcemy, żeby się wypowiedział, czy drzewo podlega jego ochronie, czy też sami możemy dać zgodę na wycinkę - mówi Piątkowski.

- Po ustaleniu kompetentnego podmiotu złożony wniosek zostanie mu przekazany w celu rozpatrzenia - zapewnia Fic.

- Nie wiem, skąd takie pytanie, skoro już kilka lat temu wysłaliśmy miastu kompletny wykaz tego, co podlega naszej ochronie - dziwi się Kopciowski. - To drzewo znajduje się w strefie ochrony.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
emeryt / 3 czerwca 2009 o 15:18
mieliśmy podobną sytuację- dopiero, jak na zagroziliśmy że konkretna osoba podpisana na odmowie poniesie osobistą odpowiedzialność NATYCHMIAST WYDALI POZWOLENIE !!!!!!
Avatar
DKopciowski / 10 lutego 2009 o 11:04
W sprawie drzew przy Bernardyńskiej czekam na opinię dendrologa bądź program prac pielęgnacyjnych - potem zobaczymy co dalej.
Sp[rawdziłem sprawę wycinki drzewa na cmentarzu przy ul. Lipowej. Zarządca cmentarza otrzymał zgodę na usunięcie jesiona wyniosłego oraz prace konserwacyjno-pielegnacyjne przy innym jesionie wyniosłym.
Rozstzrygnięcia te zapadły w oparciu o opinię dendrologa, który wskazał na "krytyczny stan zdrowotny i techniczny starego drzewa". Pozwolenie zawierało warunek - pozostawienia w dolnej części pnia jako świadka zaplanowanego układu zadrzewień.
W opinii sporządzonej przez dendrologa - rzeczoznawcy SITO-NOT wskazano na mozliwość wystąpienia realnego zagrożenia ze strony drzewa (z powaznym osłabieniejm statyki spowodowanym rozległą destrukcją wewnętrzna pnia i systemu korzeniowego) dla uzytkowników cmentarza i pominków grobowych znajdujących się na przyległym terenie. Zasadność tych wskazan potwierdził pracownik WUOZ w Lublinie podczas weryfikacji ustalen zawartych w opinii.

pozdrawiam DKopciowski
W sprawie drzew przy Bernardyńskiej czekam na opinię dendrologa bądź program prac pielęgnacyjnych - potem zobaczymy co dalej.
Sp[rawdziłem sprawę wycinki drzewa na cmentarzu przy ul. Lipowej. Zarządca cmentarza otrzymał zgodę na usunięcie jesiona wyniosłego oraz prace konserwacyjno-pielegnacyjne przy innym jesionie wyniosłym.
Rozstzrygnięcia te zapadły w oparciu o opinię dendrologa, który wskazał na "krytyczny stan zdrowotny i techniczny starego drzewa". Pozwolenie zawierało warunek - pozostawienia w dolnej części pni... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2009 o 11:44
~Eustachy~ napisał:
Ludzie,wy jesteście jacyś chorzy.On naprawdę zagraża pojazdom i jest okropnie szpetny.W to miejsce przecież można posadzić nowe młode drzewo.Będzie wtedy więcej pożytku,niż trzymać tylko bo jest stare.Jak lubicie tak takie starocie to sobie zardzewiałą rurę kanalizacyjną wkopcie jako pomnik.

było masę wypadków w tym miejscu zapewne ?
Avatar
~Eustachy~ / 8 lutego 2009 o 10:42
Ludzie,wy jesteście jacyś chorzy.On naprawdę zagraża pojazdom i jest okropnie szpetny.W to miejsce przecież można posadzić nowe młode drzewo.Będzie wtedy więcej pożytku,niż trzymać tylko bo jest stare.Jak lubicie tak takie starocie to sobie zardzewiałą rurę kanalizacyjną wkopcie jako pomnik.
Avatar
DKopciowski / 7 lutego 2009 o 20:48
Pytajnik napisał:
To niestety nie był pierwszy przypadek wycinania pięknych, pomnikowych drzew. Ale widocznie drzewa na katolickiej części cmentarza nie podlegają ochronie. A może to już taki religijny rytuał. W innym wypadku konserwator by się zainteresował sprawą.

Zainteresuje się, sprawdzę sprawę w poniedziałek - odpiszę co ustaliłem. A w sprawie drzew przy Bernardyńskiej w 2006 roku oczekliwaliśmy opinii dendrologa, który mial ocenić stan zdrowotny drzewa. Jego opinia będzie podstawą dalszych działań.
Pozdrawiam DKopciowski

Zainteresuje się, sprawdzę sprawę w poniedziałek - odpiszę co ustaliłem. A w sprawie drzew przy Bernardyńskiej w 2006 roku oczekliwaliśmy opinii dendrologa, który mial ocenić stan zdrowotny drzewa. Jego opinia będzie podstawą dalszych działań.
Pozdrawiam DKopciowski rozwiń
Avatar
F / 7 lutego 2009 o 20:00
Wytnijcie wszystkie drzewa w Lublinie!!! Będzie doskonała widoczność. Miasto będzie pustynią. Wszystkim będzie żyło się lepiej. Gratulacje!!!
Avatar
gs / 7 lutego 2009 o 19:09
tak nie wolno wyciąć starego drzewa - koczorawca a pod lotnisko( pas) Pan marszałek chwali się o wycięciu ponad 100 ha i to bez żadnego odszkodowania czy innych nasadzeń. Ale to sprawa polityczna - nam wolno a dla WAs to zabytek.
Avatar
Tubylec / 7 lutego 2009 o 18:40
Księża nie szanują niczego, co Pan Bóg stworzył - a tym na pewno jest przyroda. O ludziach nie wspomnę. To zamknięta kasta. I ciągle im coś przeszkadza. Pewnie niedługo Domżał zacznie to drzewo podlewać kwasem...
Avatar
zk / 7 lutego 2009 o 15:48
księża powinni się modlić a nie czekać na kierowców................a tak to było najlepiej aby wszystkie drzewa wyciąć .............i zostawić "pustynnie "
Avatar
Pytajnik / 7 lutego 2009 o 15:17
Fang napisał:
Na cmentarzu przy ul.Lipowej w dniu 4,02.2009r.w sektorze 18 a wycinano piękny i zdrowy jesion.Administrator pewnie uważa że najładniej będzie wyglądać las krzyży z kamienia.

To niestety nie był pierwszy przypadek wycinania pięknych, pomnikowych drzew. Ale widocznie drzewa na katolickiej części cmentarza nie podlegają ochronie. A może to już taki religijny rytuał. W innym wypadku konserwator by się zainteresował sprawą.
Avatar
emeryt / 3 czerwca 2009 o 15:18
mieliśmy podobną sytuację- dopiero, jak na zagroziliśmy że konkretna osoba podpisana na odmowie poniesie osobistą odpowiedzialność NATYCHMIAST WYDALI POZWOLENIE !!!!!!
Avatar
DKopciowski / 10 lutego 2009 o 11:04
W sprawie drzew przy Bernardyńskiej czekam na opinię dendrologa bądź program prac pielęgnacyjnych - potem zobaczymy co dalej.
Sp[rawdziłem sprawę wycinki drzewa na cmentarzu przy ul. Lipowej. Zarządca cmentarza otrzymał zgodę na usunięcie jesiona wyniosłego oraz prace konserwacyjno-pielegnacyjne przy innym jesionie wyniosłym.
Rozstzrygnięcia te zapadły w oparciu o opinię dendrologa, który wskazał na "krytyczny stan zdrowotny i techniczny starego drzewa". Pozwolenie zawierało warunek - pozostawienia w dolnej części pnia jako świadka zaplanowanego układu zadrzewień.
W opinii sporządzonej przez dendrologa - rzeczoznawcy SITO-NOT wskazano na mozliwość wystąpienia realnego zagrożenia ze strony drzewa (z powaznym osłabieniejm statyki spowodowanym rozległą destrukcją wewnętrzna pnia i systemu korzeniowego) dla uzytkowników cmentarza i pominków grobowych znajdujących się na przyległym terenie. Zasadność tych wskazan potwierdził pracownik WUOZ w Lublinie podczas weryfikacji ustalen zawartych w opinii.

pozdrawiam DKopciowski
W sprawie drzew przy Bernardyńskiej czekam na opinię dendrologa bądź program prac pielęgnacyjnych - potem zobaczymy co dalej.
Sp[rawdziłem sprawę wycinki drzewa na cmentarzu przy ul. Lipowej. Zarządca cmentarza otrzymał zgodę na usunięcie jesiona wyniosłego oraz prace konserwacyjno-pielegnacyjne przy innym jesionie wyniosłym.
Rozstzrygnięcia te zapadły w oparciu o opinię dendrologa, który wskazał na "krytyczny stan zdrowotny i techniczny starego drzewa". Pozwolenie zawierało warunek - pozostawienia w dolnej części pni... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2009 o 11:44
~Eustachy~ napisał:
Ludzie,wy jesteście jacyś chorzy.On naprawdę zagraża pojazdom i jest okropnie szpetny.W to miejsce przecież można posadzić nowe młode drzewo.Będzie wtedy więcej pożytku,niż trzymać tylko bo jest stare.Jak lubicie tak takie starocie to sobie zardzewiałą rurę kanalizacyjną wkopcie jako pomnik.

było masę wypadków w tym miejscu zapewne ?
Avatar
~Eustachy~ / 8 lutego 2009 o 10:42
Ludzie,wy jesteście jacyś chorzy.On naprawdę zagraża pojazdom i jest okropnie szpetny.W to miejsce przecież można posadzić nowe młode drzewo.Będzie wtedy więcej pożytku,niż trzymać tylko bo jest stare.Jak lubicie tak takie starocie to sobie zardzewiałą rurę kanalizacyjną wkopcie jako pomnik.
Avatar
DKopciowski / 7 lutego 2009 o 20:48
Pytajnik napisał:
To niestety nie był pierwszy przypadek wycinania pięknych, pomnikowych drzew. Ale widocznie drzewa na katolickiej części cmentarza nie podlegają ochronie. A może to już taki religijny rytuał. W innym wypadku konserwator by się zainteresował sprawą.

Zainteresuje się, sprawdzę sprawę w poniedziałek - odpiszę co ustaliłem. A w sprawie drzew przy Bernardyńskiej w 2006 roku oczekliwaliśmy opinii dendrologa, który mial ocenić stan zdrowotny drzewa. Jego opinia będzie podstawą dalszych działań.
Pozdrawiam DKopciowski

Zainteresuje się, sprawdzę sprawę w poniedziałek - odpiszę co ustaliłem. A w sprawie drzew przy Bernardyńskiej w 2006 roku oczekliwaliśmy opinii dendrologa, który mial ocenić stan zdrowotny drzewa. Jego opinia będzie podstawą dalszych działań.
Pozdrawiam DKopciowski rozwiń
Avatar
F / 7 lutego 2009 o 20:00
Wytnijcie wszystkie drzewa w Lublinie!!! Będzie doskonała widoczność. Miasto będzie pustynią. Wszystkim będzie żyło się lepiej. Gratulacje!!!
Avatar
gs / 7 lutego 2009 o 19:09
tak nie wolno wyciąć starego drzewa - koczorawca a pod lotnisko( pas) Pan marszałek chwali się o wycięciu ponad 100 ha i to bez żadnego odszkodowania czy innych nasadzeń. Ale to sprawa polityczna - nam wolno a dla WAs to zabytek.
Avatar
Tubylec / 7 lutego 2009 o 18:40
Księża nie szanują niczego, co Pan Bóg stworzył - a tym na pewno jest przyroda. O ludziach nie wspomnę. To zamknięta kasta. I ciągle im coś przeszkadza. Pewnie niedługo Domżał zacznie to drzewo podlewać kwasem...
Avatar
zk / 7 lutego 2009 o 15:48
księża powinni się modlić a nie czekać na kierowców................a tak to było najlepiej aby wszystkie drzewa wyciąć .............i zostawić "pustynnie "
Avatar
Pytajnik / 7 lutego 2009 o 15:17
Fang napisał:
Na cmentarzu przy ul.Lipowej w dniu 4,02.2009r.w sektorze 18 a wycinano piękny i zdrowy jesion.Administrator pewnie uważa że najładniej będzie wyglądać las krzyży z kamienia.

To niestety nie był pierwszy przypadek wycinania pięknych, pomnikowych drzew. Ale widocznie drzewa na katolickiej części cmentarza nie podlegają ochronie. A może to już taki religijny rytuał. W innym wypadku konserwator by się zainteresował sprawą.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 44

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!