wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Przez rok miasto zgodziło się na wycięcie 4652 drzew w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2015, 06:30
Autor: Dominik Smaga

Wycięto kolejne drzewa. Tym razem przy ul. Okrzei. Miały pecha, bo powstało przy nich boisko, a dopiero potem ktoś odkrył, że boisku szkodzą korzenie. Tylko w zeszłym roku miasto zgodziło się na wycinkę ponad 4,6 tys. drzew.

Za każdym razem to mieszkańcy alarmują nas o znikającej z miasta zieleni. Tak samo było w przypadku działki należącej do gimnazjum przy ul. Okrzei. Usunięto tu ostatnich osiem drzew ze szpaleru rosnącego między boiskiem a blokiem. - Ich korzenie niszczyły podbudowę nawierzchni Orlika, została sporządzona w tej sprawie ekspertyza - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza.

Okazuje się, że wycinka odbyła się już po rozpoczęciu okresu lęgowego ptaków. A wtedy drzew nie należy usuwać. - O ile jednak zajdzie taka konieczność, po stwierdzeniu, że na drzewach nie ma gniazd, można przystąpić do wycinki - podkreśla Krzyżanowska. - Do właściciela nieruchomości i drzew należy obowiązek dopełnienia wszystkich formalności i posiadanie niezbędnych zaświadczeń.

Formalności, wnioski i decyzje mają się nieźle. Wczoraj chcieliśmy ustalić, ile drzew pozwolił usunąć Urząd Miasta między poprzednim a obecnym okresem lęgowym. - Wydział Ochrony Środowiska nie jest w stanie wskazać konkretnie ile wniosków i decyzji wpłynęło w okresie od 15 października do 1 marca - przyznaje rzeczniczka.

Dane są, ale tylko za cały zeszły rok. Wydział Ochrony Środowiska zezwolił w tym okresie na wycinkę 4652 drzew, a odmówił zgody w przypadku 872.

Tu, gdzie w grę wchodzi wycinka drzew rosnących w pasie planowanej lub istniejącej drogi dokumentacja musi jeszcze przejść przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. - W roku 2014 z terenu Lublina było 130 takich wniosków - mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie. Ilu dotyczyło to drzew? - Nie mamy takich statystyk.

Bez jakiegokolwiek zezwolenia można wycinać wyłącznie drzewa owocowe i obce gatunki topoli. - Na świecie jest około 40 gatunków topoli. Rodzime to topola czarna, biała, szara i osika. Pozostałe gatunki, m.in. włoska, kanadyjska, berlińska, kalifornijska i gatunki hybrydowe traktowane są jako obce i na te topole nie ma potrzeby uzyskiwania zezwolenia i uzgadniania wycinki - mówi Duklewski.

Wydając zgodę na usunięcie drzewa miasto nakazuje zwykle nasadzenia kompensacyjne, od których zależne jest zawieszenie opłaty za wydanie zezwolenia. W zamian za usunięte drzewa miasto nakazało w zeszłym roku posadzenie 6303 nowych.
  Edytuj ten wpis
ania
ala
Anna
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ania
ania (5 marca 2015 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

metr sześcienny drzewa kosztuje 100 zł .Dlatego tak wycinają drzewa bo kasy mało w budźecie miasta .

Rozwiń
ala
ala (5 marca 2015 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co im te drzewa przeszkadzają ale przyjdzie czas jak mnie  już nie będzie że się wszyscy wyduszą a marzeniem  P Żuka to jest Lublin z betonu ,chce że jak już go pochowają będą  mówili  Żuk zastał Lublin zielony zostawił zadymiony

Rozwiń
Anna
Anna (5 marca 2015 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jakaś masakra. Niedługo nie będzie zieleni w Lublinie!

Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2015 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żuk wcale nie powiedział, że ma zieleń "w d...." tylko, że nie ma wątpliwości "rozwój czy drzewo". Trochę niefortunnie to zabrzmiało, ale wszyscy wiedzą o co mu chodziło. Trochę źle to sformułował, wiadomo, że miał na myśli sytuację w której parę drzew blokuje budowę nowego żłobka czy szkoły dla całego osiedla. I ja się z tym w 100% zgadzam. Ludzie żądają nowych inwestycji w mieście i dzielnicach a to się nie może odbyć bez wycinania drzew. Drzew które często gęsto rosną dziko, w sposób nieuporządkowany. Podsumowując, wycinka TAK ale tylko PRZEMYŚLANA i pod warunkiem nasadzeń kompensacyjnych.

Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2015 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zuk i jego swita wyraznie powiedzieli ze w du*** maja zielen w miescie.

No to powiedz mi dlaczego Żuk i jego świta chcą stworzyć 13 nowych zielonych skwerów w poszczególnych dzielnicach Lublina?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!