wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Areszt i sprawa w sądzie – takimi sankcjami zagrozili emerytce Agnieszce Ziemlańskiej policjanci z patrolu kontrolującego targowisko przy ul. Wileńskiej. Skutek zajścia to choroba kobiety
i skarga na działalność policji.

25 września Agnieszka Ziemlańska przyjechała na targ po południu. Przywiozła – jak mówi – dwie dynie, cukinię i buraczki. Zaczęła je układać na kartonach, kiedy podeszli dwaj policjanci. Zainteresowali się kartonami, gdzie były przechowywane reklamówki.
– Nie przedstawili się, kazali mi podnieść jakąś czarną torebkę, to podniosłam – opisuje A. Ziemlańska. – Okazało się, że były w niej papierosy. Jasne, że nie moje. Ale policjanci domagali się, żebym się przyznała, że nimi handluję. Kazali mi pokazać dokumenty. Nie chciałam, bo oni swoich też mi nie pokazali. Dopiero pod koniec zajścia przedstawił się dzielnicowy Krzysztof Kudrelek. Potem wszyscy zaczęli grozić aresztowaniem, sądem. Za co? Wezwali radiowóz. To było okropne, upokarzające. Zrobiło się zbiegowisko. Niczym na takie traktowanie nie zasłużyłam. Półtorej godziny mnie maglowali.
Efekt zajścia to ponadtygodniowa choroba poszkodowanej.
– Jesteśmy zbulwersowani tym, co ją spotkało ze strony policji – mówią handlowcy z targowiska przy Wileńskiej. – To jest osoba schorowana, a po tym wypadku o mało zawału nie dostała. Jeszcze się leczy. Przecież to nie były jej papierosy.
4 października A. Ziemlańska złożyła skargę do Komendy Miejskiej Policji, przyszła także do naszej redakcji.
– Nie było nic niewłaściwego w moim zachowaniu – twierdzi dzielnicowy Kudrelek. – Sporządziłem notatkę służbową, w której wszystko jest zapisane. Jeśli ta pani złoży skargę, wszystko wyjaśni się w postępowaniu służbowym.
Na drugi dzień po zajściu handlujący napisali protest przeciw postępowaniu policji. Podpisało go dziewięć osób. – Wszyscy słyszeliśmy, jak policjanci wywierali nacisk na panią Agnieszkę, strasząc ją sądem. Żaden się nie przedstawił, chociaż o to prosiła – napisali w oświadczeniu świadkowie zdarzenia...
– Potwierdzam, że skarga została złożona – mówi Kamil Kowalik, rzecznik prasowy KMP w Lublinie. – Komendant ma na jej rozpatrzenie 30 dni. Termin ten może zostać wydłużony o następne 30 dni, jeśli sprawa będzie tego wymagała.

Krzysztof Dorot - zastępca naczelnika kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie

Przed nawiązaniem rozmowy policjant powinien zasalutować, przedstawić się i krótko wyjaśnić o co chodzi. Po zakończeniu czynności również powinien zasalutować. Jest to obowiązkowe, mimo że występuje w mundurze i z tzw. blachą, na której znajduje się jego numer służbowy i nazwisko. Ten wymóg został wprowadzony rozporządzeniem komendanta głównego policji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!