sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Przychodnie chcą pozwać NFZ do sądu. Za kary

  Edytuj ten wpis
Autor: pit

 (Archiwum)
(Archiwum)

Przychodnie zamierzają pozwać Narodowy Fundusz Zdrowia za to, że ukarał je za kilkugodzinny lipcowy strajk. – Nałożenie kar było bezprawne – uzasadniają lekarze.

12 lipca na drzwiach niektórych przychodniach, które zatrudniają lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, pojawiła się informacja o strajku. Tego dnia poradnie były nieczynne, a pacjenci zostali poinformowani, co robić w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

Lekarze zaprotestowali po tym, jak fundusz zażądał od nich zebrania od pacjentów nowych deklaracji o wyborze lekarza. Placówki, w których pracownicy nie zgromadziliby kompletu deklaracji, otrzymałyby mniej pieniędzy na leczenie chorych.

NFZ uznał lipcowy strajk za nielegalny. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa uznając, że lekarze nie narazili życia pacjentów. Wtedy fundusz nałożył na przychodnie kary od kilkuset zł do kilku tys.

Lekarze twierdzą, że to bezprawne. – Żeby nałożyć karę, fundusz powinien przeprowadzić kontrolę, sporządzić odpowiednią dokumentację i wystąpienie pokontrolne, które podpisuje świadczeniodawca. Tak się jednak nie stało – mówi Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Kontrolerom wystarczyło zrobienie zdjęcia kartki wywieszonej na drzwiach.

Ukarane przychodnie żadnych pieniędzy nie wpłaciły. – Teraz fundusz potrąci nam to z kontraktów. Kiedy do tego dojdzie, będziemy mieli podstawy do pozwania NFZ do sądu – zaznacza Dobrzańska-Pielichowska. – Pierwsze pozwy mogą zostać złożone w przyszłym tygodniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!