piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Przylatują do Lublina żeby leczyć zęby. W Lublinie coraz więcej pacjentów z zagranicy

Dodano: 27 maja 2017, 10:06

Zagraniczni pacjenci chwalą stomatologiczną ofertę Lublina za wysoką jakość i profesjonalizm
Zagraniczni pacjenci chwalą stomatologiczną ofertę Lublina za wysoką jakość i profesjonalizm (fot. Maciej Kaczanowski)

Coraz więcej pacjentów z zagranicy docenia jakość zabiegów wykonywanych przez lubelskich stomatologów. Jednak promocja takich usług pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Pacjentów z zagranicy stale przybywa. Najczęściej przyjeżdżają z tych krajów, z którymi mamy dogodne połączenia lotnicze. Dla Lublina jest to na pewno Wielka Brytania i Skandynawia – mówi Marzena Strok-Sadło z Klastra Lubelska Medycyna.

– To głównie Polacy mieszkający za granicą, ale nie tylko. Mamy też zagranicznych turystów, którzy dowiedzieli się od znajomych o konkretnym gabinecie czy specjaliście. W tym momencie taka nieformalna reklama działa najlepiej.

– Mamy między innymi stałych pacjentów z Włoch i USA. Są to Polacy, ale też rodowici mieszkańcy. Zazwyczaj przyjeżdżają na tydzień i decydują się na kompleksowe leczenie, piaskowanie, usuwanie kamienia czy leczenie kanałowe – mówi Renata Kowalik, kierownik Przychodni Stomatologicznej Dental i lider zespołu ds. stomatologii w Klastrze Lubelska Medycyna. – Na razie to około 30 osób w ciągu roku, ale obserwujemy lekki wzrost. Potrzeba promocji, żeby pacjenci wiedzieli, że oferujemy wysoką jakość usług za znacznie niższą cenę, czasem nawet dziesięciokrotnie.

– Ze względów finansowych pacjenci zagraniczni decydują się na bardziej kosztowne i specjalistyczne zabiegi, np. leczenie kanałowe pod mikroskopem czy protetyczne, a także z zakresu stomatologii estetycznej – mówi Agnieszka Krawczyk, właścicielka Beauty Dental Clinic. – Głównie to Polacy mieszkający za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy krajach skandynawskich, a ostatnio także Ukraińcy. Stałych pacjentów z zagranicy mamy ok. 50 rocznie. W tym roku obserwujemy tendencję wzrostową.

Jak wynika z opracowania dr. Andrzeja Tuckiego z Zakładu Geografii Regionalnej i Turyzmu UMCS w Lublinie* (w badaniu ankietowym wzięło udział dziewięć gabinetów stomatologicznych i 44 pacjentów, którzy na stałe mieszkają za granicą), medyczną ofertę Lublina wyróżnia wysoka jakość i profesjonalizm.

– Prawie 90 proc. badanych pacjentów było zadowolonych z otrzymanych usług. Ponad połowa wskazywała na ich wysoką jakość. Dobrze była też oceniona przyjazna atmosfera i profesjonalizm – mówi dr Tucki. – Najwięcej pacjentów decydowało się też na wybór konkretnego gabinetu z powodu jakości wykonywanych tam usług. Byli też zadowoleni z kompetencji personelu, czystości i higieny gabinetu oraz bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywania zabiegu – wylicza dr Tucki.

Jak dodaje, pacjenci wskazywali także na dogodność w ustaleniu terminu zabiegu, dostępność komunikacyjną oraz znajomość języka obcego wśród personelu.

Jednak zdaniem Marzeny Strok-Sadło, mimo świetnie wyszkolonej kadry i usług na wysokim poziomie, lubelskie placówki nie do końca radzą sobie z reklamą.

– Stąd pomysł, żeby zorganizować wspólną promocję i podzielić jej koszty między podmioty, które chcą w niej uczestniczyć. Chodzi między innymi o stworzenie wspólnej strony internetowej – mówi Strok-Sadło i dodaje: Znalazłyby się tam wszystkie informacje o placówkach i usługach, a także typowo turystyczne, bo osoby, które do nas przyjeżdżają oczekują też wskazówek, jak mogą zorganizować sobie czas wolny podczas pobytu.

* opracowanie oparte o pracę magisterską Aldony Robak „Uwarunkowania rozwoju turystyki medycznej w Lublinie na przykładzie usług stomatologicznych”, obronionej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie w 2016 roku

Czytaj więcej o: Lublin zdrowie stomatologia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo wszystko uważam, że najlepszy gabinet stomatologiczny jest w Puławach a konkretniej mówię tutaj o AWODENT. Bardzo przemiła Pani stomatolog. Czyste i sterylne gabinety. Cenowo również nie jest źle, jak to się mówi: '' Na kieszeń przeciętnie zarabiającego polaka '' . Z czystym sumieniem polecam, i zapewniam, wrócę tam jeszcze nie raz.
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2017 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-" Najwięcej pacjentów decydowało się też na wybór konkretnego gabinetu z powodu jakości wykonywanych tam usług. "No ja np.skorzystałam z gabinetu na Jantarowej reklamującego się jako najlepszy w Lublinie.Plomba po trzech miesiącach mi w Anglii pięknie wyleciała...
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2017 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-" Najwięcej pacjentów decydowało się też na wybór konkretnego gabinetu z powodu jakości wykonywanych tam usług. "No ja np.skorzystałam z gabinetu na Jantarowej reklamującego się jako najlepszy w Lublinie.Plomba po trzech miesiącach mi wxAnglii
Rozwiń
lilka
lilka (27 maja 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja pier...le 13 tys zl miesięcznie, a kłóci się o 290zł miesięcznie i że państwo go okrada. To właśnie pokazuje jakimi ludźmi są ludzie bogaci. Co to jest dla was? To jak kropla. Większość ludzi nie stać na opiekę zdrowotną prywatną bo nie zarabiają tak jak ty tylko 1500zl na miesiąc bez szans na poprawę. Wyobraź sobie wtedy leczenie zębów, gabinety leczace na nfz wyglądają jak za Króla Świeczka. Świat idzie do przodu a u nas wciąż niektórzy ludzie chodzą szczerbaci. Lekarze potrafią otworzyc gabinet leczyć na nfz i jeszcze pobierac opłaty od pacjetow jakby to była wizyta prywatna. Okradanie mówisz najpierw niech ludzie skończą okradać Państw i siebie nawzajem to każdy bedzie mial więcej kasy. Ja się nie mogę doczekac kiedy u nas zaistnieje kultura bycia uczciwym.
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2017 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do pracującego na etacie - składka zdrowotna to inaczej ubezpieczenie zdrowotne i jest płacone procentowo, tak jak za np. dwa samochody, czy dwa mieszkania. Jak komuś szkoda, to może zrezygnować z dodatkowej pracy, a jeszcze nie tak dawno dentyści zarabiali średnią krajową i nie marudzili.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!