czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Przypadkowe odkrycie na ul. Wesołej. Chodnik się zapadł i wtedy się pokazało

Dodano: 24 czerwca 2017, 16:51
Autor: Dominik Smaga

Na podziemną budowlę natrafili drogowcy odnawiający ul. Wesołą. Oficjalnie to „niezidentyfikowana piwnica”, ale korytarz może sięgać dalej. Jak daleko? Ta zagadka będzie nierozwiązana.

To było przypadkowe odkrycie. W pewnym momencie, w odległym zakątku remontowanej ulicy zapadł się nowo ułożony chodnik, a w zapadlisku ukazało się małe pomieszczenie z murowanymi ścianami.

– Sklepienie niezidentyfikowanej piwnicy znajdowało się pod chodnikiem. Jezdnia nie jest zagrożona – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Na miejscu był miejski konserwator zabytków, który rozwiewa marzenia o zaginionym skarbie: – Nic z tych rzeczy – mówi Hubert Mącik. – To piwnica, która była dostępna od strony nie użytkowanego obecnie budynku. Wykonana jest w sposób charakterystyczny dla końca XIX lub początku XX wieku. Jeśli jest starsza, to niewiele.

Tajemnicza piwnica biegnie w poprzek drogi i znajduje się nie tylko pod chodnikiem, ale również pod jezdnią. Oceniono, że ma na tyle solidne sklepienie, że ruch na jezdni może się odbywać normalnie. Zwłaszcza że im dalej od budynku, tym głębiej położona jest podziemna budowla.
Zagadką pozostaje to, jak daleko sięga piwnica.

– W tym niewielkim pomieszczeniu są drzwi, które prowadzą gdzieś dalej – relacjonuje Mącik. – Nie wchodziliśmy tam ze względu na to, że nie jest to specjalnie bezpieczne – dodaje.

Obiekt odkryty pod ul. Wesołą nie jest pierwszym tego typu znaleziskiem w tej części Lublina. Na stare mury natrafiono również niespełna dwa lata temu, w trakcie umacniania nasypu, którym biegnie ul. Wyszyńskiego. Prace nie były prowadzone pod nadzorem archeologa, choć wykonawca miał obowiązek zapewnić jego stały nadzór. Mur znajdował się tu, gdzie według starych map stał niegdyś budynek.

Podziemną budowlę odkryli też robotnicy pracujący przy przebudowie pl. Litewskiego. Sklepienie murowanego korytarza zawaliło się podczas prac ziemnych w rejonie pomnika Unii Lubelskiej. Natrafiono tutaj na mniejsze lub większe pociski z czasów II wojny światowej.

Wśród przedmiotów odkrytych w rejonie poniemieckiego korytarza pod placem znaleziono też część przedwojennego łańcucha otaczającego pomnik Unii Lubelskiej. Stary łańcuch miał o wiele dłuższe „kolce” niż jego obecna wersja, którą możemy dziś oglądać na placu.

Czytaj więcej o: Lublin drogi drogowcy Wesoła
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za drzwiami jest złoty pociąg, bursztynowa komnata, arka przymierza i kilka pierdół jak święty gral i pamiętniki spisane przez Chrystusa. hehe. Panu drs proponuję zakup kapelusza w stylu Inadiany Dżonsa
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta piwnica ciągnie się wzdłuż browaru aż do Zamojskiej a co więcej jest nadal użytkowana. Można do niej wejść z kilku budynków. Po co otwierać drzwi jeśli wiadomo co tam jest. Wierszówka w stylu DW. afera z niczego. Po otwarciu drzwiy okazała by się półka z ogórkami w słoikach pni Wiesi spod 1.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie otwarto tych drzwi? To OBOWIĄZEK konserwatora. Są specjalistyczne firmy co bezpiecznie eksplorują podziemia!
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można było nie otworzyć tych drzwi, co za cykor tam pracuje. A może tam jest Skarb Narodów ukryty :D
Rozwiń
Co i jak
Co i jak (24 czerwca 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znaleźli też wino młodzieżowe... znaczy nasi byli. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!