Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lutego 2018 r.
19:56

"Przypuszczam, że to interwencja posłanki Kruk". Dyrektor zdjął program i skrytykował dziennikarkę

14 74 A A
Dyr. Montusiewicz zarzucił publicznie podległej mu dziennikarce m.in. nierzetelność i brak „właściwego przygotowania merytorycznego”
Dyr. Montusiewicz zarzucił publicznie podległej mu dziennikarce m.in. nierzetelność i brak „właściwego przygotowania merytorycznego” (fot. TVP Lublin/zrzut z ekranu)

– Decyzja odnosiła się tylko i wyłącznie do formuły programu przyjętej i realizowanej przez jego autorkę – mówi dyrektor TVP Lublin o powodach odwołania emisji sobotniej debaty z udziałem polityków. Z jego zarzutami pod adresem prowadzącej nie zgadzają się jednak goście zaproszeni do programu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cotygodniowy program „Pod ciśnieniem”, zarejestrowany w sobotnie przedpołudnie miał zostać wyemitowany tego samego dnia o godz. 17.30. W nagraniu wzięli udział posłowie: Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Mucha (PO), Genowefa Tokarska (PSL), Jakub Kulesza (Kukiz’15) oraz senator Andrzej Stanisławek (Porozumienie). Tematem dyskusji były ustawa o IPN oraz kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem.

Posłanka Mucha: Wraca cenzura

Do emisji jednak nie doszło, bo o jej odwołaniu zadecydował dyrektor TVP Lublin Ryszard Montusiewicz. O sprawie poinformowała posłanka Mucha, która na Facebooku napisała, że „cenzura wraca na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia”. Szef ośrodka w sobotę odmówił nam komentarza, stwierdzając jedynie, że miał prawo do podjęcia takiej decyzji.

O jej powodach powiedział natomiast w niedzielę, w kilkuminutowym oświadczeniu wyemitowanym w głównym wydaniu „Panoramy Lubelskiej”. Winą za odwołanie emisji obarczył prowadzącą program.

– Moją powinnością i obowiązkiem jest dbanie o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Są one omawiane, kolaudowane, poprawiane i zatwierdzane. To oczywisty proces w każdym medium. Uznałem, że program nagrany w sobotę i przewidziany do emisji, nie spełnia tych wymogów. Zasadniczo odbiegał od sposobu prezentowania przez TVP Lublin tej istotnej i nabrzmiałej sprawy. Uznałem, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę, dziennikarkę TVP Lublin jest niewłaściwy, stronniczy. Jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego. Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w telewizji polskiej oraz na naszej antenie lokalnej – tłumaczył Montusiewicz.

Program „Pod ciśnieniem” prowadzi dziennikarka z wieloletnim stażem pracy w TVP Małgorzata Orłowska. Gdy rozmawialiśmy z nią w sobotę, nie chciała komentować decyzji dyrektora. Obecnie przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie.

Posłowie bronią dziennikarki

Prowadzącą w obronę biorą parlamentarzyści opozycji, którzy wzięli udział w nagraniu. – Nie zgadzam się nawet z częścią tych uwag. Pan dyrektor ewidentnie stosuje coś na kształt cenzury. Zupełnie wprost mówi o tym, że albo ten program będzie taki, jak on to sobie wyobraża, albo nie będzie go wcale – mówi Joanna Mucha.

– Te zarzuty są absurdalne. Dyskusja była prowadzona rzetelnie, każdy miał taką samą możliwość wypowiedzenia się, pani redaktor prowadziła program obiektywnie. Ja nie mam żadnych zastrzeżeń, cała ta sytuacja mnie oburza – mówi Jakub Kulesza. I dodaje: – Przypuszczam, że decyzja była spowodowana interwencją pani poseł Kruk, której mogło nie spodobać się to, że w odpowiednim momencie nie przerwano innemu gościowi, albo nie dopuszczono jej do głosu w tym momencie, w którym chciała.

Te przypuszczenia podziela Genowefa Tokarska. – Często, kiedy uczestniczę w audycjach w mediach lokalnych z panią poseł Kruk, próbuje ona nadać ton dyskusji. Tutaj dziennikarka panowała nad sytuacją, zadawała konkretne pytania wyznaczając osoby, które mają na nie odpowiadać. W momencie, gdy jedno z pytań nie podpasowało pani poseł, podniosła głos i wyraźnie się zdenerwowała. Moim zdaniem odwołanie emisji programu było jej inicjatywą – przekonuje Tokarska.

W poniedziałek o udostępnienie nagrania z debatą do Montusiewicza zwróciła się Joanna Mucha. W tej sprawie wystosowała też oficjalne pisma m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Programowej TVP Lublin. – Zamierzam też wprost zapytać panią poseł Kruk, czy wywierała presję na dyrektora. Choć nie spodziewam się odpowiedzi – mówi nam posłanka PO.

W poniedziałek chcieliśmy między innymi o to zapytać Elżbietę Kruk. Nie odbierała jednak telefonu.

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mm / 5 lutego 2018 o 22:18
+1
wąs janusz - typowy pisowski żołdak chwilowo na etacie politruka :(
Avatar
także walczący ze słabościami ... / 6 lutego 2018 o 19:22
Kluczowym powinno być pytanie, czy pani Kruk była trzeźwa, ponieważ to może być powodem specyficznej cenzury zastosowanej przez lokalną telewizję !!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:29
Każdy dziennikarz wie, że jeśli nie wyjdzie mu tekst lub program to się takie "dzieło" nie ukazuje na łamach prasy lub w tv. W DW zapewne też tak jest. Wiele razy naczelny czegoś nie dopuszcza do publikacji, gdy dostanie gniota.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 16:27
To pan dyrektor nadany lubelskiej telewizji z łaski pani Kruk jest peryferyjny wobec rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 13:55
Dobry szef to broni pracownika, bierze wszystko na swoja klatę w sytuacji kryzysowej. To takie małe - obciążyć winą dziennikarkę za swoje decyzje...
Avatar
bolo / 6 lutego 2018 o 11:51
Nie odbierala, bo pewnie jak zwykle leżała pijana, w którejś ze swoich melin na LSM.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 11:20
no cóż podobno wolność nie jest nam ograniczana.....
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 lutego 2018 o 10:55
Wyborca napisał:
Ludzie, zastanówcie sie co piszecie kogo krytykujecie!!! Przecież i posłanka Kruk i posłanka Mucha sa z lubelszczyzny to my Je wybraliśmy, my głosowaliśmy a jak nie głosowałeś do cholery przy następych wyborach do urny - obowiązkowo bo po ostatnich wyborach widzę, że nie poszliście :(, ja sam to za mało :).  
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie???
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie??? rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:55
w całej tv publicznej jest niestety cenzura już trzeci rok !!!! I to bardziej zmasowana niż za prl-u. Całe szczęście, że internet nie jest cenzurowany przez panującą nam miłościwie władzę
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:50
undefined napisał:
mucha bzyczy bzzz bzzz bzzz a karpio ch.. z p... wschodnią ;)
 Aleś yntelektem błysnął, nie ma co :( Do tego kopiujesz i wklejasz po prostu mistrzowsko! 
Avatar
także walczący ze słabościami ... / 6 lutego 2018 o 19:22
Kluczowym powinno być pytanie, czy pani Kruk była trzeźwa, ponieważ to może być powodem specyficznej cenzury zastosowanej przez lokalną telewizję !!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:29
Każdy dziennikarz wie, że jeśli nie wyjdzie mu tekst lub program to się takie "dzieło" nie ukazuje na łamach prasy lub w tv. W DW zapewne też tak jest. Wiele razy naczelny czegoś nie dopuszcza do publikacji, gdy dostanie gniota.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 16:27
To pan dyrektor nadany lubelskiej telewizji z łaski pani Kruk jest peryferyjny wobec rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 13:55
Dobry szef to broni pracownika, bierze wszystko na swoja klatę w sytuacji kryzysowej. To takie małe - obciążyć winą dziennikarkę za swoje decyzje...
Avatar
bolo / 6 lutego 2018 o 11:51
Nie odbierala, bo pewnie jak zwykle leżała pijana, w którejś ze swoich melin na LSM.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 11:20
no cóż podobno wolność nie jest nam ograniczana.....
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 lutego 2018 o 10:55
Wyborca napisał:
Ludzie, zastanówcie sie co piszecie kogo krytykujecie!!! Przecież i posłanka Kruk i posłanka Mucha sa z lubelszczyzny to my Je wybraliśmy, my głosowaliśmy a jak nie głosowałeś do cholery przy następych wyborach do urny - obowiązkowo bo po ostatnich wyborach widzę, że nie poszliście :(, ja sam to za mało :).  
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie???
 I w dodatku program nagrany w Lublinie i miał być w lubelskiej TV :D I co z tego? Chcesz powiedzieć, że wszystko jedno kto, nawet skompromitowany, jak alkoholiczka Kruk, ale z Lublina, musi być przez mieszkańców naszego miasta popierany????? A może raczej zwolennicy PIS włączą rozum, jeśli go mają i wybiorą kogoś mądrzejszego i nie obarczonego nałogami? Chyba macie takich w gronie??? rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:55
w całej tv publicznej jest niestety cenzura już trzeci rok !!!! I to bardziej zmasowana niż za prl-u. Całe szczęście, że internet nie jest cenzurowany przez panującą nam miłościwie władzę
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:50
undefined napisał:
mucha bzyczy bzzz bzzz bzzz a karpio ch.. z p... wschodnią ;)
 Aleś yntelektem błysnął, nie ma co :( Do tego kopiujesz i wklejasz po prostu mistrzowsko! 
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 10:49
undefined napisał:
Niech Mucha zajmie się swoją rodziną ,a nie wtrąca się tam o czym nie ma pojęcia.Jak wydawała pieniądze min.sportu ,to cała Polska wie:za wieczorny koncert 6 mln zł.Ale wszyscy managerowie wiedzą,że w obiegu jest 20% prowizja.Łatwo sobie policzyć,jak za jeden podpis może kieszeń spuchnąć. Zdjąć program to kompetencja dyrektora,a to ,że ludzie nie zobaczyli miernot na ekranie to nie jest stratą.Inną sprawą jest ,że córka sekretarz KWPZPR nie powinna funkcjonować w polityce.Niczym się nie wyróżnia, jest poniżej przeciętnej.
 Ty się może martw o swoją rodzinę, a nie o cudzą. OK??
 Ty się może martw o swoją rodzinę, a nie o cudzą. OK?? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców 2 2

Jeżeli po 4 czerwca zdacie egzamin na prawo jazdy kategorii B, to szykujcie dodatkowe 300 złotych. Rząd wprowadza obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców.

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina 0 1

Wbrew tendencji do zamykania księgarni stacjonarnych, w budynku Sądu Okręgowego powstała „Księgarnia sądowa”. Ma już pierwszych klientów.

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 1 2

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 7

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 13 19

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 4 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 34 2

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 50 4

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 115 23

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 40 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 63 22

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 54 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!