niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Przyspieszone poczęcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2001, 22:40

Kobieto, jeżeli chcesz skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego, zajdź w ciążę jeszcze w grudniu, bo w nowym roku Sejm chce skrócić urlopy o 10 tygodni. To jeden z elementów łatania dziury budżetowej.

W poniedziałek Sejm uchwalił, że urlopy zostaną skrócone z 26 do 16 tygodni przy pierwszym dziecku, z 28 do 18 tygodni przy drugim i z 36 do 26 tygodni przy narodzinach bliźniąt. Niemniej kobiety, które na początku stycznia będą w ciąży, mogą skorzystać z urlopu dotychczasowej długości. Ale muszą wystąpić o to do pracodawcy.
Do zajścia w ciążę jeszcze w tym roku zostało już niewiele czasu. Nie ma jednak potrzeby, by śpieszyć się z uzyskaniem zaświadczenia o ciąży.
- Zaświadczenia lekarskie o ciąży wydawane są od daty ostatniej miesiączki - zaznacza dr Wiesława Bednarek z I Kliniki Ginekologii Operacyjnej AM w Lublinie przy SPSK 1 przy ul. Staszica. - Sądzę więc, że nie będzie problemów, by udowodnić, że zaszło się w ciążę jeszcze w grudniu.
Obecnie ciążę można stwierdzić już po siedmiu dniach od zapłodnienia, robiąc specjalny test. - W USG stwierdzamy to najwcześniej po 4 tygodniach - mówi dr hab. Artur Czekierdowski z tej samej kliniki. - Ale przecież i tak wiadomo, kiedy kobieta zaszła w ciążę.
Skrócenie urlopów macierzyńskich to jeden z elementów łatania dziury budżetowej. Rząd liczył na oszczędność 300 milionów złotych, ale poprawka mówiąca o przyznaniu dłuższych urlopów kobietom będącym już w ciąży, wpłynie na obniżenie tej kwoty. Czy jednak te oszczędności nie odbiją się na nowo narodzonych obywatelach, którym skraca się okres przebywania z matką?
Dr Maria Migielska-Wołyniec, ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie, nie ukrywa niezadowolenia z decyzji Sejmu. - Wiadomo, że dla dziecka najlepsze jest bycie z matką. Niemowlak powinien być karmiony piersią przynajmniej pół roku. Tymczasem wiele kobiet już przed zbliżającym się terminem powrotu do pracy z powodu stresu traci pokarm.
Dr Wołyniec dodaje, że dłuższy urlop macierzyński dawał matkom poczucie bezpieczeństwa w tym najważniejszym dla nich okresie. Poza tym wiele kobiet nie będzie stać, by ze skromnych pensji zagwarantować dziecku opiekunkę.
- Ta decyzja i dla dziecka, i dla matki jest fatalna - kwituje pani doktor.
Ustawą zajmie się teraz Senat.

Kiedyś wydłużymy - Izabella Sierakowska, posłanka SLD

Jako kobieta wolałabym, żeby matki mogły być z dziećmi jak najdłużej. Mam jednak świadomość, że taka decyzja spowodowana jest fatalnym stanem finansów państwa. Nie pozwalają one na żadne wydatki, a urlopy macierzyńskie to tylko fragment większej całości. Mam jednak nadzieję, że kiedyś to się zmieni i wrócimy do dłuższych urlopów macierzyńskich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!