czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

PSL odda ośrodek doradztwa rolniczego, a weźmie dwa piętra biurowca?

Dodano: 10 stycznia 2017, 10:30

Pracownicy ośrodka protestowali podczas niedawnej sesji sejmiku województwa, fot. Tomasz Maciuszczak
Pracownicy ośrodka protestowali podczas niedawnej sesji sejmiku województwa, fot. Tomasz Maciuszczak

Samorząd województwa przekaże państwu majątek Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w zamian za część prawa własności do biurowca przy ul. Karłowicza w Lublinie. Tak może wyglądać porozumienie w trwającym od kilku miesięcy sporze

O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy w lipcu, kiedy zarząd województwa przejął prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości LODR w Końskowoli, Sitnie i Grabanowie. Miało to miejsce tuż przed przejściem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce spod nadzoru samorządów wojewódzkich (we wszystkich z wyjątkiem Podkarpacia rządzi koalicja PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa.

Do końca ubiegłego roku lubelski ośrodek korzystał z zajmowanych nieruchomości na mocy nieodpłatnego użyczenia. Od 1 stycznia ta kwestia jest formalnie nieuregulowana. Zarząd województwa zaproponował trzyletnią dzierżawę nieruchomości, która miałaby kosztować 700 tys. zł netto rocznie.

– Nie stać nas na ponoszenie takich kosztów. Nie zakładaliśmy tego w planie finansowym, to dla nas kwota nie do udźwignięcia – mówił nam w ubiegłym tygodniu związany z PiS dyrektor LODR Sławomir Plis dodając, że umowy nie podpisze.

Spotkanie u wojewody

Wczoraj mające załagodzić spór spotkanie odbyło się u wojewody. – Obie strony podjęły pewne ustalenia. Kolejne rozmowy zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Na razie nie zdradzę żadnych szczegółów – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody Przemysława Czarnka. Komentarza nie chciał udzielić także dyrektor Plis.

Bardziej rozmowni byli natomiast przedstawiciele strony samorządowej. – To była pierwsza konstruktywna rozmowa na ten temat – przyznaje marszałek Sławomir Sosnowski (PSL), który już kilka dni temu mówił o możliwości dokonania zamiany i przekazania części majątku LODR-owi w zamian za inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa.

Jak mówi nam członek zarządu województwa Paweł Nakonieczny, w grę wchodzą dwa piętra w biurowcu przy ul. Karłowicza 4. Część budynku jest własnością województwa, mieści się w nim m.in. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

– Tu nie ma mowy o ekwiwalentności, bo majątek, który byśmy przekazali LODR jest wart o wiele więcej. Ale nie chcemy dalej brnąć w ten spór, ważne jest to, że widać chęć jego zakończenia – mówi Nakonieczny. – Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że ośrodek w końcu przyznał, że to my jesteśmy właścicielem tych gruntów.

Spór toczy się także przed sądem. Dwa pozwy w tej sprawie złożył dyrektor LODR. Z kolei wojewoda zapowiadał złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jego decyzję unieważniającą uchwały zarządu województwa. Jak przekonuje Nakonieczny, podczas wczorajszego spotkania padły deklaracje dotyczące rezygnacji z kontynuowania tych działań.

Czytaj więcej o: polityka PiS PSL LODR
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
okradziony
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2017 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do okradzionego. Dostaniesz ogródek działkowy po co ci więcej posiadaczu .
Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2017 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szanowny redaktorze ww. artykułu, jak piszesz barwy polityczne to pisz po oby stronach, to co zostało wypisane z rzetelnością dziennikarską i z faktami ma mało wspólnego; jak piszesz PSL to pisz i PiS, zarówno w tytule jak i w nawiasach przy nazwiskach
Rozwiń
okradziony
okradziony (10 stycznia 2017 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Partyjniacy! Oddajcie majątek zagrabiony obywatelom ziemskim w 1944!
Rozwiń
oipp
oipp (10 stycznia 2017 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie za naszep ieniądze wybudowane, no nie, ja pieprzę, czy PSL za swoje składki wybudował, ie rozumiem, bo jeżeli za nasze tj. podatników to won, 
Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Towarzysze z ZSL nie są skorzy do oddawania,co innego do brania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!