wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Rachmistrz z łaski urzędnika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2002, 22:29

Czy można zostać rachmistrzem mając znajomego urzędnika?
Nie da się tego wykluczyć. Brak jest bowiem jasnych zasad selekcji kandydatów. O tym, kto dostanie szansę na zarobienie pieniędzy, zdecyduje opinia urzędnika.

W naszym regionie średnio na jedno miejsce rachmistrza spisowego przypada trzech kandydatów. Rekord zainteresowania padł w Chełmie, gdzie po dwóch dniach zapisów jest już prawie siedmiu kandydatów na jedno miejsce. – Wymagania dla kandydatów były minimalne, wystarczyło mieć średnie wykształcenie i być osobą pełnoletnią – wyjaśnia Barbara Danieluk z Wydziału Organizacyjnego UM w Lublinie.
W ub. tygodniu przed punktami naboru w Lublinie gromadziły się setki ludzi. W kolejkach czekali po kilkanaście godzin. W ciągu trzech dni zarejestrowano 6 093 osoby. W Lublinie potrzeba 1700 rachmistrzów. Nie ma jednak jasnych zasad selekcji kandydatów. – Możemy przeszkolić trzy tysiące kandydatów. Pod warunkiem że dostaniemy z Urzędu Statystycznego wystarczającą ilość materiałów szkoleniowych – tłumaczy Danieluk.
Urząd Statystyczny przygotował tymczasem dla Lublina 1700–1800 zestawów dokumentów dla kandydatów na rachmistrzów. – Jeśli przeszkolimy więcej kandydatów niż potrzeba, to zmarnujemy mnóstwo pieniędzy. I co miałoby się stać z tymi, którzy przejdą pomyślnie szkolenie, a z braku miejsc nie zostaną rachmistrzami? – wyjaśnia Maria Bilska, z-ca dyr. Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Kto więc ma szanse na zostanie rachmistrzem w Lublinie? – Tylko studenci i bezrobotni, po połowie miejsc dla kandydatów każdej z tych grup – stwierdza ostatecznie Danieluk.
Wśród bezrobotnych preferowane mają być osoby z wyższym wykształceniem i bez prawa do zasiłku. Na posadę rachmistrza nie mają co liczyć osoby po 60 roku życia oraz... z brzydkim charakterem pisma. Szczegółowe zasady kwalifikacji gmina ma ustalić dzisiaj.
W Zamościu, gdzie zgłosiło się 1000 osób na 300 miejsc, kandydaci na szkolenia mają być wyłonieni po dodatkowej rozmowie z urzędnikami gminy. – Nie wprowadziliśmy jakiegoś konkretnego dodatkowego kryterium. Podczas rozmowy z kandydatami na pewno będę patrzył na to, gdzie dana osoba pracuje i jakie posiada referencje – mówi Krzysztof Ziemiński, sekretarz Urzędu Miasta w Zamościu.
Listy zakwalifikowanych na szkolenia pojawią się w Lublinie 20 marca. Szkolenie rachmistrzów potrwa 5 dni (40 godzin zajęć) i zakończy się egzaminem.
Artur Jurkowski, (gut), (bar)


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!