wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Rada Kultury Przestrzeni krytykuje plan dla doliny Bystrzycy. "Zbitek szablonowych pomysłów"

Dodano: 8 sierpnia 2016, 21:06
Autor: Dominik Smaga

W tej zielonej kępie żyją bobry. Płoszyć je, wywozić, czy raczej zabezpieczyć przed nimi drzewa?<br />
W tej zielonej kępie żyją bobry. Płoszyć je, wywozić, czy raczej zabezpieczyć przed nimi drzewa?

Nie ma wizji, jest tylko zbitek szablonowych pomysłów – tak ostro o powstającym planie dla doliny Bystrzycy mówi działająca przy prezydencie Rada Kultury Przestrzeni. Daje też listę własnych propozycji. – Musimy je przemyśleć – odpowiada Ratusz

– To jest bardzo słabo zrobione, jak zza biurka – mówi Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni i krytykuje materiały wyjściowe Ratusza do planu rewitalizacji doliny rzecznej. – Nie było wizji lokalnej, nie zewidencjonowano niektórych kładek przez Bystrzycę – dodaje. Inne przeoczenie? Bobry, bo nie ma słowa o tym, czy je płoszyć, wywozić, czy raczej zabezpieczyć drzewa.

Rada Kultury Przestrzeni przekazała prezydentowi Lublina własny spis pomysłów, które „wypełniają liczne luki i błędy”. Ratusz ich nie ocenia. – To obszerny materiał wymagający analizy – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Dopiero po wnikliwym zapoznaniu się z nim będziemy mogli odnieść się do tego, które z uwag są możliwe do uwzględnienia.

Wśród propozycji jest m.in. rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego na głównym bulwarze, lekkie pomosty przez rzekę pod mostami, nowy układ tras rowerowych, komunikacyjne otwarcie brzegu po stronie Dzierżawnej, czy stworzenie nowego szlaku pieszego od Tarasów Zamkowych. Szlak biegłby wzdłuż Czechówki, nową kładką, śladem dawnej linii kolejowej koło ul. Firlejowskiej, a potem w rejon ul. Garbarskiej.

Inny pomysł to zaaranżowanie ujścia Czerniejówki do Bystrzycy obok Gali, pasaż gastronomiczny na wysokości Wesołej, nowe dojście do rzeki od Rusałki przez działki, punkt widokowy przy stadionie, a przy LKJ dzika plaża z „oczkiem błotnym” dla dzieci.

Rada namawia do rezygnacji z tworzenia plaż na wysokości ul. Nałkowskich, bo w malowniczy brzeg ingerować nie chce, poza ułatwieniem dojścia do ruin młyna. Za chybiony uznaje też pomysł na plażę przy al. Andersa między ruchliwymi drogami, bo tu widzi raczej ziemny tor dla rowerów, a plażę przy Azaliowej.

Zastrzeżenia RKP budzi też pomysł na odmulanie rzeki. – To ryzykowna sprawa – ocenia Skrzypek i wskazuje na możliwe negatywne skutki: obniżenie lustra rzeki, czy ubytek wody spowodowany jej wsiąkaniem w dno pozbawione uszczelniających je namułów.

– Naszym zdaniem chodzi o to, by wykorzystać walory przyrodnicze Bystrzycy – mówi Skrzypek i namawia Ratusz do przeprowadzenia konsultacji społecznych na szeroką skalę. – Tak, by każdy mógł się zapoznać z pomysłami, bo nie każdy siedzi z nosem w komputerze.

Rada Kultury Przestrzeni chce szlaku pieszego od Tarasów Zamkowych, który biegłby wzdłuż Czechówki
Rada Kultury Przestrzeni chce szlaku pieszego od Tarasów Zamkowych, który biegłby wzdłuż Czechówki
Plaża przy ul. Azaliowej? To zdaniem RKP lokalizacja lepsza niż przy al. Andersa
Plaża przy ul. Azaliowej? To zdaniem RKP lokalizacja lepsza niż przy al. Andersa
Czytaj więcej o: Lublin inwestycje dolina Bystrzycy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na naszej stronie można też zauważyć, że nie tylko mamy pretensje do UM :-), a w pdf z propozycjami jest dokładnie wyjaśnione, jakie wątpliwości hydrologiczne (opinia specjalisty z UP) budzi odmulanie rzeki, o których nie pisze się w "Materiałach". Marcin Skrzypek - Rada Kultury Przestrzeni
Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niestety, powyższe fotki są mało precyzyjne. ew. droga piesza tarasy-przyjaźni idzie bardziej po prawej. natomiast na 2. fotce jest po prostu dawny most. na plażę proponujemy oczywiście inne miejsce. i jest ono sfotografowane w naszych propozycjach. proponuję zajrzeć na stronę forum kultury przestrzeni ******fkp.ulublin.eu gdzie w najnowszym poście są wszystkie omawiane tu materiały. faktycznie - nasze opinie i propozycje są obszerne, ale też dzięki temu można w nich znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, który rodzą się po lekturze doniesień prasowych. marcin skrzypek - rada kultury przestrzeni
Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe ile ustoja drzewa na tarasach zamkowych. nie wygladaja na karł♣owate gatunki wiec spodziewam sie,że urosna i za jakies 10 lat proste prawa statyki spowoduja koniecznosc ich wymiany na małe lub wiatr je straci w slicznie urzadzone koryto rzeki.......
Rozwiń
LU
LU (9 sierpnia 2016 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
""...Andersa między ruchliwymi drogami, bo tu widzi raczej ziemny tor dla rowerów......" Hahaha .Po co kolejny przecież jeden już jest przy Janowskiej... i ciekawe czy ktoś za niego beknie w końcu. żenada!
Rozwiń
adam
adam (9 sierpnia 2016 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andrzej napisał:
Jak zawsze pisałem i piszę przy takiej okazji. Nie po to chłop kupił sobie lakierki i poszedł mieszkać do miasta by teraz chodzić po błocie i buty brudzić. Po co mu trawa jak nie chowa krowy, po co mu drzewa jak nie rodzą jabłek czy gruszek. Ma być wszędzie kostka brukowa bo to najlepszy zarobek a i jeszcze ścieżki rowerowe wszędzie!!!. A że po większości tych ścieżek roweraki i tak nie jeżdżą? a co to kogo obchodzi. Przykład? Proszę bardzo. Scieżkka wokół zalewu i co ? a no jajco. bydło rowerowe jedzie przy samym brzegu zalewu lub po ścieżce wydeptanej przez ludzi.Zaledwie kilka osób przejechało ścieżką a w tym samym czasie, kilkanaście lasem i po brzegu zalewu. Nawet policyjne pedałowce jechali przez las scieżką wydeptaną przez ludzi.
A kto powiedział, że nie można jeździć rowerem po lesie? Gdzie droga dla rowerów a gdzie ścieżki leśne wzdłuż zalewu? I więcej kultury proszę, bo obrażają ci co nie mają argumentów. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!