piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Rada Miasta: Prezydent powinien oddać kierowcom po 425 zł nadpłaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2010, 17:24
Autor: Dominik Smaga

Radni wezwali dziś prezydenta Lublina, by oddał po 425 zł kierowcom, którzy przed laty przepłacili za wydanie karty pojazdu rejestrując auta sprowadzane z krajów Unii Europejskiej. Prezydent mówi, że pieniędzy na razie nie odda.

Problem z nadpłaconymi przez kierowców pieniędzmi to efekt rządowego błędu sprzed lat. Ministerstwo ustaliło, że za wydanie karty pojazdu sprowadzanego z Zachodu a rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy należy pobierać 500 zł opłaty. To rozporządzenie uchylił Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał uznał, że po wejściu do Unii Europejskiej nie można ustalać wyższej stawki dla aut sprowadzanych z krajów unii, bo jest to nic innego tylko ukryte cło. Sędziowie uznali, że ustalenie opłaty na poziomie 500 zł było bezprawne i kazali pobierać tylko 75 zł. Kierowcy przepłacali przez trzy lata, do kwietnia 2006 r. Tak było nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce.

Miejscy radni PiS chcą, by prezydent sam oddał kierowcom nadpłacone pieniądze. Skierowali do rady projekt specjalnego stanowiska w tej sprawie.

Teraz Ratusz nie zgadza się na automatyczny zwrot nadpłaty. Sprawy są rozpatrywane indywidualnie przez sądy. Proprezydencka PO uważa, że to właściwa droga.

- Część kart było wydanych, gdy nie wiązało nas jeszcze prawo wspólnotowe - mówi Paweł Bryłowski, szef klubu PO. Twierdzi, że należy poczekać do czasu, aż Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości dotyczące tego, kto te pieniądze ma zwracać: czy samorządy, które nie są winne błędu ministra, czy raczej państwo, bo to ono zawiniło.

PiS nie widzi problemu.

- Jeżeli miasto oddałoby te pieniądze kierowcom to przysługiwałoby mu żądanie zwrotu tych kwot z budżetu państwa - uważa Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta (PiS).

Ratusz podkreśla, że nawet sądy nie są zgodne co do tego, czy pieniądze powinny być zwracane. - Stanowiska różnych sądów w tej sprawie nie są jednoznaczne - podkreśla Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Mamy jedynie sześć spraw, które zakończyły się wyrokiem sądowym, a do Wydziału Komunikacji złożonych jest 131 wniosków.

Argumenty prezydenta nie przekonały opozycji, której głosami przyjęte zostało stanowisko wzywające prezydenta do dobrowolnego zwrotu nadpłaconych pieniędzy.

Stanowisko jednak do niczego nie zobowiązuje, Ratusz zamierza każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie. Szacuje się, że w Lublinie do zwrotu może być uprawnionych ok. 15 tys. kierowców. Magistrat oszacował, że gdyby każdemu zwracać nadpłatę, to trzeba by na to ok. 6 mln złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
~młody~
Prymityw
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2010 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To przecież Rada ustala budżet miasta więc jeśli prezydent ma zwracać pieniądze to Rada na podstawie danych z wydziału komunikacji powinna wyliczyć koszt zwrotów i natychmiast uchwalić uchwałę w sprawie zwrotu, w której zobowiążę prezydenta do jej wykonania. A tak to tylko kampania wyborcza i oszukiwanie frajerów ( także dziennikarza który nie rozumie tej prostej zasady - tego decyzja kto trzyma rękę na kasie ) na zasadzie "My dobrzy to on zły".
Rozwiń
~młody~
~młody~ (28 stycznia 2010 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niby taka porządna gazeta, a do newsa daje zdjęcia z poprzedniej kadencji rady miasta tzn mające wiecej niż 3 lata
Rozwiń
Prymityw
Prymityw (28 stycznia 2010 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wasilewski postępuje identycznie jak oszukańcze firmy ubezpieczeniowe które odmawiają wypłaty odszkodowań bo wiedzą że do sądu pójdzie co dziesiąta osoba. To chore bo niedługo okaże się że do oddania jest nie 6 mln ale łącznie z kosztami sądowymi i zastępstwa procesowego 20 mln. Plus odsetki karne. Z budżetu oczywiście czyli z naszych kieszeni bo nie z kieszeni Wasilewskiego przecież. Będziecie rozliczeni z każdej złotówki Partio Oszustów.
Rozwiń
~gość~
~gość~ (28 stycznia 2010 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sqrwiele,jak brać to cacy jak oddać to be.Polak Polakiowi...........
Rozwiń
serNick
serNick (28 stycznia 2010 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z obecna oplata recyklingowa w kwocie 500 zl? Za jakis czas rowniez okaze sie ze trzeba zwrocic?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!