poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Radna PiS: Precz z nauką jazdy w godzinach szczytu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2012, 19:02
Autor: Dominik Smaga

Nie ma podstaw prawnych do występowania do ośrodków o wstrzymywanie szkolenia kandydatów na kierowcó
Nie ma podstaw prawnych do występowania do ośrodków o wstrzymywanie szkolenia kandydatów na kierowcó

W godzinach szczytu auta nauki jazdy nie powinny wyjeżdżać na miasto – twierdzi lubelska radna PiS

W ciągu jednego dnia odebrałam aż trzy telefony od mieszkańców w sprawie samochodów nauki jazdy – mówi Małgorzata Suchanowska. Według miejskiej radnej PiS "elki” nie powinny jeździć po ulicach w godzinach największego ruchu.

– Poprosiłam prezydenta, żeby dogadał się z właścicielami ośrodków. Przecież jazdy można zawiesić na dwie godziny rano i trzy po południu – tłumaczy radna

Zainteresowani sprawą mówią zgodnie: To absurd. – Taki zakaz odciąłby mnie od realnych sytuacji, czyli jazdy w korkach i tłoku – uważa Marta Kubalska, kursantka z Lublina.

– Radna chyba zapomniała, jak sama robiła prawo jazdy – komentuje Janusz Radliński, instruktor z Ośrodka Szkolenia Kierowców "Efekt” w Lublinie. – Najłatwiej jeździć po polu, albo na prostej drodze. Tymczasem poruszanie się po zatłoczonym centrum zmusza do myślenia i racjonalnego zachowania się na drodze – dodaje .

Ale radnej to nie przekonuje. – W korkach można uczyć się co najwyżej ruszania i hamowania – mówi Suchanowska.
Urzędników argumenty radnej też nie przekonują. – Nie ma podstaw prawnych do występowania do ośrodków o wstrzymywanie szkolenia kandydatów na kierowców w godzinach szczytu komunikacyjnego – odpisała radnej Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Ratusz w swej odmowie powołuje się na dwa przepisy. Pierwszy z nich to art. 22 Konstytucji RP, który mówi, że swobodę prowadzenia działalności gospodarczej można ograniczać tylko w drodze ustawy (przyjmowanej przez parlament, nie samorząd) i to jedynie ze względu na ważny interes publiczny. Drugi przepis, z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zobowiązuje władzę publiczną do wspierania przedsiębiorczości.

Ale zdaniem Suchanowskiej to tylko przejaw złej woli Ratusza. – Jeżeli się coś chce, to można wszystko – kwituje.

W stolicy regionu działa ok. 80 ośrodków szkolenia kierowców. Ale po ulicach Lublina jeżdżą też kursanci ze szkół działających w innych miejscowościach.

Nie pierwszy taki pomysł

Podobny pomysł miał zastępca przewodniczącego Rady Miasta w Zamościu. We wrześniu ub. roku Jerzy Nizioł wnioskował o zakaz lub ograniczenie korzystania z dróg miejskich przez "elki” przez dwie godziny dziennie: między 7 a 8 i 15 a 16. Zamojski Ratusz wniosek odrzucił. (lew)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomek
zizi
Kierowca Bombowca
(48) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomek
Tomek (25 czerwca 2012 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='zizi' timestamp='1340658139' post='641858']
Czy wiecie drodzy czytelnicy ze jesteśmy jedynym miastem w kraju gdzie istnieje coś takiego jak "Trasa Egzaminacyjna"?[/quote]
To nie jest niestety prawda, nie ma takiej trasy dla kategorii B, są tylko dla A i T oraz teoretycznie na B1 ale tylko teoretycznie bo lubelski WODR jako jedyny w Polsce wbrew przepisem tego nie stosuje.
Egzaminatorzy wybierają na egzamin osiedla gdzie można zaliczyć niemal wszystkie zadania egzaminacyjne a tu rządzą skrzyrzowania równorzędne i to dlatego osuiedle Ponikwody oraz to z boku Obozu na Majdanku - reszta zadań nadal w tej okolicy.
Czepiacie się L-ek ale gdzieś tych ludzi nauczyć trzeba, egzaminatorzy się nie pieszczą i uwalają za bzdety jak leci, jestem instruktorem, wiem co stres robi z człowiekiem, który nie potrafi ruszyć na skrzyżowaniu gdzie 20 minut wcześniej śmigał na bocznych uliczkach ruszając aż miło, troszkę tolerancji więcej "Nie trąb - uczę się"
Rozwiń
zizi
zizi (25 czerwca 2012 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drodzy czytelnicy to nie wina Instruktorów ,Kursantów.Przyczyną całego zła jest WORD i jego nieudolny dyrektor Pasikowski.Czy wiecie drodzy czytelnicy ze jesteśmy jedynym miastem w kraju gdzie istnieje coś takiego jak "Trasa Egzaminacyjna"?
Dzięki tej trasie kursanci i instruktorzy dręczą mieszkańców osiedli przez które ta trasa przebiega.
A wystarczyło by egzamin przeprowadzać na dowolnym odcinku drogi w dowolnym punkcie miasta.To wykluczyłoby skutecznie pzrejazdy ELEK tylko w niektórych dzielnicach.(Proszę zwrócic uwagę ze w tym mieście obecnie sa dzielnice gdzie ELKI pojawiaja sie wyjatkowo .Po zniknieci "TRasy Egzaminacyjnej" ruch kursantów rozłozył by sie na całe miasto i zatory które powoduja zmniejszyły by sie znacznie.
Ale to powinien zrobić Dyrektor WORD a ten nie zrobi nic! Skoro w WORD idzie sie na egzammin na godzine 8:00 a egzamin odbywa sie faktycznie o 13:00 i wszystko jest ok to nie wymagajmy myślenia od "Derechtora".
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (25 czerwca 2012 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam kontrpropozycję:

Zamiast L-kom, zakażmy jazdy w godzinach szczytu radnym miasta, powiatu, sejmiku województwa i wszystkim urzędnikom administracji samorządowej i rządowej na stanowiskach kierowniczych.
Niech jeżdżą do pracy komunikacją zbiorową, może to zainspiruje ich do lepszych pomysłów na jej organizację.
A ruch w centrum miasta zmniejszy się w sposób znaczący i w końcu interesant przyjeżdżający do Sz.P. urzędników będzie miał gdzie swoje auto na godzinę-dwie zostawić, bo wszystkie darmowe miejsca nie będą zajęte przez urzędników, a wszystkie płatne albo zapchane, albo zarezerwowane przez tych, którzy pracują w okolicznych firmach i ten problem mają na codzień.
Rozwiń
Niki
Niki (25 czerwca 2012 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ależ to idiotyczny pomysł!. Mam nadzieję, ze nie przejdzie. Przeciez zawsze mozna sobie wyobrazić,ze to niw "Elki" jeżdżą ale inni kierowcy. W miastach w godzinach szczytu jeździ się zawsze trudniej. Jak ktoś nie ma cierpliwości to nie powinien być. kierowcą!!
Rozwiń
ha
ha (25 czerwca 2012 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skąd się biorą tacy radni?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (48)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!