czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Radni dali prezydentowi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2002, 20:36

Dodatek specjalny dla prezydenta Lublina pogodził wczoraj rywalizujące kluby lubelskiej Rady Miejskiej. Prawicowe Przymierze Samorządowe pod rękę z SLD przyznało Andrzejowi Pruszkowskiemu 3315 zł dodatku. – Zmniejszenie pensji prezydenta nie jest w naszej radzie praktykowane – mówią radni.

Zgodnie z przepisami, rada miejska może prezydentowi miasta raz na rok przyznać dodatek specjalny. W opinii radnych, z którymi rozmawialiśmy, projekt uchwały w tej sprawie opracowywano „ponad podziałami”. Pod projektem podpisali się: Jan Madejek z klubu radnych UW-LFS, Czesław Misztal i Marek Jakubowski z Przymierza Samorządowego oraz Emil Horoch z SLD. Jak powiedział nam prezydent Pruszkowski, on sam, ani nikt z zarządu nie zamierzał wystąpić z podobnym projektem. – Byłoby to z mojej strony po prostu nie w porządku – uważa A. Pruszkowski. Dodatku się jednak nie zrzekł.
Początkowo w porządku obrad czwartkowej sesji nie było punktu dotyczącego prezydenckiego dodatku. – Nie został przygotowany na czas, dlatego wnioskowałem o jego przyjęcie już w trakcie obrad – mówi Marek Jakubowski, szef klubu Przymierza Samorządowego.
Projekt przyjęty w takim trybie nie jest opiniowany przez stosowane komisje radnych. To wzbudziło wątpliwości radnych z klubu Centroprawicy. – Podczas głosowania o przyjęciu punktu pod obrady wstrzymałem się od głosu – mówi Jacek Krzyżanowski szef klubu radnych lubelskiej centroprawicy. – Nie wiem skąd ten pośpiech. Uważam, że projekt można było wnieść pod obrady w zwykłym trybie.
Do przyjęcia projektu zabrakło dosłownie kilku głosów. Oznaczało to, że uchwała o dodatku wejdzie dopiero na lutową sesję Rady Miejskiej. Dla prezydenta równało się to utracie ponad 3 tys. zł ze styczniowych poborów.
Późnym popołudniem sprawa jednak powróciła. Radny Marek Jakubowski zaproponował raz jeszcze wprowadzenie do porządku obrad sprawy dodatku. – Administrowanie dużym miastem wymaga zaangażowania i odpowiedzialności. To wystarczające uzasadnienie dla przyznania dodatku – twierdził radny Jakubowski.
Podczas drugiego głosowania projekt niespodziewanie został przyjęty. I to niemal jednogłośnie. Oznacza to, że prezydent do końca kadencji pobierał będzie całkowitą pensję w wysokości ponad 9,5 tys zł brutto. Ustawa kominowa określa maksymalne wynagrodzenie prezydenta Lublina na ponad 11 tys. zł. – Prezydent miasta wielkości Lublina powinien zarabiać godziwie, to ciężka i odpowiedzialna praca – uważa Emil Horoch, szef Klubu Radnych SLD.
– Zmniejszenie pensji prezydenta nie jest w naszej radzie praktykowane. Uważamy, że zamrożenie zarobków jest wystarczającą oszczędnością – dodaje M. Jakubowski.

Ile zarabiają prezydenci?

Więcej niż prezydent Lublina zarabiają m.in. włodarze Krakowa i Poznania. Po zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego
i dodatków funkcyjnego ze specjalnym, ich pensje wynoszą po 10.485 zł. Więcej zarabia także prezydent Bydgoszczy – 10.205 zł. Natomiast mniej za sprawowanie posady prezydenta dostają w Chełmie i w Białej Podlaskiej – po 9.289 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!