wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Radni naruszyli ustawę antykorupcyjną? Prawnik wyda opinię dla Ratusza

Dodano: 4 grudnia 2015, 20:08
Autor: Dominik Smaga

Za około tydzień gotowa ma być zamawiana przez Ratusz opinia prawna w sprawie dwóch miejskich radnych. Ma dać odpowiedź, czy naruszają oni tzw. ustawę antykorupcyjną i czy powinni być usunięci z Rady Miasta

Sprawy zapewne nie byłoby wcale, gdyby nie wysłane do Ratusza pismo wspólnoty mieszkaniowej z ul. Samsonowicza 27. Tej samej, od której Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W.Z. Nałkowskich żąda w sądzie zapłaty za korzystanie z chodników.

We wniosku skierowanym do przewodniczącego Rady Miasta wspólnota żąda wygaszenia mandatów dwóch radnych PiS: Tomasza Pituchy i Piotra Popiela. Obaj zasiadają w radzie nadzorczej spółdzielni, czego prawo nie zabrania, ale nie pozwala za to, by radni zarządzali działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem miejskiego majątku.

Spółdzielnia im. Nałkowskich w rzeczywistości korzysta z miejskich działek. Czy to wystarczy, by uznać, że złamany został ustawowy zakaz? – Poprosiłem prezydenta o zlecenie takiej ekspertyzy – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Ratusz znalazł już prawnika, który się tego podejmie. – Jest to pracownik naukowy uczelni a jednocześnie radca prawny, łączy więc teorię z praktyką – podkreśla Zbigniew Dubiel z Urzędu Miasta, który dzisiaj ma dogadać ze zleceniobiorcą szczegóły umowy. – Myślę, że opinię przedstawi nam za około tydzień – dodaje Dubiel. – Pytanie będzie dotyczyło tego, czy jeśli radny jest członkiem rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej korzystającej z nieruchomości gminy na zasadzie użytkowania wieczystego, może zachodzić kolizja z przepisami dotyczącymi wykonywania mandatu radnego.

Radny Pitucha podkreślał wcześniej, że przed decyzją o kandydowaniu do rady nadzorczej spółdzielni konsultował się z prawnikiem Ratusza obsługującym Radę Miasta. A radny Popiel zauważa, że w Radzie Miasta zasiadała wcześniej osoba, która była prezesem spółdzielni mieszkaniowej.

Wskazywany przez Popiela były radny to Jan Gąbka (w ubiegłorocznych wyborach samorządowych nie zdobył mandaty), który jest prezesem Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ale Ratusz zapewnia, że LSM nie łączy z miastem żadna umowa na korzystanie z miejskiego mienia. Wątpliwości nie ma też (jak informuje Urząd Miasta) w przypadku radnego Zbigniewa Ławniczaka (PiS), który jest członkiem rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”. – Ta spółdzielnia też nie korzysta z majątku miasta – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza.

Czytaj więcej o: Lublin Piotr Popiel Tomasz Pituchy
Gość
bezradny
anty nadzorca
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bzdura już był taki przypadek, że prezes LSM był we władzach SM mieszkaniowej i też mógł nic nie było, zasiadanie w RN spółdzielni mieszkaniowych jest na nieco innych zasadach ... wielu radnych w tym z PO zasiada w radach spółdzielni mieszkaniowych. W razie czego problem rozstrzygnie wojewoda...

Wyrok SN i TK dotyczy prezesów SM, a nie radnych.

Rozwiń
bezradny
bezradny (6 grudnia 2015 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Albo to albo tamto,a nie kasa,kasa.kasa....

Rozwiń
anty nadzorca
anty nadzorca (5 grudnia 2015 o 18:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cały czas się zastanawiam -po co są rady nadzorcze?. Najczęściej dochodzę do wniosku- po to aby brać sporą kasę za jedno posiedzenie. No chyba, że ktoś ma inne zdanie na ten "nadzorczy temat".

Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takim razie dlaczego spółdzielnie płacą podatki skoro jest to ziemią bezpańska panie Dubiel, już raz się PAN popisał przy okazji budowy przy ulicy Lubomelskiej. Panie Zbyszku, sądzę że nie ma PAN czasu pomyśleć skoro pracuje PAN w tyłu miejscach jednocześnie. Jeżdżąc po gminach województwa lubelskiego gdzie jest PAN zatrudniony nie ma PAN czasu aby pracować rzetelnie i merytorycznie w Magistracie Lubelskim, a później Żuk wychodzi na dudka że swoimi głupimi tłumaczeniami.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy prezydent Krzysztof Żuk zostanie odwołany? Historia budowy mogącej zachwiać lubelskim Ratuszem. http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000170921,sciany-ktorych-nie-ma-historia-budowy-mogacej-zachwiac-ratuszem.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!