niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Radni PiS i PO znów się pokłócili o nazwę nowego mostu na Bystrzycy

Dodano: 2 lutego 2017, 21:03
Autor: Dominik Smaga

Jedni chcą, by nową przeprawę nazwać „mostem Lubelskiego Rocka”. Drudzy – „mostem 700-lecia Lublina”<br />
Jedni chcą, by nową przeprawę nazwać „mostem Lubelskiego Rocka”. Drudzy – „mostem 700-lecia Lublina”
(fot. Dorota Awiorko)

Kolejny raz miejscy radni posprzeczali się o nazwę nowego mostu na Bystrzycy. Radni PiS chcą, by nosił imię Witolda Pileckiego, ci z PO odpowiadają: pomysłów jest więcej, a jest już ul. Pileckiego. Propozycję PiS odrzucają dwie rady dzielnic i proponują inne nazwy

Spór o nazwę mostu trwa już od listopada. Właśnie wtedy radni PiS po raz pierwszy złożyli projekt uchwały w sprawie nadania nazwy przeprawie budowanej na przedłużeniu ul. Muzycznej. Do głosowania w Radzie Miasta nie doszło, bo projekt nie był wysłany do zaopiniowania radom dzielnic i zespołowi ds. nazewnictwa. Z tego powodu projekt wycofano również z grudniowych obrad.

Także w czwartek PiS nie zdołało przeforsować swojej propozycji, bo projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. – Co takiego macie przeciwko rotmistrzowi Pileckiemu? – pyta Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS. – To kolejne przepychanki polityczne – ocenia jego klubowy kolega, Zbigniew Ławniczak.

– Nikt tu nie jest przeciw Pileckiemu – odpowiada Marcin Nowak (Wspólny Lublin). – Nazywamy ważny most, stawiany w 700-lecie naszego miasta. Pozwólmy się wypowiedzieć radom dzielnic, mieszkańcom.
Dwie rady dzielnic już się wypowiedziały i nie poparły pomysłu PiS.

– Poza dyskusją jest to, że Pilecki jest postacią wybitną, ale nasza opinia jest negatywna – przyznaje Ryszard Milewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. Tłumaczy, że imię Pileckiego nosi już jedna z ulic. – To zaważyło na naszej opinii. Mamy już przykład ul. Bohaterów Monte Cassino, która biegnie w dwóch miejscach i to wprowadza ludzi w błąd.

Rada Dzielnicy Śródmieście proponuje, by nową przeprawę nazwać „mostem Lubelskiego Rocka”. Inną nazwę sugeruje za to Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która chce by był to „most 700-lecia Lublina” i też nie zgadza się na projekt PiS, tłumacząc to istniejącą na Czechowie ul. Pileckiego.

Także zdaniem części miejskich radnych nie należy dublować nazw. – To nie jest dobry obyczaj – stwierdza Bartosz Margul, radny PO. Ale na mapie już są takie zjawiska.

W Lublinie znajdziemy zarówno rondo Dmowskiego (obok Zamku), jak też ulicę Dmowskiego wciśniętą między ul. Skrzynicką i Wyzwolenia. Na końcu ul. Lubelskiego Lipca ’80 jest rondo o tej samej nazwie. A w 2009 r. radni nadali jednej z ulic nazwę „ul. Brylantowa”, chociaż taką nazwę od 1996 r. nosiła inna ulica na sąsiednim osiedlu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(95) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lutego 2017 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja proponuję nazwę most Miłości... Spacery nad Bystrzycą będą pasowały do nazwy mostu. `R.
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czekaja kto więcej zapłaci na kampanię samorzodową !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie może się ten obiekt nazywać zwyczajnie; most nad rzeką Bystrzyca, widać zwyczajnie u nas być nie może, musi być wielkie, polityczne przedstawienie na niewielkim moście, bo w skali mostów godnych jakiejś nazwy jest to mosteczek, czy najwyżej mostek, bo most mości panowie radni to na przykład łączy Italię z Sycylią, etc,
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może " Most Bandery " ! Lublin tylu ukraińców przyjął i utrzymuje za darmo ( zwłaszcza studentów ) że może im taki prezent zrobi ???
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
700 lecia spoko, a Rocka jakos dziwnie, Pileckiego juz jest
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (95)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!