niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Radni PiS skarżą się na przewodniczącego Rady Miasta. Sprawą zajmie się wojewoda

Dodano: 11 kwietnia 2017, 06:49
Autor: Dominik Smaga

Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

Stałe łamanie prawa zarzucają miejscy radni PiS przewodniczącemu Rady Miasta. Winią go za to, że na posiedzeniach często brak jest czasu na dowolne pytania od radnych do prezydenta. Ich skargą zajmują się prawnicy wojewody z PiS.

Czas na pytania „w sprawach aktualnych problemów” musi być uwzględniony w porządku każdego posiedzenia Rady Miasta. Wymaga tego dokument będący czymś w rodzaju miejskiej konstytucji, czyli Statut Miasta Lublin. Przewiduje on, że odpowiedź na ustne pytania radnych musi paść na tym samym posiedzeniu, a jeśli nie jest to możliwe, musi być udzielona na piśmie w ciągu 14 dni.

– Według Statutu punkt „interpelacje i zapytania” musi być uwzględniany przy zwoływaniu sesji – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta. I podkreśla, że tak robi. Jednak na większości posiedzeń nie ma serii swobodnych pytań do prezydenta. Jest ona skreślana z porządku obrad głosami większościowej koalicji wspierającej prezydenta, która ma jeden głos przewagi nad opozycyjnym klubem PiS.

Z tego powodu grupa radnych PiS złożyła wojewodzie skargę na Kowalczyka. Zarzucają mu łamanie Statutu przez „notoryczne” poddawanie pod głosowanie wniosku o zdjęcie zapytań z porządku obrad. – Jeżeli ktoś składa wniosek formalny o zmianę porządku obrad, moim obowiązkiem jest poddać go pod głosowanie – odpowiada Kowalczyk.

Pod skargą podpisali się: Zbigniew Ławniczak, Ryszard Prus, Zdzisław Drozd, Eugeniusz Bielak, Stanisław Brzozowski, Anna Jaśkowska, Marek Wójtowicz i Helena Pietraszkiewicz. Twierdzą, że pozbawieni są możliwości „wykonywania prawidłowo mandatu radnego” i „możliwości szybkiego uzyskania odpowiedzi”.

– Służby prawne wojewody analizują treść pisma – mówi Marek Wieczerzak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Skarga zostanie rozpatrzona w ciągu miesiąca.

Czytaj więcej o: Lublin rada miasta Piotr Kowalczyk
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Informacja o uchyleniu uniewinnienia Łysonia i Sekretarza Miasta zniknęła z łamów mośkowej gazety. To samo zrobiła szkopska szczekaczka tj Kurier Lubelski. Nie ma to jak żydowsko-szkopska demokracja. Najlepiej rozbijać GWno na atomy.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech PO i WL przegłosuje ze porządek obrad będzie się składał z 2 punktów obrad ....1 Otwarcie sesji 2 Zamknięcia sesji .....i nie bedzie problemu reszta dekretami się załatwi......tylko jedna uwaga w Sejmie analogicznie niech się stanie .....i co wtedy.....?
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ach ten błysk w oku i zaciśnięte zęby....na focie.....a wpisy elyty ...poniżej dno i pięć metrów mułu.....rynsztok do kwadratu....szkoda komentować tą klakiernę ....i tak wiadomo kto wpisuje......Wesołego Alleluja bracia.....
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ha ha ha dobre, oczywiście najchętniej by wymienili na Pisowca-koniecznie bo tylko już tutaj ostali się nie Pisowcy....
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiaj w nocy miałem straszny sen. Śniło mi się jak Żuk gwałci moją żonę. W pokoju gdzie się to działo byli jeszcze Kowalczyk i Hetman. Przyglądali się jak to Żuk robi i nie reagowali. Ja też byłem, ale stałem cały sparaliżowany i nie mogłem nic zrobić. Zbudziłem się zlany potem i nie śpię od 3.30. Jak myślicie co ten sen może oznaczać. Dobrze, że to był tylko sen...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!