środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Radni też bronią prezydenta Lublina. Druga skarga na zarządzenie wojewody ws. Żuka

Dodano: 2 marca 2017, 13:28
Autor: drs

Głosowanie odbyło się podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Lublin
Głosowanie odbyło się podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Lublin (fot. Dominik Smaga)

Do sądu trafi druga skarga na zarządzenie wojewody wygaszające mandat prezydentowi Lublina. O złożeniu takiej skargi zdecydowała przed chwilą Rada Miasta. Głosami koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina przyjęła projekt uchwały złożony przez radnych tej koalicji.

Treść skargi powinna być gotowa w ciągu kilku dni. Trafi ona do wojewody, który będzie musiał przekazać ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, do którego już wcześniej zarządzenie wojewody zostało zaskarżone przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Jest praktycznie pewne, że sąd rozpozna te skargi łącznie.

W dzisiejszym głosowaniu Rada Miasta stwierdziła, że decyzja wojewody wygaszająca mandat prezydentowi Lublina była bezpodstawna.

Przypomnijmy: o odsunięcie Krzysztofa Żuka od władzy wystąpiło Centralne Biuro Antykorupcyjne, którego zdaniem Żuk złamał prawo łącząc stanowisko prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. CBA najpierw wezwało Radę Miasta do stwierdzenia, że Żuk z mocy prawa stracił stanowisko. Rada odmówiła, więc do podjęcia takiej uchwały wezwał ją wojewoda. Wezwanie pozostało bez odpowiedzi, więc wojewoda sięgnął po przepis pozwalający mu na wygaszenie mandatu prezydenta.

Decyzja wojewody mogłaby wejść w życie po miesiącu, co skutkowałoby utratą stanowiska przez Żuka, gdyby nie to, że prezydent złożył skargę do sądu. Teraz już tylko prawomocny, niekorzystny dla prezydenta wyrok może odsunąć go od władzy. On sam twierdzi, że nie złamał prawa, a wojewodzie zarzuca, że ograniczył się do błędnych – zdaniem Żuka – wniosków CBA. Wojewoda z kolei podkreśla, że nie ma prawa kwestionować ustaleń agentów.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
KK
(70) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2017 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie co oni by bez niego zrobili. Wystarczy popatrzeć na języczek u wagi czyli niejaki Wspólny Lublin jak bardzo Żuk o nich dba.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 05:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin będzie najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Łódź i Kraków będą miały wkrótce pełne obwodnice miast. W Warszawie też zamkną obwodnicę, natomiast Lublin nie zrobił przez 8 lat koalicji po-psl niczego konkretnego, aby przygotować południową obwodnicę.
Rozwiń
KK
KK (2 marca 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS ma roznieść samorządy właśnie zeby nie było takich przypadków, dlaczego radni nie bronią Ursusa też dostał karę!  Smorządy do likwidacji, to molochy które doją swoimi monstrualnymi rozmiarami podatników  piją te kawy z nasze podatki
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy każdy obywatel Lublina będzie tak broniony przez RADNYCH??????? Brawo przedsiębiorcy widać komu zawdzięczacie swoją pozycję. NIE MARTWCIE SIĘ JESZCZE TROCHĘ CZASU UPŁYNIE ZANIM SIĘ COŚ DLA WAS ZMIENI DZIAŁAJCIE MACIE 2 LATA.
Rozwiń
Olek
Olek (2 marca 2017 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
OBRONA PRZED CZYM? PRZED PRAWEM !!! To bardzo słaby prezydent jak na możliwości jakimi dysponuje w związku z funduszami europejskimi. Bardzo wiele nietrafionych inwestycji i wiele zaniedbań.
Faktycznie inni prezydenci miast zdecydowanie skuteczniej i rozsądniej wykorzystują fundusze UE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (70)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!