sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Radni zdecydowali: Rok bez podwyżek opłat za wodę. KPWiK pójdzie do sądu?

  Edytuj ten wpis

Radni zapewnili mieszkańcom rok bez podwyżki cen wody. Zrobili to wbrew miejscowym wodociągom. Czy sprawa skończy się w sądzie?

Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chciało przedłużenia obowiązywania stawek o 7 miesięcy. Radni zrobili mieszkańcom prezent i taryfy mają się nie zmienić przez 12 miesięcy.

- Jeśli radni tego nie naprawią, to rada będzie musiała przekazać naszą skargę do sądu administracyjnego - mówi Ireneusz Jach, prezes wodociągów. - Taka jest procedura.

Sprawa dotyczy uchwały jeszcze z końca czerwca. Radni zdecydowali wtedy, że stawki będą obowiązywać bez zmian od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2015 r. Stało się tak, mimo że KPWiK wnioskowało inaczej. Powołując się na warunki ekonomiczne przedsiębiorstwo wnosiło, aby taryfy za wodę i ścieki obowiązywały do 28 lutego 2015 r.

- To jest działanie na szkodę spółki, bo my nic nie możemy zrobić z taryfami mimo wzrostu kosztów eksploatacyjnych - wskazuje prezes KPWiK. I dodaje: Rady gmin - Kraśnik i Dzierzkowice zatwierdziły taryfy zgodnie z naszym wnioskiem.

W piśmie do radnych KPWiK wskazuje, że uchwała została podjęta z "istotnym naruszeniem” ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Kraśnickie przedsiębiorstwo wskazuje, że "rada gminy nie została upoważniona ani do samodzielnego ustalenia i uchwalenia taryf, ani też do samodzielnego przedłużania czasu obowiązywania dotychczasowych taryf”. Następuje to "wyłącznie na uzasadniony wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego”.

Tego samego zdania jest Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie”. "Uchwała Rady Miasta Kraśnik z dnia 26 czerwca br. podjęta została z naruszeniem zasad wskazanych w artykule 24 ust. 9a i 10 ustawy zaopatrzeniowej”- pisze m.in. w piśmie do KPWiK Dorota Jakuta, prezes IG "Wodociągi Polskie”.

Innego zdania jest Urząd Wojewódzki w Lublinie. Nadzorujący wprowadzane przez radnych rozwiązania urzędnicy wojewody wskazują , że decyzja radnych z Kraśnika mieści się w granicach prawa, bo nie jest wyraźnie zakazana przez ustawodawcę. "Rada gminy decyduje o wniosku uznaniowo, z tym jednak zastrzeżeniem, że taryfa zatwierdzona przez radę gminy w takim postępowaniu może obowiązywać nie dłużej niż rok”. Tak mówi ustawa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Woda KPWiK Kraśnik
gość
ch
sss
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (4 października 2014 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nie Urząd Wojewódzki tylko osobiście wojewoda Wilk wydał tą niezgodną z prawem decyzję ratując swoich z PO w radzie miasta Kraśnik. To nie pierwszy raz kiedy radni PO wbrew prawu podejmują uchwały wiedząc, że są kryci jak nie przez RIO to przez nadzór wojewody. Kompromitacja.

Rozwiń
ch
ch (3 października 2014 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zero podwyżek - kampania trwa na całego - KPWiK jest miejski, swój prezes a niektórzy są w radzie miasta to podcinanie skrzydeł firmie. Oby mieszkańcy wiedzieli, że kiełbasa wyborcza bardzo szybko zielenieje i się psuje!

Rozwiń
sss
sss (3 października 2014 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaki wzrost kosztów? Cena benzyny stoi w miejscu, inflacja wynosi ok. 0%, To może wzrost kosztów jest spowodowany marnotrawstwem?

No jak to? Koszty w ostatnim roku diametralnie wzrosły, przecież zatrudniono tam specjalistkę do spraw wycieków która zasłynęła z głośnej niegdyś sex-afery balonowej.

Rozwiń
Mariusz
Mariusz (3 października 2014 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja od sześciu lat nie mam grosza podwyżki... Czy mam też iść do sądu? A moje koszty utrzymania wzrosły wielokrotnie!!!!!
 

Rozwiń
wyborca
wyborca (3 października 2014 o 06:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jacht na Burmistrza!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!