czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lublin

Radny chce, żeby Lublin wchłonął giełdę w Elizówce i Lotnisko w Świdniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2011, 18:00
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Poszerzenia granic Lublina domaga się od prezydenta jeden z miejskich radnych PiS. Chce, by miasto wchłonęło giełdę w Elizówce oraz lotnisko w Świdniku. Wójt gminy Niemce się na to nie zgadza, podobnie władze Świdnika i prezydent Lublina.

– Najgorzej byłoby, gdybyśmy milczeli – stwierdza Mariusz Banach, lubelski radny PiS. I kieruje do prezydenta miasta pismo w którym prosi o rozpoczęcie procedury zmiany granic. Chce, by Lublin wchłonął m.in. giełdę rolną w Elizówce.

– To dla mnie oczywiste. Lublin musi pełnić funkcję metropolii wobec swojego regionu, a ponieważ to region rolniczy musi zaoferować rolnikom profesjonalne centrum obsługi – mówi Banach.

– Powinna być w nim nie tylko giełda, ale także banki i ośrodki doradcze. To nie marzenie, ale nasz obowiązek.

– Mówiąc językiem młodzieżowym: nie ma takiej opcji – odpowiada Henryk Urbaś, wójt gminy Niemce, na której terenie leży Elizówka. I dodaje, że gmina nie ma żadnego interesu w oddaniu giełdy.

– Podatki, które z niej wpływają do naszej kasy to ponad 2 miliony zł, a koszty utrzymania gminy to 20 mln zł. Nie wiem, dlaczego mielibyśmy oddawać tereny, w które zainwestowaliśmy.

Miejski radny ma też chrapkę na lotnisko w Świdniku. – To sprawa uczciwości – wyjaśnia Banach. – Mieszkańcy Lublina wybudowali to lotnisko ze swoich podatków i pytają, dokąd będą szły pieniądze z podatków z lotniska.

– Podatki z lotniska nie byłyby jakąś dużą sumą – odpowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, który nie jest zwolennikiem oddawania terenów portu.


– Dla mnie ważne jest, że mamy pakiet kontrolny akcji spółki Port Lotniczy Lublin. Interes miasta jest zabezpieczony – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Zmiany granic nie planuje i to w żadną stronę.

– Z wójtami sąsiednich gmin chcemy wspólnie inwestować na pograniczach i tworzyć połączenia komunikacyjne. Wiązać chcemy się wspólnymi projektami, a nie zmianą granic – dodaje.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bakemono
Willow
rzeszowiak
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bakemono
bakemono (23 listopada 2011 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech przyłączy jeszcze Irlandię... w sumie Polaków tam dużo i w końcu Polska by miała wyspę...
Rozwiń
Willow
Willow (21 listopada 2011 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Radny może przyłączyć Wisłę na odcinku Kazimierza Dolnego i Ogród Zoologiczny w Zamościu?
Rozwiń
rzeszowiak
rzeszowiak (21 listopada 2011 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki prezydend jest madrzejszy Rzeszówka który zcala oscienne gminy wioski osady czy Lublina który dzieli bo to nie jego miasto tylko Swidnik






ś
Rozwiń
Magórski
Magórski (17 listopada 2011 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ze trzy razy, pod różnymi "ksywami" pisałem o możliwych konfliktach spowodowanych położeniem PLL na terenie wielu gmin. Odezwał się tylko jeden internauta uzupełniając o gminę Mełgiew. No i słowo ciałem się stało. Ale prawdziwa checa to będzie jak z powodu rentowności ujemnej, czyli konieczności dopłacania m. Lublin będzie szukało jelenia do przejęcia obiektu.
Rozwiń
Biały
Biały (16 listopada 2011 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co pan radny chce to jego sprawa. (...)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!