wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Radny chce, żeby Lublin wchłonął giełdę w Elizówce i Lotnisko w Świdniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2011, 18:00
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Poszerzenia granic Lublina domaga się od prezydenta jeden z miejskich radnych PiS. Chce, by miasto wchłonęło giełdę w Elizówce oraz lotnisko w Świdniku. Wójt gminy Niemce się na to nie zgadza, podobnie władze Świdnika i prezydent Lublina.

– Najgorzej byłoby, gdybyśmy milczeli – stwierdza Mariusz Banach, lubelski radny PiS. I kieruje do prezydenta miasta pismo w którym prosi o rozpoczęcie procedury zmiany granic. Chce, by Lublin wchłonął m.in. giełdę rolną w Elizówce.

– To dla mnie oczywiste. Lublin musi pełnić funkcję metropolii wobec swojego regionu, a ponieważ to region rolniczy musi zaoferować rolnikom profesjonalne centrum obsługi – mówi Banach.

– Powinna być w nim nie tylko giełda, ale także banki i ośrodki doradcze. To nie marzenie, ale nasz obowiązek.

– Mówiąc językiem młodzieżowym: nie ma takiej opcji – odpowiada Henryk Urbaś, wójt gminy Niemce, na której terenie leży Elizówka. I dodaje, że gmina nie ma żadnego interesu w oddaniu giełdy.

– Podatki, które z niej wpływają do naszej kasy to ponad 2 miliony zł, a koszty utrzymania gminy to 20 mln zł. Nie wiem, dlaczego mielibyśmy oddawać tereny, w które zainwestowaliśmy.

Miejski radny ma też chrapkę na lotnisko w Świdniku. – To sprawa uczciwości – wyjaśnia Banach. – Mieszkańcy Lublina wybudowali to lotnisko ze swoich podatków i pytają, dokąd będą szły pieniądze z podatków z lotniska.

– Podatki z lotniska nie byłyby jakąś dużą sumą – odpowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, który nie jest zwolennikiem oddawania terenów portu.


– Dla mnie ważne jest, że mamy pakiet kontrolny akcji spółki Port Lotniczy Lublin. Interes miasta jest zabezpieczony – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Zmiany granic nie planuje i to w żadną stronę.

– Z wójtami sąsiednich gmin chcemy wspólnie inwestować na pograniczach i tworzyć połączenia komunikacyjne. Wiązać chcemy się wspólnymi projektami, a nie zmianą granic – dodaje.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bakemono
Willow
rzeszowiak
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bakemono
bakemono (23 listopada 2011 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech przyłączy jeszcze Irlandię... w sumie Polaków tam dużo i w końcu Polska by miała wyspę...
Rozwiń
Willow
Willow (21 listopada 2011 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Radny może przyłączyć Wisłę na odcinku Kazimierza Dolnego i Ogród Zoologiczny w Zamościu?
Rozwiń
rzeszowiak
rzeszowiak (21 listopada 2011 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki prezydend jest madrzejszy Rzeszówka który zcala oscienne gminy wioski osady czy Lublina który dzieli bo to nie jego miasto tylko Swidnik


ś
Rozwiń
Magórski
Magórski (17 listopada 2011 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ze trzy razy, pod różnymi "ksywami" pisałem o możliwych konfliktach spowodowanych położeniem PLL na terenie wielu gmin. Odezwał się tylko jeden internauta uzupełniając o gminę Mełgiew. No i słowo ciałem się stało. Ale prawdziwa checa to będzie jak z powodu rentowności ujemnej, czyli konieczności dopłacania m. Lublin będzie szukało jelenia do przejęcia obiektu.
Rozwiń
Biały
Biały (16 listopada 2011 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co pan radny chce to jego sprawa. (...)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!