Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2016 r.
6:46

Radny PiS: Herb jest zbyt często zastępowany przez logo Lublina. Ratusz odpowiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 35 A A
Herb umieszczony jest na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach<br />
Herb umieszczony jest na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach

Na to, że zbyt często zamiast herbu Lublina pojawia się miejskie logo skarży się prezydentowi jeden z radnych PiS. Ale na zmiany się nie zanosi. Ratusz odpowiada, że nie w każdej sytuacji trzeba sięgać po oficjalny symbol z koziołkiem, a czasem wręcz nie wolno

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tym razem o częstsze stosowanie koziołka upomniał się radny Mieczysław Ryba. – Niestety herb miasta jest notorycznie zastępowany przez logo, mało czytelne tak co do treści, jak i jego formy – pisze radny do prezydenta Lublina. – Nawet na materiałach wydawanych z okazji 700-lecia naszego miasta, logo jest częściej używane niż herb, stanowiący wszak ważny symbol tradycji historycznej miasta.

Ratusz odpowiada, że na bardzo powszechne stosowanie herbu nie pozwalają przepisy, a konkretnie uchwała sprzed 12 lat o miejskich symbolach. Mówi ona, że symbole te mogą być „używane, umieszczane i rozpowszechniane wyłącznie w sposób zapewniający im należną cześć, powagę i szacunek”.

Taki zapis, zdaniem Ratusza „w wielu wypadkach wyklucza” zastosowanie herbu, dlatego stosowane jest logo służące między innymi do akcji promocyjnych. – Logo ma być zatem elementem stosowanym w sytuacjach bardziej powszechnych, codziennych, w których stosowane herbu byłoby utrudnione ze względu na konieczność oddania mu należnej czci i szacunku – odpowiada radnemu Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta miasta. – Herb Lublina używany jest przy okazji wszystkich okoliczności o oficjalnym charakterze i stosownej randze.

Ale nie tylko w „oficjalnych okolicznościach” można spotkać herb. Umieszczony jest on na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach, gdzie trafił za namową radnego poprzedniej kadencji, Piotra Krzysztofa Kutego, który stale upominał się o częstsze prezentowanie koziołka. Jedna z jego próśb dotyczyła wywieszenia herbu w salach lekcyjnych lubelskich szkół (2400 sal) i pomieszczeniach Urzędu Miasta (ponad 560), co wiązałoby się z kosztem ok. 100 tys. zł.

Herb można odnaleźć również na pokrywach studzienek kanalizacyjnych, choć w przekształconej wersji, bo oficjalnym herbem, jest tylko ten kolorowy, według wzoru z uchwały sprzed kilkunastu lat. Uchwała nieco zmieniła wygląd koziołka, który wcześniej nie miał tak wyrazistego spojrzenia, był bardziej kosmaty, a prawa przednia raciczka skryta była w winorośli. Ta sama uchwała pozwala na umieszczanie herbu na produktach przeznaczonych do sprzedaży, ale tylko „w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej”.

Czytaj więcej o:

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 07:25
+1
mam wrażenie, że wpisuje się tu jedna i ta sama osoba. czyżby jakiś polityk zrywał się tak rano, bo musi na ósmą jarkowi podetrzeć?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 20:14
Panie Ryba karierowiczu, rzeczywiście mieszkańcy bardzo żyją tym problemem. Zwłaszcza bezrobotni ale także i ci, którzy zarabiają minimalną krajową całe dnie poświęcają na medytację nad wyższością koziołka nad czymś tam czymś tam. Zejdź chłopie na ziemie bo od dobrobytu chyba się panu priorytety pomyliły. No ale można szanownego koniunkturalistę zrozumieć. Pensja z RM, pensja z kulu i pensja od Rydzyka. Halo, tu ziemia!
Avatar
grabek / 6 grudnia 2016 o 14:09
co to za ch...jowe forum, piszę w innym wątku, a komentarz pojawia się tutaj
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:07
co tam drogi i chodniki w dzielnicy, najważniejsza jest częstotliwość używania herbu miasta, przychylam się do wpisu poprzednika - proponuję zastąpić koziołka kaczorem, dodać koronę i złote berło, może wtedy radni PiS zaczną poważnie traktować swoje obowiązki zamiast notorycznie urządzać szopki
Avatar
grabek / 6 grudnia 2016 o 14:07
Co wy chcecie bardzo ładna dziewczyna, dobrze by było gdyby na stałe związała się z naszym miastem i zechciała w nim urodzić dzieci
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:05
Ryba czy ty i twoi koledzy przestaniecie się w końcu zajmować bzdurami?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:05
za co ci radni pis biorą pieniądze....... ???
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 13:24
Temperatura dyskusji jest goraca z winy obu stron, ale faktem jest, ze to PiSdeusze dostarczaja najwiecej paliwa do takich awantur przyczepiajac sie wszystkiego, a juz w szczegolnosci takich detali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 12:32
POwsy nie przepuszczą okazji na awanturniczy hejt. Prezentujecie dno.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 11:28
DNO!!!! Takimi sprawami zajmują się właśnie radni PIS, za mało herbu, złe nazwy ulic, zły kształt łyżek do zupy w szkolnych stołówkach Lublina. Jak dobrze, że w Lublinie PIS nie rządzi bo byśmy w rok stali się drugą Białorusią
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 21:22
-1
Za króla Łokietka w Lublinie nie wspomina się o Żydach a więc koza z Herbu Żydów po nawale tatarskiej nie karmiła dlatego w pewnej bramie wymyślono nam surogat w postaci odwróconych kapeluszy ......Widzącego z Lublina ? Dzisiaj łajdaki wymyślają jakieś preteksty dla swoich niecnych POczynań. Zwołują się aby "walić nas dechą" ,wiem że to potrafią bo wystarczy przypomnieć jak zarabiali na chleb dla Anny Komorowskiej jej rodzice- pożal się Bóg "naszej" pierwszej damy . Panie Ryba - ja na wszelki wypadek mam w domu "dechę"
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 20:14
Panie Ryba karierowiczu, rzeczywiście mieszkańcy bardzo żyją tym problemem. Zwłaszcza bezrobotni ale także i ci, którzy zarabiają minimalną krajową całe dnie poświęcają na medytację nad wyższością koziołka nad czymś tam czymś tam. Zejdź chłopie na ziemie bo od dobrobytu chyba się panu priorytety pomyliły. No ale można szanownego koniunkturalistę zrozumieć. Pensja z RM, pensja z kulu i pensja od Rydzyka. Halo, tu ziemia!
Avatar
grabek / 6 grudnia 2016 o 14:09
co to za ch...jowe forum, piszę w innym wątku, a komentarz pojawia się tutaj
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:07
co tam drogi i chodniki w dzielnicy, najważniejsza jest częstotliwość używania herbu miasta, przychylam się do wpisu poprzednika - proponuję zastąpić koziołka kaczorem, dodać koronę i złote berło, może wtedy radni PiS zaczną poważnie traktować swoje obowiązki zamiast notorycznie urządzać szopki
Avatar
grabek / 6 grudnia 2016 o 14:07
Co wy chcecie bardzo ładna dziewczyna, dobrze by było gdyby na stałe związała się z naszym miastem i zechciała w nim urodzić dzieci
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:05
Ryba czy ty i twoi koledzy przestaniecie się w końcu zajmować bzdurami?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:05
za co ci radni pis biorą pieniądze....... ???
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 13:24
Temperatura dyskusji jest goraca z winy obu stron, ale faktem jest, ze to PiSdeusze dostarczaja najwiecej paliwa do takich awantur przyczepiajac sie wszystkiego, a juz w szczegolnosci takich detali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 12:32
POwsy nie przepuszczą okazji na awanturniczy hejt. Prezentujecie dno.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 11:28
DNO!!!! Takimi sprawami zajmują się właśnie radni PIS, za mało herbu, złe nazwy ulic, zły kształt łyżek do zupy w szkolnych stołówkach Lublina. Jak dobrze, że w Lublinie PIS nie rządzi bo byśmy w rok stali się drugą Białorusią
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 1

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 4

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 1

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 8

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!