niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Radny PiS: Herb jest zbyt często zastępowany przez logo Lublina. Ratusz odpowiada

Dodano: 6 grudnia 2016, 06:46
Autor: Dominik Smaga

Herb umieszczony jest na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach<br />
Herb umieszczony jest na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach

Na to, że zbyt często zamiast herbu Lublina pojawia się miejskie logo skarży się prezydentowi jeden z radnych PiS. Ale na zmiany się nie zanosi. Ratusz odpowiada, że nie w każdej sytuacji trzeba sięgać po oficjalny symbol z koziołkiem, a czasem wręcz nie wolno

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Tym razem o częstsze stosowanie koziołka upomniał się radny Mieczysław Ryba. – Niestety herb miasta jest notorycznie zastępowany przez logo, mało czytelne tak co do treści, jak i jego formy – pisze radny do prezydenta Lublina. – Nawet na materiałach wydawanych z okazji 700-lecia naszego miasta, logo jest częściej używane niż herb, stanowiący wszak ważny symbol tradycji historycznej miasta.

Ratusz odpowiada, że na bardzo powszechne stosowanie herbu nie pozwalają przepisy, a konkretnie uchwała sprzed 12 lat o miejskich symbolach. Mówi ona, że symbole te mogą być „używane, umieszczane i rozpowszechniane wyłącznie w sposób zapewniający im należną cześć, powagę i szacunek”.

Taki zapis, zdaniem Ratusza „w wielu wypadkach wyklucza” zastosowanie herbu, dlatego stosowane jest logo służące między innymi do akcji promocyjnych. – Logo ma być zatem elementem stosowanym w sytuacjach bardziej powszechnych, codziennych, w których stosowane herbu byłoby utrudnione ze względu na konieczność oddania mu należnej czci i szacunku – odpowiada radnemu Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta miasta. – Herb Lublina używany jest przy okazji wszystkich okoliczności o oficjalnym charakterze i stosownej randze.

Ale nie tylko w „oficjalnych okolicznościach” można spotkać herb. Umieszczony jest on na 195 autobusach komunikacji miejskiej i 110 trolejbusach, gdzie trafił za namową radnego poprzedniej kadencji, Piotra Krzysztofa Kutego, który stale upominał się o częstsze prezentowanie koziołka. Jedna z jego próśb dotyczyła wywieszenia herbu w salach lekcyjnych lubelskich szkół (2400 sal) i pomieszczeniach Urzędu Miasta (ponad 560), co wiązałoby się z kosztem ok. 100 tys. zł.

Herb można odnaleźć również na pokrywach studzienek kanalizacyjnych, choć w przekształconej wersji, bo oficjalnym herbem, jest tylko ten kolorowy, według wzoru z uchwały sprzed kilkunastu lat. Uchwała nieco zmieniła wygląd koziołka, który wcześniej nie miał tak wyrazistego spojrzenia, był bardziej kosmaty, a prawa przednia raciczka skryta była w winorośli. Ta sama uchwała pozwala na umieszczanie herbu na produktach przeznaczonych do sprzedaży, ale tylko „w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej”.

Czytaj więcej o: Lublin herb logo
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
grabek
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 21:22) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Za króla Łokietka w Lublinie nie wspomina się o Żydach a więc koza z Herbu Żydów po nawale tatarskiej nie karmiła dlatego w pewnej bramie wymyślono nam surogat w postaci odwróconych kapeluszy ......Widzącego z Lublina ? Dzisiaj łajdaki wymyślają jakieś preteksty dla swoich niecnych POczynań. Zwołują się aby "walić nas dechą" ,wiem że to potrafią bo wystarczy przypomnieć jak zarabiali na chleb dla Anny Komorowskiej jej rodzice- pożal się Bóg "naszej" pierwszej damy . Panie Ryba - ja na wszelki wypadek mam w domu "dechę"
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Ryba karierowiczu, rzeczywiście mieszkańcy bardzo żyją tym problemem. Zwłaszcza bezrobotni ale także i ci, którzy zarabiają minimalną krajową całe dnie poświęcają na medytację nad wyższością koziołka nad czymś tam czymś tam. Zejdź chłopie na ziemie bo od dobrobytu chyba się panu priorytety pomyliły. No ale można szanownego koniunkturalistę zrozumieć. Pensja z RM, pensja z kulu i pensja od Rydzyka. Halo, tu ziemia!
Rozwiń
grabek
grabek (6 grudnia 2016 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co to za ch...jowe forum, piszę w innym wątku, a komentarz pojawia się tutaj
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co tam drogi i chodniki w dzielnicy, najważniejsza jest częstotliwość używania herbu miasta, przychylam się do wpisu poprzednika - proponuję zastąpić koziołka kaczorem, dodać koronę i złote berło, może wtedy radni PiS zaczną poważnie traktować swoje obowiązki zamiast notorycznie urządzać szopki
Rozwiń
grabek
grabek (6 grudnia 2016 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy chcecie bardzo ładna dziewczyna, dobrze by było gdyby na stałe związała się z naszym miastem i zechciała w nim urodzić dzieci
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!