wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Raport: Na wsiach trudniej dostać się do lekarza

Dodano: 2 grudnia 2015, 06:32
Autor: aa

W Lubelskiem na 10 tysięcy mieszkańców przypada 5 przychodni
W Lubelskiem na 10 tysięcy mieszkańców przypada 5 przychodni

Na wsiach jest o wiele mniej przychodni zdrowia niż w miastach. W dodatku nie wszyscy z wizyt u lekarzy korzystają. Co czwarty mieszkaniec polskiej wsi nigdy nie był u żadnego specjalisty.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Okazuje się też, na przestrzenni ostatnich lat stan zdrowia mieszkańców wsi ulega systematyczne, poprawie. Porównując średnią długość życia czy śmiertelność niemowląt różnic między wsią a miastem praktycznie nie ma. Mimo tego – jak wskazują autorzy raportu „Stan zdrowia ludności wiejskiej w Polsce” – w wielu innych aspektach dotyczących służby zdrowia, jak dostęp do aptek i przychodni, różnice dalej są widoczne.

W porównaniu z resztą kraju woj. lubelskie nie wypada pod tym względem najgorzej.

Przychodnie

Jak podają autorzy raportu, najmniej przychodni zdrowia w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców jest w północno-zachodniej części kraju. – W takich województwach jak pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie przypada mniej niż 2,5 przychodni – czytamy w raporcie EFRWP. Najlepsza sytuacja jest na terenie województwa śląskiego – ponad 4 przychodnie

W Lubelskiem na 10 tysięcy mieszkańców przypada 5 przychodni. W naszym regionie spora jest jednak dysproporcja między wsią a miastem. W 2013 roku na 10 tysięcy mieszkańców lubelskiej wsi przypadały 3 przychodnie, natomiast w miastach - 8.

Apteki

Województwem, w którym w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najmniej aptek i punktów aptecznych, jest Zachodniopomorskie. Na 10 tysięcy mieszkańców jest tam mniej niż 1,3 apteki. Pod tym względem najlepiej jest na Śląsku, gdzie na 10 tysięcy mieszkańców przypada 3 apteki. – Należy jednak pamiętać o specyfice tego silnie zurbanizowanego województwa – jest ono relatywnie niewielkie, a odsetek osób mieszkających na wsi najmniejszy sposób wszystkich województw – czytamy w raporcie.

W przypadku województwa lubelskiego na 10 tysięcy mieszkańców wsi przypada 2,5 apteki. W przypadku miast wskaźnik ten wynosi 5,73. Są to dane z 2013 roku.

Liczba udzielanych porad medycznych

Mieszkańcy wsi rzadziej niż mieszkańcy miast korzystają z porad lekarzy zarówno pierwszego kontaktu jak też specjalistów.

– Trzeba jednak zauważyć, że nieskorzystanie z wizyt lekarskich dotyczy przede wszystkim mężczyzn – szczególnie tych mieszkających na wsi – piszą autorzy.

Z danych wynika, że blisko 35 procent mężczyzn mieszkających na wsi w ciągu ostatniego roku nie było ani razu u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Mężczyźni, którzy mieszkają na terenach wiejskich, nie korzystają też z porad specjalistów. Blisko co czwarty mieszkaniec wsi nigdy u specjalisty nie był.

Wśród najczęściej podawanych przyczyn rezygnacji z wizyty u lekarza wśród mieszkańców wsi jest brak pieniędzy. Z kolei mieszkańcy miast wskazują, że powodem jest długa lista oczekujących.
Powyżej średniej krajowej województwo lubelskie plasuje się pod względem udzielanych porad medycznych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca na wsi są to 3 porady (w mieście dwa razy więcej). Krajowa średnia dla polskiej wsi to ok. 2,5.

Czytaj więcej o: zdrowie służba zdrowia
Gość
młody peoewiec
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2015 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
5 przychodni to bardzo dużo jak na 10 tys.mieszkańców. Większa ilość przychodni się po prostu nie utrzyma! Prosta matematyka: Na jednego pacjenta jest miesięcznie 11zł razy 2000 pacjentów daje to 22tys.zł dochodu. Są to pieniądze z których trzeba zapłacić pielęgniarkom,położnej,lekarzom,rachunki i badania dla pacjentów. Jakie są dochody przychodni -nie jest żadną tajemnicą, wystarczy wpisać w google "stawka kapitacyjna na 2015rok, która rocznie wynosi 140zł co daje 11zł miesięcznie.
Rozwiń
młody peoewiec
młody peoewiec (2 grudnia 2015 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co mnie obchodzi jak jest na wsiach. Grunt, że w Lublinie jest dobrze i nie ma problemu...

Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2015 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto sporządza i ogłasza takie durne raporty powinien jeszcze zbadać czy jest woda na pustyni, czy jest ciepło na Antarktydzie itp. Te badania prowadzone są za unijne pieniądze przez specjalistów od dojenia unii
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2015 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akurat oni wielokrotnie pisali, DW jest polskie, niemiecki jest kurier
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2015 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba nie od dziś jest problem z kolejkami do lekarzy? Szkoda, że nie pisaliście o tym, w czasie 8 lat rządzenia waszych mocodawców. Wtedy było zero krytyki, zero wskazywania problemów. Teraz wszystkiemu wg was będzie winny pis. Obserwując taki stan rzeczy, można stwierdzić, że media uległy strasznej degeneracji i zamiast rzetelnie informować, to ciągle biorą udział w rozgrywkach politycznych, stając po stronie swoich "panów". Ale co się dziwić, jeżeli 75% jest w obcych (głównie niemieckich) rękach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!