środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Rasistowskie hasła w internecie, na meczu i podczas marszu. Prokuratura wszczyna postępowania


Autorzy rasistowskich i ksenofobicznych haseł nie unikną odpowiedzialności. Lubelska prokuratura wszczęła całą serię postępowań dotyczących propagowania takich treści. Pierwszy akt oskarżenia trafił już do sądu

– Brudasy pie…one, jeszcze pomocą gardzą. Do gazu – komentarz tej treści pojawił się na portalu Facebook pod filmem o uchodźcach przybywających na Węgry.

– Cała Polska śpiewa z nami wypie…ać z uchodźcami – napisał kibic jednej z drużyn piłkarskich profilu Spotted Lublin.

Autorzy obu wpisów są już pod lupą lubelskiej prokuratury. Lubelscy śledczy wszczęli właśnie kilka postępowań dotyczących nawoływania do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym lub religijnym. Postępowania to efekt słanych do prokuratury doniesień. Część z nich składa Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, zajmujące się m.in. walką z przejawami nienawiści w sieci.

– We wrześniu znacznie wzrosła liczba internetowych wpisów, nawołujących do przemocy wobec uchodźców – słyszymy od przedstawicieli Otwartej RP. – Skuteczność w ściganiu autorów tych haseł zależy w dużej mierze od dobrych chęci policji. Autorzy tych skandalicznych komentarzy reprezentują szeroki przekrój społeczny. Obok sympatyków ruchu Korwin i pseudokibiców nie brakuje studentów i wykładowców akademickich.

Po publikacjach w prasie śledczy postanowili zająć się też sprawą sobotniej manifestacji „Lublin przeciw imigrantom” na pl. Litewskim w Lublinie (zdjęcie nr 1). 

– Wszczęliśmy śledztwo dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i religijnych – mówi Justyna Rutkowska-Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe. – Tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.

Z takim wyrokiem muszą się liczyć także dwaj mężczyźni, którzy w maju na trybunach Areny Lublin zawiesili banery z hasłem „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” po polsku i ukraińsku (zdjęcie nr 2). Do incydentu doszło podczas meczu rugby pomiędzy Polską a Ukrainą. Policja i ochroniarze nie interweniowali. Napis zdjęło pięć kobiet oglądających mecz.

Majowy incydent zakończył się oskarżeniem dwóch mieszkańców Lublina. To 32-letni bezrobotny Zbigniew W. i 29-letni Marcin K., ratownik medyczny. Obaj odpowiedzą za publiczne nawoływanie do nienawiści. Nie przyznali się do winy.

Zbigniew W. wyjaśnił, że tylko przymocował baner za pomocą jednej tasiemki. Jego kompan odmówił składania wyjaśnień. W sprawie zabezpieczono nagrania z kamer monitoringu. Dowodzą one, że baner zawiesiło kilka osób. Śledczy szukają teraz pozostałych uczestników zajścia. 

Czytaj więcej o: Lublin prokuratura rasizm ksenofobia
Gość
Gość
crx
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lutego 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie my żyjemy, czy tak wgląda demokracja? Za komuny było więcej swobody w wyrażaniu swoich poglądów. Tak na marginesie, czy prokuratura nie ma poważniejszych spraw?
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2015 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie chodzi o rasizm, Polska dla Polaków tutaj sami ledwo koniec z końcem wiazemy mama z 4 dzieci w mieszkaniu na odlamku Lublina mieszka Dajcie mieszkanie w bloku, przyznajcie więcej pieniędzy Polsko gdzie wy macie oczy, że ich przyjmiecie to w naszych oczach dalej będzie pogardą bo dostaną choćby to na co my czekamy po. 5.,6 lat Ładnie ładnie zajmijcie się najpierw swoimi
Rozwiń
crx
crx (2 października 2015 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja nie nawołuje do nienawiści tylko do czynnego udziału w nadchodzących wyborach. Do urn rodacy, do urn!!!!

Młody/a jesteś i jeszcze brak doświadczenia !!! A ja powiem -zamiast do urn to idźcie do szkół językowych  i wyjeżdżajcie z tego kraju...;-))) cobyście nie stracili życia, które może i powinno być wartościowe.  Solidaruchy do spółki z niektórymi księżmi b.j.o ( bez jakiejkolwiek odpowiedzialności ) załatwiły ten kraj i naród na cacy !!! Tej  oczywistej prawdy nikt i nic nie zmieni , chociaż próby manipulacji podejmowane są każdego dnia !!!

Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie nawołuje do nienawiści tylko do czynnego udziału w nadchodzących wyborach. Do urn rodacy, do urn!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupota pospolstwa z Ciemnogrodu jest wielkoscia niezmierzalna. I to jest bardzo smutne wrecz przerazające,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!