poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Ratownicy dogadali się z ministrem ws. podwyżek. "Nie wiem, skąd szpital ma wziąć te pieniądze"

Dodano: 23 sierpnia 2017, 06:37

Wszyscy ratownicy mieli dostać pierwszą transzę dodatku do wynagrodzenia w wysokości 400 zł brutto w lipcu tego roku, a kolejną w takiej samej wysokości od 1 stycznia przyszłego roku. Rozmowy na temat wypłaty trzeciej i czwartej transzy dodatków o łącznej wysokości 800 zł brutto mają rozpocząć się w przyszłym roku. Ratownicy chcą, żeby cała podwyżka była taka jak u pielęgniarek, czyli 1600 zł brutto.<br />
Wszyscy ratownicy mieli dostać pierwszą transzę dodatku do wynagrodzenia w wysokości 400 zł brutto w lipcu tego roku, a kolejną w takiej samej wysokości od 1 stycznia przyszłego roku. Rozmowy na temat wypłaty trzeciej i czwartej transzy dodatków o łącznej wysokości 800 zł brutto mają rozpocząć się w przyszłym roku. Ratownicy chcą, żeby cała podwyżka była taka jak u pielęgniarek, czyli 1600 zł brutto.

Nie wszyscy ratownicy medyczni dostali podwyżki obiecane przez ministra zdrowia. – Jeśli warunki porozumienia nie będą respektowanie, będziemy zmuszeni wznowić protest – ostrzegają związkowcy.

8 lipca ratownicy zawarli porozumienie z Ministerstwem Zdrowia, na mocy którego wszyscy, zarówno ci zatrudnieni w szpitalach jak i w pogotowiu, mieli dostać podwyżki. Szpitale mają z tym problem.

– Kilka dni temu ukazał się komunikat NFZ z informacją, że na mocy porozumienia, które ratownicy zawarli z Ministerstwem Zdrowia, mamy wdrażać podwyżki. Problem w tym, że nie ma żadnego aktu prawnego, który regulowałby te kwestie – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie i zaznacza: Porozumienie w żaden sposób nie obliguje nas do tego, bo nie jest źródłem prawa. Poza tym nie wiem, skąd szpital ma wziąć te pieniądze, bo nie dostaliśmy żadnych dodatkowych środków na ten cel. Zwłaszcza, że musimy wdrożyć inne podwyżki związane z ustawą o wynagrodzeniach minimalnych w służbie zdrowia, która za chwilę wchodzi w życie.

Rzeczniczka dodaje, że chodzi o podwyżki dla całego personelu medycznego, także ratowników, o 10 proc. w tym roku i 20 proc. w kolejnych latach.

– W celu realizacji przez świadczeniodawców ustaleń porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a ratownikami medycznymi lubelski oddział NFZ sporządził 2 sierpnia aneksy zwiększające kwoty zobowiązania w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć i przekazał je świadczeniodawcom – informuje Dorota Blechar, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego NFZ.

– NFZ teraz twierdzi, że to pieniądze na podwyżki dla ratowników, a my jesteśmy innego zdania. Najpierw dostaliśmy dodatkowe środki bez żadnej informacji, a dopiero za jakiś czas pojawił się komunikat o wdrażaniu podwyżek dla ratowników – mówi Podgórska. – Poza tym przekazane środki i tak nie wystarczyłyby na pokrycie podwyżek dla wszystkich ratowników. To 14,4 tys. zł na trzy miesiące.

– To klasyczne odbijanie piłeczki. Zawarcie porozumienia było warunkiem zawieszenia naszego protestu. Jeśli jego warunki nie będą respektowanie będziemy zmuszeni do tego, żeby go wznowić – zaznacza Marian Zepchła, ratownik medyczny z Lublina i wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność. 

Pogotowie nie ma takiego problemu jak szpitale. Zatrudnieni w nim ratownicy medyczni dostali już podwyżki. – Zespoły ratownictwa medycznego i dyspozytornie są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem wojewody. I na to pieniądze zostały zabezpieczone z budżetu wojewody do 31 grudnia tego roku – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. – Podpisałem już aneks do umowy z NFZ, a środki z pierwszej transzy po 400 złotych brutto na etat zostały wypłacone.
Dodaje, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku ratowników zatrudnionych w szpitalnych oddziałach ratunkowych, czy w karetkach neonatologicznych i transportowych, które są finansowane na podstawie odrębnych umów ze środków NFZ. – Tu pojawia się problem, bo nagle okazuje się, że świadczeniodawcy nie mają na to dodatkowych pieniędzy – mówi Kulesza. – Powinno to być tak rozwiązane, jak w przypadku pielęgniarek – minister zdrowia wydał rozporządzenie, które określa zasady wypłaty wzrostu wynagrodzenia.

Użytkownik niezarejestrowany
Jako
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 sierpnia 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co dziwne!. Najwięcej problemów z wypłatami wspomnianych podwyżek mają szpitale. ZRM-y nie powinny być pod szpitalami!!!
Rozwiń
Jako
Jako (23 sierpnia 2017 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powiem więcej zlikwidować stanowiska rzeczników,młodszych i starszych po***......ch i zorganizować szpitale dla pacjentów nie dla rozrastajacej się administracji,informatyków ,kierowników,zastępców,dyrektorów itp.co poradzą informatycy jak ten sprzęt jest stary,no i jeszcze zlikwidować podwójne stanowiska dla sekretarek w jednej klinice.kadra zawsze ma zakusy ,aby najwięcej przydzielić sobie i swoim tak jest w każdym szpitalu spsk1,kolejowy,wojewódzki.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja w WPR dosałem na rękę 201 zł.Jak się wszystko zliczy to wychodzi 356 bruto.Pytam panie Marianie .Gdzie są te pieniądze?
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ależ to proste. Przesunąć pieniądze: zmniejszyć np. o tysiąc wyplatę lekarza w prowincjonalnym szpitalu /bo i tak trzeba się leczyć w klinikach/ i dać ratownikom.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klamstwo. Niech Pan Dyrektor Kulesza powie prawde jak ze zwiazkami rozdzielili dodatki i tak naprawde jaka kwote brutto dostali ratownicy ! Mialo byc 230zl netto a jest nawet 220 brutto ! Do tego zalatwili to tak ze nie podniosa ustawowo naleznych pieniedzy. Brawo Wy !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!