czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Ratusz ma coraz mniej czasu na budowę cmentarza

Dodano: 25 maja 2016, 07:48
Autor: Dominik Smaga

Coraz mniej czasu zostało Ratuszowi na budowę nowego cmentarza komunalnego. Ten na Majdanku posłuży jeszcze przez siedem lat, a możliwe, że tylko przez sześć. Projekt planu zagospodarowania terenu z miejscem na nowy cmentarz ma być gotowy pod koniec roku

Na wschód od Wisły nie ma większego cmentarza, niż ten leżący w pobliżu Drogi Męczenników Majdanka. Nekropolia została uruchomiona w roku 1976, od tamtej pory stała się miejscem spoczynku ponad 55 tys. zmarłych, a teren na pochówki dość szybko się kończy. Żeby ratować sytuację radni zgodzili się wygospodarować miejsca na groby w rejonie planowanej kaplicy. W lutym zarządca nekropolii ogłosił listę 2900 grobów, które mogą być zlikwidowane, jeśli do sierpnia nie zostaną opłacone. Tymczasem w ciągu roku na Majdanku odbywa się przeciętnie 1300 pochówków.

– W tym momencie miejsc na pochówki na cmentarzu na Majdanku mamy na około 6-7 lat – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik lubelskiego Ratusza.

Problem ma rozwiązać dopiero budowa nowej nekropolii w północnej części miasta. – Cmentarz przy Poligonowej jest planowany na powierzchni ok. 42 ha, na ponad 70 tys. pochówków uwzględniających groby piętrowe – informuje rzeczniczka. – Nowy cmentarz powinien zabezpieczyć miasto na około 55 lat.

Miejsca na pochówki nie można jednak ot tak, narysować palcem na mapie. Po pierwsze dlatego, że cmentarz to nie tylko powierzchnia przeznaczona na groby. Potrzebnych będzie tu również wiele budowli, które muszą być gotowe z odpowiednim wyprzedzeniem. – Na terenie cmentarza przewidziano budowę kolumbarium, kaplicy, chłodni, pokoju pożegnań, sali nabożeństw i innej niezbędnej infrastruktury – podkreśla Krzyżanowska.

Żeby takie budynki projektować, uzyskać zgody na ich wzniesienie, a potem je zbudować, musi najpierw powstać dokument, który ostatecznie przesądzi, że teren przy Poligonowej jest przeznaczony na cmentarz. Takim dokumentem jest uchwalany przez Radę Miasta plan zagospodarowania przestrzennego. Na razie nad uchwałą pracują miejscy urbaniści. Jak informuje Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania może zostać wyłożony do publicznego wglądu najwcześniej pod koniec roku.

Czytaj więcej o: Lublin cmentarz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 maja 2016 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie potrzeba nowych cmentarzy-katolicy powinni leżeć na cmentarzach parafialnych i w ossariach a nie komunalnych.Zajmują miejsca inowiercom i ateistom. Jak w życiu do wszystkiego się wtrącają. Ksiądz ma na własność ziemie niech robi cmentarze. Dlaczego w Lublinie nie ma żadnego ossarium dla katolików?Kiedy będzie spalarnia dla nie katolików?
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2016 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czekam na ten cmentarz jest bardzo potrzebny, dzielnica duza,
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2016 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje dla miejskich urzędasów. lokalizacja cmentarza na najlepszych terenach budowlanych i najlepszych gruntach oraz w strefie najczystszego powietrza to kuriozum na skalę światową. Tereny te powinny być przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe i wypoczynkowo-rekreacyjne. Obecny cmentarz na Majdanku powinien się rozszerzać w kierunku wschodnim . PLan Zagospodarowania rejonów polnocnych Lublina powinien być zaskarżony i nie powinien być w takim ksztalcie uchwalony.
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dogadaja sie z tbv i zrobia wzamian za zmiane zagospodarowania terenu gorek czechowskich cmentarz. Przecierz tbv ma tam ponad 100 ha
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!