sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz na bakier z ortografią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2004, 21:07
Autor: Dominik Smaga

Aleje pisze się wielką czy małą literą? Patrząc na tabliczki z nazwami lubelskich ulic trudno odgadnąć. Za takie błędy dzieci w szkole mają obniżone oceny. Dorośli w urzędzie – wysokie pensje.

Niektóre tabliczki niewiele mają wspólnego z zasadami poprawnej pisowni. Gdyby czytać je zgodnie z regułami językowymi, mielibyśmy w Lublinie „aleję Racławickie” albo „Aleje Piłsudskiego”.
– Napis na tabliczce powinien być co do kropki i co do litery taki sam, jak w uchwale Rady Miasta o nadaniu nazwy ulicy – wyjaśnia Mirosław Kalinowski z lubelskiego Ratusza.
Od ustalenia nazwy do wykonania tabliczki droga jest długa i nie brak okazji do pomyłek. Najpierw radni podejmują uchwałę o nazwaniu ulicy. Trafia ona do urzędników, którzy przygotowują zlecenie na wykonanie tabliczek. Dokumentacja przesyłana jest do wykonawcy i do akcji wkraczają robotnicy. Po drodze dokumenty są wielokrotnie przepisywane – przez kilka sekretarek w urzędzie i firmie wykonującej zlecenie oraz przez osobę obsługującą maszynę do produkcji tabliczek. Gotowy znak jedzie do magistratu.
– Oczywiście, odbierając od producenta zamówione tablice, sprawdzamy, czy ich treść zgadza się z naszym zleceniem. Ale przecież ktoś mógł zwyczajnie przeoczyć usterkę. Nie można też wykluczyć, że to my popełniliśmy błąd w dokumentach – zastrzega Kalinowski.
Takie pomyłki jak mała litera w wyrazie „Aleje” uchodzą uwadze urzędników. Ale polonistów wprawiają w zażenowanie.
– Jeszcze niedawno złe użycie wielkiej litery w dyktandzie spowodowałoby obniżenie uczniowi oceny o jeden stopień. Teraz ortografia nie jest już tak surowo oceniana – ubolewa Lucyna Krasowska-Koziej, emerytowana nauczycielka jęz. polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Lublinie. – Błędy dotyczące pisowni wielką i małą literą są traktowane na równi z tymi, które dotyczą pisowni „rz” i „ż”, „ó” i „u”.
Ratusz obiecał poprawić błędne tabliczki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!