wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ratusz odkłada przebudowę pl. Litewskiego. "Gigantyczne koszty"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2013, 13:49
Autor: Dominik Smaga

Ostateczna koncepcja przebudowy pl. Litewskiego
Ostateczna koncepcja przebudowy pl. Litewskiego

Ratusz odkłada przebudowę pl. Litewskiego. Jego nowe oblicze mieliśmy ujrzeć we wrześniu 2014 r. – Termin jest nieaktualny – mówią urzędnicy. Powód? Gigantyczne koszty

Zapowiedzi były szumne: deptak przedłużony do ul. 3 Maja, podświetlana różnokolorowymi reflektorami fontanna sterowana komputerowo, kamienne płyty zamiast krzywego bruku i asfaltu, nowa zieleń i spacerowe alejki.

A poza tym podświetlane meble, zupełnie nowy szalet z windą dla niepełnosprawnych. Takie rzeczy znalazły się w ostatecznym projekcie pl. Litewskiego, który miasto dostało za blisko 400 tys. złotych. Jego prezentacja była zapowiadana na przełom października i listopada, ale jak dotąd nie doszła do skutku.

Jeszcze w tym roku miał być ogłoszony przetarg na roboty budowlane. – Najpierw musimy mieć pozwolenie na budowę. Spodziewamy się, że uzyskamy je w drugiej połowie listopada. Później wszczęta zostanie procedura przetargowa – mówiła pod koniec października Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Znany był też termin zakończenia prac: wrzesień 2014.

Termin nieaktualny

– Termin przypuszczalnie nie jest aktualny – oznajmił w piątek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Takie zadanie jak przebudowa placu nie zostało ujęte w zaprezentowanym w piątek projekcie budżetu miasta na 2014 r. Jest tylko wzmianka na liście rezerwowej. Ratusz uznał, że nie będzie finansować inwestycji wyłącznie pieniędzmi miasta. Tym bardziej, że ostateczna wartość przebudowy znacznie wzrosła.

– Szacujemy, że koszt zaproponowanej przez projektantów przebudowy wyniósłby od 20 do 30 mln złotych – oceniał w kwietniu Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta. Teraz mowa o znacznie większej kwocie: 40 milionów złotych. – Takie są wyliczenia Wydziału Inwestycji i Remontów – przyznała w piątek Irena Szumlak, skarbnik miasta.

Kredyt czy dotacja

Zdaniem Żuka możliwości sfinansowania budowy są dwie: albo kredyt, albo unijna dotacja. – Moglibyśmy dostać 85 proc. dofinansowania – ma nadzieję prezydent. Nie chce jednak placu na kredyt, zapowiada, że będzie starać się o dotację. Sęk w tym, że nie są jeszcze znane ostateczne zasady podziału funduszy z Unii Europejskiej na lata 2014-20. I nieprędko będą znane.

– Decyzje będą zapadać w grudniu – mówi Żuk. – Ale sam kontrakt regionalny będzie zatwierdzony najprawdopodobniej dopiero w czerwcu przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rysio
Zawiedziony Lublinianin
Jerry
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rysio
rysio (16 listopada 2013 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkoda, że takiej decyzji nie podjęto rok temu w stosunku do stadionu. Uniknęlibyśmy gigantycznych kosztów inwestycji i kosztów utrzymania. Zaoszczędzonych pieniędzy starczyłoby na kilka innych inwestycji drogowych. 

Rozwiń
Zawiedziony Lublinianin
Zawiedziony Lublinianin (16 listopada 2013 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

40 mln złotych na taką głupotę ??? toż to nóż w kieszeni się otwiera, kiedy czytam takie rzeczy. tyle innych, ważniejszych inwestycji powinno się wykonać w Lublinie, ale nie najważniejszy jest plac, który tak naprawdę wcale przebudowy nie potrzebuje. już lepiej przeznaczyć te pieniądze na pomoc potrzebującym ubogim i bezrobotnym mieszkańcom miasta, dla których władze nie są w stanie zapewnić żadnego zatrudnienia.

Rozwiń
Jerry
Jerry (16 listopada 2013 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

BARDZO DOBRZE! Mam nadzieję, że "remont" (w zaproponowanym kształcie) Placu, a raczej jego degradacja nie dojdzie nigdy do skutku. Grająca fontanna? Które poważne miasto europejskie ma grające fontanny na głównym placu? Łódź pęka ze wstydu, gdy ktoś wskaże "usta kropiwnickiego".

A może ktoś przypomniałby sobie, że w Lublinie są inne place, nie tylko Litewski? Polityka, polityka.

Rozwiń
Podkarpacie
Podkarpacie (16 listopada 2013 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kolejny wiejski popapraniec z płytkim umysłem z Zesówka , po ch.. tu wg zaglądasz ? Zajmij się swoją niedołężną mieściną, ja nie wiem wszyscy z tamtego wypizdowa mają aż takie kompleksy względem nas ? W sumie to się nie dziwię ,dużo inwestycji ,super drogi ,świetna kultura i placówki , własnie tego brakuje w zesówku a przedewszystkim zabytków ,kultury ,rozrywki i histori.Priorytety których ta wiocha nigdy nie osiągnie na takim poziomie.

nie to co u Was w Lublinie-szklane domy 50 piętrowe ,bezrobocie na poziomie 1 % ,mocne firmy przemysłowe,piękne nowoczesne miasto z szybką koleją,estakady,obwodnice...heheeh dorośnij i częściej wyjeżdżaj w Polsce chociaż na wakacje to wtedy zobaczysz jakim Lublin jest zadupiem.

Rozwiń
m.
m. (16 listopada 2013 o 00:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Remont pl. Litewskiego nie powinien być odkładany,  to ścisłe centrum miasta, gdzie zagladają turyści, dlatego uważam, że w pierwszej kolejności powinien być przebudowany. Czy inne inwestycje nie mogą być odłożone?.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!