czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz oskarża o zmowę, Kom Eko zaprzecza. "Nie byliśmy stroną nielegalnego porozumienia"

Autor: Dominik Smaga

Nie byliśmy stroną żadnego nielegalnego porozumienia – twierdzi spółka Kom Eko wyrzucona przez Ratusz z przetargu na wywóz śmieci od mieszkańców. Ratusz podtrzymuje wcześniejsze twierdzenia, że spółka chciała wbrew przepisom zagarnąć większość zlecenia

Przypomnijmy: Przetarg na odbiór odpadów od gospodarstw domowych został rozstrzygnięty przez Ratusz w zeszłym tygodniu. Co ważne, każda ze startujących w nim firm mogła ubiegać się o zlecenie na nie więcej, niż trzy z siedmiu sektorów, na które podzielony jest Lublin.

W informacji o rozstrzygnięciu przetargu padają ciężkie zarzuty pod adresem spółki Kom Eko, która złożyła ofertę na sektory II, III i VI oraz została wskazana jako podwykonawca w sektorach I, V i VII przez składające ofertę na ten obszar konsorcjum spółek Kom Eko Serwis i MST. Ratusz uznał, że konsorcjum zawiązano „dla pozoru” i tylko po to, by spółka Kom Eko zamiast dopuszczalnych trzech sektorów obsługiwała sześć.

Urząd podkreśla też, że spółki Kom Eko oraz Kom Eko Serwis mają ten sam adres i telefon, niedawno miały tego samego prezesa, ich oferty napisano tą samą czcionką, tekst tak samo rozmieszczono na stronie, co może wskazywać, że oferty pisała ta sama osoba na tym samym komputerze. W efekcie oferty obu podmiotów zostały odrzucone.

W piątek spółka Kom Eko wykupiła w lubelskiej prasie powierzchnię reklamową na ogłoszenia oświadczając w nich, że nie zgadza się ze stanowiskiem Urzędu Miasta. W oświadczeniu tym Kom Eko stwierdza, że wspomnianemu konsorcjum „złożyło ofertę podwykonawstwa” aby nie dopuścić do „drastycznego obniżenia jakości usług odbioru odpadów”, ani do zwolnień załogi (teraz spółka obsługuje cztery sektory). Zarząd zapewnia, że Kom Eko „nigdy nie było stroną żadnej zmowy cenowej, ani też innego nielegalnego porozumienia”.

Po tym oświadczeniu Ratusz podtrzymuje swoje stanowisko. – Komisja przetargowa wskazała na zawarcie niezgodnego z prawem porozumienia w celu uzyskania zamówienia w sześciu częściach przedmiotowego postępowania, czyli z naruszeniem zapisów Specyfikacji istotnych warunków zamówienia o ograniczeniu złożenia oferty do trzech części – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Bobowska podkreśla, że komisja przetargowa działała w oparciu o opinię prawną, wytyczne prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oraz orzecznictwo, a oferty spółki i konsorcjum komisja odrzuciła „powołując się na czyn nieuczciwej konkurencji”.

Firmy, których oferty zostały odrzucone mogą odwołać się od rozstrzygnięcia przetargu.

Czytaj więcej o: Lublin Kom Eko
Gość
Józef
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 października 2015 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz niech w końcu spowoduje, żeby odbiorca śmieci na Skarpie ( SM Czuby ) postawił przy blokach pojemniki na suchą frakcję. Wyższa opłata od 26 m-cy o 66,7% a obiecanych pojemników brak ( chodzi mi tylko o te bloki co do tej pory nie mają tego pojemnika ). Łysoń w 2013 r w lipcu zgarnął finans za wywóż śmieci za 3 m-ce z góry. Normalny władca wykazłby się przedsiębiorczością. Czyli za ten dodatkowy finans kupił by 5 samochodów "śmieciarek" i pomógł by chętnym założyć firmy co obrabiały by Lublin w skrajnych dzielnicach. Finans przepadł, pojemników do tej pory nie ma i znów ogłasza się 177 przetarg na wywóz śmieci. Tych 5 nowych firm co nie powstały ( Wspólna Kasa - śpi ) zatrudniłoby ca 30 bezrobotnych. A tak Lublin ma figę a nie pierwszą ligę. A może takl wyborcy Lublina ogłoszą przetarg ( referendum ) na POgonienie marnego władcy Lublina wraz z Judaszami z PiS.
Rozwiń
Józef
Józef (6 października 2015 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kom eko wspaniale wywiązuje ze swoich obowiązków.Jestem mieszkańcem osiedla Choiny i życzę mieszkańcom innych osiedli takiego odbiorcy śmieci.Prośba do władz Miasta Lublin nie psujcie tego gdy jest dobrze.Konkurencja będzie zawsze szukała dziury w całym.Tematem tym jest zainteresowana firma SITA i wiadomo kto dowodzi tą firmą.Narazie zastanawiają się czy podjąć działania.

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kom eko powinno juz nigdy nie byc dopuszczane do zadnych przetargow w lublinie. chcieli oszukac mieszkancow? to teraz mieszkancy nic nie chca miec wspolnego z ta firma.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!