niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Ratusz stracił ponad 7 mln zł przez dyrektora? "Wygram sprawę w sądzie"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2012, 19:36

 (Archiwum)
(Archiwum)

Nawet trzy lata więzienia grożą dyrektorowi Wydziału Geodezji Urzędu Miasta w Lublinie. Przez zaniedbania Andrzeja J. Ratusz stracił ponad 7 milionów złotych – twierdzi prokuratura, która skierowała już do sądu akt oskarżenia przeciw urzędnikowi.

Miasto powinno zainkasować 7,6 mln zł w ramach tzw. renty planistycznej. To opłata należna miastu od właściciela działki, który sprzedał ją po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, w konsekwencji czego wartość nieruchomości wzrosła. Ratuszowi należy się wtedy 30 proc. różnicy między starą i nową wartością działki.

To, że opłaty nie były pobierane, wykryli kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej. Do miejskiego Wydziału Geodezji wkroczyli dokładnie dwa lata temu. Izba sprawdzała postępowanie miasta wobec działek w rejonie ul. Metalurgicznej, Mełgiewskiej, Chemicznej, Grygowej i Rataja. Okazało się, że Ratusz nie naliczał opłaty planistycznej. Do podobnego wniosku doszła też Najwyższa Izba Kontroli. Sprawą zajęli się śledczy.

Doszli do wniosku, że Wydział Geodezji, za który odpowiadał jego dyrektor Andrzej J., powinien prowadzić sprawy rent planistycznych. Prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia przeciw niemu. – Przekroczył swoje uprawnienia. Polecił podległym pracownikom ograniczenie działań do ustalenia w Wydziale Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta przesłanek do naliczenia opłaty planistycznej, bądź jedynie przesyłania aktów notarialnych do tego wydziału – informuje Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Śledczy twierdzą też, że podczas reorganizacji Ratusza dyrektor nie dopełnił obowiązków i nie przekazał wszystkich aktów notarialnych ze swojego wydziału do innego, który przejął te kompetencje. Przez to – twierdzi prokuratura – przedawniły się roszczenia na co najmniej 7,6 mln zł bo miasto przegapiło pięcioletni okres, w którym mogło występować o rentę planistyczną.

Andrzej J. podczas przesłuchania nie przyznał się do winy i stwierdził, że sprawy rent planistycznych nie należały do zadań jego wydziału. Co innego twierdzi prokuratura i – tak jak wcześniej RIO – powołuje się na wprowadzony zarządzeniem prezydenta ówczesny regulamin Urzędu Miasta. – Jeśli prześledzi pan regulamin, nie znajdzie pan takiego zapisu – mówi oskarżony dyrektor. – Sprawa rozegra się w sądzie i jestem pewien, że z pozytywnym dla mnie skutkiem.

Nie wiadomo jeszcze, co będzie dalej z karierą Andrzeja J. – Przed podjęciem decyzji prezydent chce zapoznać się z aktem oskarżenia, o którego udostępnienie zwróci się do prokuratury – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta. Nieoficjalnie mówi się, że dyrektor prawdopodobnie nie będzie dłużej pełnić swojej funkcji.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Jendrek
hadworker
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 maja 2012 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jendrek' timestamp='1336629303' post='628924']
Oczywiście, że wygra sprawę w każdym sądzie, bo on tylko wykonywał polecenia swoich przełożonych...
[/quote]
Tyle straciło miasto,tyle samo pozostało właścicielom działek w kieszeniach,bo nie zapłacili opłaty.Cel społeczny,może powstałaby z jedna ścieżka rowerowa.
Rozwiń
Jendrek
Jendrek (10 maja 2012 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście, że wygra sprawę w każdym sądzie, bo on tylko wykonywał polecenia swoich przełożonych...
Rozwiń
hadworker
hadworker (9 maja 2012 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zakres obowizaków (...) na stronie ratusza:
http://www.um.lublin.pl/um/index.php?t=200&id=64668


Zakres działania

Wydział Geodezji realizuje w szczególności zadania z zakresu:
regulowania stanów prawnych nieruchomości komunalnych i Skarbu Państwa, komunalizacji i powiatyzacji mienia Skarbu Państwa, rozgraniczania nieruchomości, podziału nieruchomości, wykonywania prawa pierwokupu gminy, składania wniosków wieczystoksięgowych dotyczących nieruchomości komunalnych i Skarbu Państwa;
dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w tym: prowadzenia miejskiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sprzedaży map i udostępniania danych geodezyjnych osobom fizycznym i wykonawstwu geodezyjnemu, nadzoru nad opracowaniami geodezyjnymi oraz koordynacji dokumentacji projektowej;
prowadzenia spraw związanych z regulacją stosunków własnościowych między Państwem a podmiotami wyznaniowymi;
prowadzenia ewidencji gruntów, budynków i ulic w zakresie nazewnictwa i numeracji porządkowej nieruchomości oraz wydawania zawiadomień o nadaniu numeru porządkowego nieruchomości oraz o zmianie dotychczasowej numeracji;
powszechnej taksacji nieruchomości;
opłat adiacenckich z tytułu scaleń i podziału, podziału nieruchomości i infrastruktury;
scaleń i podziałów gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne nabywania, zamiany, wywłaszczania i ograniczania praw rzeczowych dotyczących gruntów przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje publiczne i ustalania odszkodowania oraz wnioskowania przebudowy urządzeń podziemnych ograniczających możliwość zabudowy na terenach objętych parcelacją gruntów;
nabywania i zamiany nieruchomości gminnych, powiatowych i Skarbu Państwa w związku z realizacją inwestycji publicznych;
ewidencji gospodarstw rolnych, produkcji roślinnej i zwierzęcej, łowiectwa i wędkarstwa, ochrony gruntów i terenów leśnych, ogrodów działkowych oraz aktualizacji gleboznawczej klasyfikacji gruntów i wyłączenia gruntów z produkcji rolnej;
przestrzegania standardów przetwarzania, przesyłania i udostępniania danych geodezyjnych;
zapewnienia bezpieczeństwa i archiwizacji danych geodezyjnych.
Rozwiń
kp
kp (9 maja 2012 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andrzej (...) w końcu doigrałes sie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!