czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz: Zdążymy powstrzymać zabudowę dawnego cmentarza przy ul. Unickiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2012, 18:55
Autor: Dominik Smaga

Teren po sobotniej wycince drzew. (Krzysztof W. / Forum Polskich Wieżowców)
Teren po sobotniej wycince drzew. (Krzysztof W. / Forum Polskich Wieżowców)

Zdążymy powstrzymać zabudowanie dawnego cmentarza przy ul. Unickiej – zapewniają władze miasta. Jeszcze w lutym do publicznego wglądu powinien być wyłożony projekt planu zagospodarowania tego terenu. Dokument ten ma blokować zabudowę gruntu.

– Spodziewamy się, że plan może zostać uchwalony w marcu – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Uchwała o rozpoczęciu prac nad planem zapadła 30 czerwca zeszłego roku. Na jej podjęcie nalegali mieszkańcy dzielnicy, którzy nie godzili się, by teren został zabudowany. Taka uchwała pozwalała też Ratuszowi zablokować na dziewięć miesięcy rozpatrywanie wszelkich spraw dotyczących budowy w tym miejscu supermarketu.

– Z uchwaleniem planu powinniśmy zdążyć w ciągu tych 9 miesięcy – dodaje Mieczkowska-Czerniak. Tyle, że decyzja o zawieszeniu wszelkich postępowań do czasu sporządzenia planu znalazła się wśród tych, które zostały unieważnione przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, bo podpisał je dyrektor z Urzędu Miasta, który nie miał do tego upoważnienia.

Podczas lutowego wyłożenia projektu zainteresowane strony będą mogły składać swoje uwagi, do których później odniesie się Rada Miasta. Dopiero wtedy będzie można ostatecznie zatwierdzić dokument. Mieczkowska-Czerniak dodaje, że nawet gdyby inwestor zaskarżył uchwałę, to do czasu rozstrzygnięcia sporu w sądzie magistrat zawiesiłby też postępowania dotyczące budowy marketu.

Ratusz tłumaczy za to, że nie miał możliwości zablokowania sobotniej wycinki drzew na tym terenie. Na wniosek właściciela terenu usuniętych zostało 71 drzew.

W poniedziałek przyszli do nas oburzeni mieszkańcy z tej dzielnicy, którzy twierdzą, że drzewa były zdrowe i wbrew temu, co było napisane we wniosku o wycinkę nie zagrażały bezpieczeństwu.

Historia miejsca

Cmentarz w tym miejscu prowadzili wspólnie katolicy obrządku rzymskiego i grekokatolicy, później tylko ci drudzy, a po likwidacji Kościoła grekokatolickiego – Kościół prawosławny. W 1971 r. cmentarz został zlikwidowany. W 1993 r. państwowy wówczas teren dostała parafia prawosławna. Proboszcz pisał wtedy, że pozwoli to na urządzenie parku i ogrodu dla pensjonariuszy diecezjalnego domu pomocy społecznej. Działka została przekazana jako rekompensata za inną, pobliską działkę, na której stanął wieżowiec.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
konserwator
huangpan
WŚCIEKŁY
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

konserwator
konserwator (2 marca 2012 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy blok Walecznych 4 stoi na cmentarzu ? Cytuje z kwerendy archiwalnej WUOZ w Lublinie,ul.Archidiakonska 4 :"W zwiazku z likwidacja struktur kosciola unickiego,w poczatku lat 80 XIX w.,wladze miasta braly pod uwage realizacje w sasiedztwie "starego"cmentarza unickiego - nowego cmentarza - prawoslawnego ( pomimo funkcjonowania cmentarza prawoslawnego przy ul. Lipowej w Lublinie ).Wyznaczono pod niego teren polozony na polnoc od niego,na gruntach "przynalezacych do parafii greko-unickiej,a nastepnie [ po likwidacji kosciola unickiego i przejeciu jego majatku przez Cerkiew Prawoslawna ] do parafii prawoslawnej".W wyniku kwerendy nie ustalono czy nowy cmentarz prawoslawny zostal zrealizowany.W 1932 r. zostal opracowany "Projekt urzadzenia nowego cmentarza katolickiego w Lublinie"- na terenie po-bazylianskim.Tereny miedzy "starym" cmentarzem a nowym cmentarzem katolickim oznaczono jako "sierociniec".Wg ankiety tej nieruchomosci wlascicielem jej byl Zarzad Miejski w Lublinie Wydzial Spraw Spolecznych.Znajdowaly sie na nim drewniane baraki dla bezdomnych ( wzniesione w 1915 r.).Na tym terenie obecnie zlokalizowane sa garaze i blok mieszkalny".( kwerenda archiwalna dawny cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie;28 luty 2011 r).
Rozwiń
huangpan
huangpan (17 lutego 2012 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url=http://www.topgriffeysshoes.com]griffeys[/url] wholesale shoes
[url=http://www.topairgriffeymax2012.com]griffeys[/url] High shoes
[url=http://www.topairgriffeytrade.com]nike air griffey max[/url] Women's Shoes
[url=http://www.topkengriffeyshoes2012.com]griffeys[/url] Running shoes
[url=http://www.topairmax2009.com]air max 2009[/url] Cheap shoes
[url=http://www.topairmax2011shoes.com]air max 2011[/url] Anta shoes
[url=http://www.topairmax2012trade.com]air max 2012[/url] Basketball shoes
[url=http://www.topairmax90mall.com]air max 90[/url] High shoes
[url=http://www.nbashoesonlineoutletmall.com]kobe shoes[/url] Low shoes
[url=http://www.topbasketballshoestrade.com]nike basketball shoes[/url] Designer shoes
Rozwiń
WŚCIEKŁY
WŚCIEKŁY (12 lutego 2012 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prezydencie, pan i cały pana wydział jest odpowiedzialny za to co się stało na tym cmentarzu !!!

Sprawiedliwość sięgnie wszystkich, którzy się do tego przyczynili.
Rozwiń
WŚCIEKŁY
WŚCIEKŁY (12 lutego 2012 o 00:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prezydencie, pan i cały pana wydział jest odpowiedzialny za to co się stało na tym cmentarzu !!!

Sprawiedliwość sięgnie wszystkich, którzy się do tego przyczynili.
Rozwiń
zizi
zizi (8 lutego 2012 o 00:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Max' timestamp='1328625967' post='593681']
Jakbym Tuska słyszał Wierutne kłamstwo ratusza! A jakim niby sposobem chcą zablokować budowę skoro sami przyznali że decyzję podpisywał jakiś palant bez upoważnienia? Kpina. Ale przykład idzie od PŁEMIEŁA
[/quote]
A jakiego Mlask-Mlask Premier?Starą Pannę Jarosławę?? Ta jest wzorem prawdomównosci:)Jesteś miłośnikiem tej formacji to jak będą robili ekshumacje zlikwidowanego cmentarza to sie przydasz do pracy.Sam wiesz trumny zwłoki to ten klimat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!