piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Ratusz znów zapowiada przebudowę pl. Litewskiego. "Przetarg w tym roku"

Dodano: 21 sierpnia 2015, 16:20
Autor: Dominik Smaga

Fot. Materiały inwestora
Fot. Materiały inwestora

Po nowym pl. Litewskim pójdziemy pod koniec przyszłego roku – poinformował wczoraj Ratusz. I zapowiedział, że już jesienią zacznie szukać firmy, której zleci przebudowę placu. Tymczasem za niecałe dwa tygodnie radni mają zdecydować o losach dotychczasowego deptaka.

– Przetarg na przebudowę pl. Litewskiego planujemy ogłosić jeszcze w tym roku – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – Na koniec 2016 r. gotowa ma być nowa nawierzchnia placu wykonana z wysokiej jakości kamienia – dodaje. Równocześnie deptak miałby być przedłużony do ul. 3 Maja. Jego nawierzchnia ma być spójna z tą na przyległym placu.

Dłużej czekalibyśmy na nową, podświetlaną fontannę, która wskazywana jest jako główna atrakcja placu. – Jej uruchomienie planujemy na wiosnę 2017 roku – mówi Krzyżanowska.

Jako ostatni przebudowany może być dotychczasowy deptak ciągnący się od hotelu Europa do Ratusza. W przeciwieństwie do pl. Litewskiego ta inwestycja nie ma jeszcze gotowego projektu i dopiero trzeba go sporządzić. O pieniądze na taką dokumentację (ponad 212 tys. złotych) prezydent wystąpił już do Rady Miasta, która będzie głosować w tej sprawie 3 września.

– Przebudowę starej części deptaka chcemy zlecić osobno, zakończyłaby się w roku 2018 – dodaje rzeczniczka Ratusza. Kostka brukowa ma tu być zastąpiona nawierzchnią z kamienia.

Całkowity koszt operacji przebudowy wspomnianych miejsc został oszacowany przez urzędników na kwotę blisko 71 milionów zł. Część pieniędzy, dokładnie 6 milionów zł miasto może otrzymać od właściciela pedetu, któremu samorząd zmienił plan zagospodarowania terenu tak, że w miejscu starego budynku może stanąć nowa galeria handlowa.

Co ma się zmienić

Wyższa część placu nadal ma pełnić funkcje reprezentacyjne, niżej przewidziano dużo zieleni, choć sporo drzew będzie się tu nadawać do wymiany. Pojawią się nowe tulipanowce i platany, zamontowane mają być ławki, istniejący szalet zostanie rozebrany, miasto ma zbudować nowy. Pomniki pozostaną na swoich miejscach. Nowy odcinek deptaka ma być obsadzony szpalerami drzew, a punkt przesiadkowy autobusów komunikacji nocnej zostanie przeniesiony w inne miejsce, prawdopodobnie na pl. Wolności.

Nie pierwszy raz

Już w październiku zeszłego roku Ratusz zapowiadał, że przetarg na przebudowę placu zostanie ogłoszony „jeszcze w tym miesiącu”, a organizowane w 2015 r. obchody Święta Niepodległości odbędą się już na odnowionej części reprezentacyjnej.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski
Olala...
Gość
Gość
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Olala...
Olala... (22 sierpnia 2015 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Debilu żałosny! IDEA to biuro projektowe z Lublina które wygrało trzy lata temu przetarg na PROJEKT i go wykonało, a teraz ma być ogłoszony  przetarg na prace budowlane czyli na REALIZACJĘ TEGO PROJEKTU, imbecylu!!!

 CZY TO JEST WSPÓLNE STANOWISKO RATUSZA I 'IDEI' ? NERWY PUSZCZAJĄ ?

 

Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czytam i oczom nie wierzę. Przetarg ma dopiero być, ale już pokazujecie "Materiały Inwestora" oraz na zdjęciu logo firmy "IDEA". Już przetarg wygrała?

Debilu żałosny! IDEA to biuro projektowe z Lublina które wygrało trzy lata temu przetarg na PROJEKT i go wykonało, a teraz ma być ogłoszony  przetarg na prace budowlane czyli na REALIZACJĘ TEGO PROJEKTU, imbecylu!!!

Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dokładnie! Dogadali się już a formalności będą później... miasto inspiracji...

Debile żałosne! IDEA to biuro projektowe z Lublina które wygrało trzy lata temu przetarg na PROJEKT i go wykonało, a teraz ma być ogłoszony  przetarg na prace budowlane czyli na REALIZACJĘ TEGO PROJEKTU, imbecyle!!!

Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
świetnie to wygląda oby się udało a jeśli faktycznie uda się złapać 85% dofinansowanie będzie w ogóle bajka
Rozwiń
Karol
Karol (22 sierpnia 2015 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale drzewa na środku ulicy ( na wysokości poczty ) to chyba przegięcie .

następny odcinek Krakowskiego , przerobiony na deptak, chodzi o miejsce na ogródki piwne?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!