Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2017 r.
13:50

Reforma edukacji: Jest decyzja ZNP w sprawie daty strajku w szkołach

Autor: Zdjęcie autora ask
15 51 A A
Ubiegłoroczny protest przeciwko reformie edukacji
Ubiegłoroczny protest przeciwko reformie edukacji

W najbliższym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformuje, czy przeprowadzi ogólnopolski strajk szkolny. Strajk przeciwko zmianom w edukacji zapowiadają też rodzice. Ale w Lublinie inicjatywa ta nie cieszy się dużym poparciem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy strajk?

Najważniejsze założenia reformy edukacji – likwidacja gimnazjów i wydłużeniem nauki w szkole podstawowej i w liceum – od samego początku budzą ogromne emocje. Z najnowszych sondaży wynika, że mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci ostatni są jednak bardziej aktywni. ZNP wszedł w spór zbiorowy z dyrektorami, a w szkołach przeprowadzono referenda strajkowe.

– Do tej pory referenda przeprowadzono w 1/3 lubelskich szkół – informuje Celina Stasiak, szefowa zarządu oddziału ZNP. – W połowie z nich nauczyciele zdecydowali o przeprowadzeniu strajku. A w wielu z tych, które nie opowiedziały się za powstrzymaniem się od pracy, za strajkiem było większość nauczycieli, ale ostatecznie taka decyzja nie zapadła z braku kworum.

O tym, kiedy rozpocznie się strajk, zdecydował już Zarząd Główny ZNP. Decyzja nie jest na razie upubliczniana, bo musi zostać zatwierdzona na posiedzeniu 8 marca.

Oprócz daty rozpoczęcia strajku związkowcy poinformują także o kształcie protestu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy to przeprowadzenie jednodniowego strajku w całej Polsce. Drugi to 16-dniowy strajk kroczący, podczas którego w każdym województwie szkoły strajkowałoby w innym dniu.

Nie dla chaosu w szkole

W proteście przeciwko zmianami w oświacie protestować chcą też rodzice. W akcję włączyli się m.in. członkowie Koalicji „Nie dla chaosu w szkole” i ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji. Namawiają oni rodziców do nie posyłania dzieci do szkół 10 marca. Jednak wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Lubelszczyzny nie będą zainteresowani włączeniem się w tę akcję.

– Nie podoba mi się reforma, ale nie wydaje mi się, żeby nie posłanie dziecka do szkoły mogło zmienić decyzję rządzących – mówi pani Anna, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – Dlatego moje dziecko do szkoły pójdzie. Ja natomiast pojadę 25 marca na manifestację rodziców w Warszawie.

– Wprowadzanie reformy oświaty w ten sposób, że jednego roku do liceów pójdą dwa roczniki, to ogromna szkoda dla dzieci. I to opowiadanie bzdur, że wszyscy się pomieszczą. Rozumiem, że nagle budynki popularnych w Lublinie liceów typu Staszic, Zamoy czy Unia rozrosną się, by przyjąć więcej młodzieży. Przecież to zwykłe kłamstwo – mówi pan Krzysztof, ojciec ucznia 1 klasy gimnazjum i uczennicy 6 klasy podstawówki. W 2019 roku, mimo różnicy wieku, jego dzieci pójdą do liceów jako łączony rocznik.

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ew / 6 kwietnia 2017 o 13:03
Kto Ci broni zostać nauczycielem, skoro tak zazdrościsz?
Avatar
Gość / 11 marca 2017 o 12:41
Nie wiem gdzie można o tym napisać więc piszę tutaj. Nie rozumiem jak można pozwolić na działania niemieckich portali typu WP czy Onet, które zakłamują rzeczywistość w Polsce. Nie da się tam napisać krytycznego komentarza na temat PO i spółki. Natomiast chamskie epitety pod kierunkiem rządu ukazują się na potęgę. Tak samo jest z polubieniami. 90 procent popiera niby PO. Poziom artykułów to jakieś dno. Kto tym steruje??? Na dodatek piszą potem artykuły na temat cenzury. Co za chamstwo i arogancja! Złodzieje sami nie zrobili nic dobrego przez tyle lat a teraz nie dają innym co kol wiek zrobić. Mam nadzieje że ktoś w końcu zrobi z tym porządek z tym sprzedawczykami. Stanowcze NIE!!! dla PO, KOD, WP, ONET i innego złodziejstwa. Wynocha do tych z którymi się kumacie.
Nie wiem gdzie można o tym napisać więc piszę tutaj. Nie rozumiem jak można pozwolić na działania niemieckich portali typu WP czy Onet, które zakłamują rzeczywistość w Polsce. Nie da się tam napisać krytycznego komentarza na temat PO i spółki. Natomiast chamskie epitety pod kierunkiem rządu ukazują się na potęgę. Tak samo jest z polubieniami. 90 procent popiera niby PO. Poziom artykułów to jakieś dno. Kto tym steruje??? Na dodatek piszą potem artykuły na temat cenzury. Co za chamstwo i arogancja! Złodzieje sami nie zrobili nic dobrego p... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:52
Moim zdaniem to dziecko zaraz po urodzeniu należy oddać do żłobka potem przedszkola, potem do szkoły.Najlepiej żeby rodzice tylko raz w tygodniu lub w miesiącu mogli skontrolować nakrzyczeć na wszystkich opiekunów i mieć z głowy.Sami w tym czasie niech się zajmują sobą bo wielu z nich przydałaby się powtórka dobrego wychowania.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:47
Nieletnie cichodajki i młodociani bandyci to są przecież dzieciaczki wychowywane przez rodziców. Co do tego ma szkoła? Szkoła ma uczyć nie wychowywać.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:45
Myślicie ,że po 8-klasie dzieci będą mądrzejsze? Niestety dzieci są leniwe nie chcą się uczyć.Rodzice są roszczeniowi nie współpracują z nauczycielami.No chyba ,że po reformie Pani Zalewskiej każdy nauczyciel dostanie łopatę i na siłę będzie wkładał wiedzę milusińskim do kochanych główek.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 09:48
Zamknięcie tych fabryk nieletnich cichodajek i młodocianych bandytów jest pierwszą bezdyskusyjnie dobrą decyzją tego rządu. Jeżeli ktokolwiek z nauczycieli odejdzie od tablicy to powinno się mu dożywotnio zabrać prawo wykonywania zawodu - i mam głęboką nadzieję że tak właśnie będzie.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 08:52
Jak zostanie ich mniej to może wtedy nie będą powtarzać, że dziecko prawie wszystko powinno robić w domu i że rodzice powinni... . Po coś do tej szkoły jednak się dzieci posyła.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 07:48
Gimnazja to zmarnowany okres w nauczaniu młodego pokolenia. Stracony czas dziecka. To było stworzone by młodzież emigrowała i była parobkami w zachodnich krajach.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 00:01
Nieposyłanie, drogi redaktorze, piszemy łącznie.
Avatar
Gosc / 5 marca 2017 o 23:50
Byłem wykładowca akademickim i napisze jedno. Po wprowadzeniu gimnazjum nie było z kim rozmawiać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej na studia. Zrozumiałem wtedy skąd to parcie władzy by nie było egzaminów wstępnych na studia i czemu moi przełożeni kazali nam przyjmować wszystkich. Niech  Bóg ma nas w swojej opiece bo  już nas leczą gimnazjalny lekarze.
Avatar
ew / 6 kwietnia 2017 o 13:03
Kto Ci broni zostać nauczycielem, skoro tak zazdrościsz?
Avatar
Gość / 11 marca 2017 o 12:41
Nie wiem gdzie można o tym napisać więc piszę tutaj. Nie rozumiem jak można pozwolić na działania niemieckich portali typu WP czy Onet, które zakłamują rzeczywistość w Polsce. Nie da się tam napisać krytycznego komentarza na temat PO i spółki. Natomiast chamskie epitety pod kierunkiem rządu ukazują się na potęgę. Tak samo jest z polubieniami. 90 procent popiera niby PO. Poziom artykułów to jakieś dno. Kto tym steruje??? Na dodatek piszą potem artykuły na temat cenzury. Co za chamstwo i arogancja! Złodzieje sami nie zrobili nic dobrego przez tyle lat a teraz nie dają innym co kol wiek zrobić. Mam nadzieje że ktoś w końcu zrobi z tym porządek z tym sprzedawczykami. Stanowcze NIE!!! dla PO, KOD, WP, ONET i innego złodziejstwa. Wynocha do tych z którymi się kumacie.
Nie wiem gdzie można o tym napisać więc piszę tutaj. Nie rozumiem jak można pozwolić na działania niemieckich portali typu WP czy Onet, które zakłamują rzeczywistość w Polsce. Nie da się tam napisać krytycznego komentarza na temat PO i spółki. Natomiast chamskie epitety pod kierunkiem rządu ukazują się na potęgę. Tak samo jest z polubieniami. 90 procent popiera niby PO. Poziom artykułów to jakieś dno. Kto tym steruje??? Na dodatek piszą potem artykuły na temat cenzury. Co za chamstwo i arogancja! Złodzieje sami nie zrobili nic dobrego p... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:52
Moim zdaniem to dziecko zaraz po urodzeniu należy oddać do żłobka potem przedszkola, potem do szkoły.Najlepiej żeby rodzice tylko raz w tygodniu lub w miesiącu mogli skontrolować nakrzyczeć na wszystkich opiekunów i mieć z głowy.Sami w tym czasie niech się zajmują sobą bo wielu z nich przydałaby się powtórka dobrego wychowania.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:47
Nieletnie cichodajki i młodociani bandyci to są przecież dzieciaczki wychowywane przez rodziców. Co do tego ma szkoła? Szkoła ma uczyć nie wychowywać.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 10:45
Myślicie ,że po 8-klasie dzieci będą mądrzejsze? Niestety dzieci są leniwe nie chcą się uczyć.Rodzice są roszczeniowi nie współpracują z nauczycielami.No chyba ,że po reformie Pani Zalewskiej każdy nauczyciel dostanie łopatę i na siłę będzie wkładał wiedzę milusińskim do kochanych główek.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 09:48
Zamknięcie tych fabryk nieletnich cichodajek i młodocianych bandytów jest pierwszą bezdyskusyjnie dobrą decyzją tego rządu. Jeżeli ktokolwiek z nauczycieli odejdzie od tablicy to powinno się mu dożywotnio zabrać prawo wykonywania zawodu - i mam głęboką nadzieję że tak właśnie będzie.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 08:52
Jak zostanie ich mniej to może wtedy nie będą powtarzać, że dziecko prawie wszystko powinno robić w domu i że rodzice powinni... . Po coś do tej szkoły jednak się dzieci posyła.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 07:48
Gimnazja to zmarnowany okres w nauczaniu młodego pokolenia. Stracony czas dziecka. To było stworzone by młodzież emigrowała i była parobkami w zachodnich krajach.
Avatar
Gość / 6 marca 2017 o 00:01
Nieposyłanie, drogi redaktorze, piszemy łącznie.
Avatar
Gosc / 5 marca 2017 o 23:50
Byłem wykładowca akademickim i napisze jedno. Po wprowadzeniu gimnazjum nie było z kim rozmawiać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej na studia. Zrozumiałem wtedy skąd to parcie władzy by nie było egzaminów wstępnych na studia i czemu moi przełożeni kazali nam przyjmować wszystkich. Niech  Bóg ma nas w swojej opiece bo  już nas leczą gimnazjalny lekarze.
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 3 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 21 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 3

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!