wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Reforma edukacji: Jest decyzja ZNP w sprawie daty strajku w szkołach

Dodano: 5 marca 2017, 13:50
Autor: ask

Ubiegłoroczny protest przeciwko reformie edukacji
Ubiegłoroczny protest przeciwko reformie edukacji

W najbliższym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformuje, czy przeprowadzi ogólnopolski strajk szkolny. Strajk przeciwko zmianom w edukacji zapowiadają też rodzice. Ale w Lublinie inicjatywa ta nie cieszy się dużym poparciem.

Kiedy strajk?

Najważniejsze założenia reformy edukacji – likwidacja gimnazjów i wydłużeniem nauki w szkole podstawowej i w liceum – od samego początku budzą ogromne emocje. Z najnowszych sondaży wynika, że mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci ostatni są jednak bardziej aktywni. ZNP wszedł w spór zbiorowy z dyrektorami, a w szkołach przeprowadzono referenda strajkowe.

– Do tej pory referenda przeprowadzono w 1/3 lubelskich szkół – informuje Celina Stasiak, szefowa zarządu oddziału ZNP. – W połowie z nich nauczyciele zdecydowali o przeprowadzeniu strajku. A w wielu z tych, które nie opowiedziały się za powstrzymaniem się od pracy, za strajkiem było większość nauczycieli, ale ostatecznie taka decyzja nie zapadła z braku kworum.

O tym, kiedy rozpocznie się strajk, zdecydował już Zarząd Główny ZNP. Decyzja nie jest na razie upubliczniana, bo musi zostać zatwierdzona na posiedzeniu 8 marca.

Oprócz daty rozpoczęcia strajku związkowcy poinformują także o kształcie protestu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy to przeprowadzenie jednodniowego strajku w całej Polsce. Drugi to 16-dniowy strajk kroczący, podczas którego w każdym województwie szkoły strajkowałoby w innym dniu.

Nie dla chaosu w szkole

W proteście przeciwko zmianami w oświacie protestować chcą też rodzice. W akcję włączyli się m.in. członkowie Koalicji „Nie dla chaosu w szkole” i ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji. Namawiają oni rodziców do nie posyłania dzieci do szkół 10 marca. Jednak wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Lubelszczyzny nie będą zainteresowani włączeniem się w tę akcję.

– Nie podoba mi się reforma, ale nie wydaje mi się, żeby nie posłanie dziecka do szkoły mogło zmienić decyzję rządzących – mówi pani Anna, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – Dlatego moje dziecko do szkoły pójdzie. Ja natomiast pojadę 25 marca na manifestację rodziców w Warszawie.

– Wprowadzanie reformy oświaty w ten sposób, że jednego roku do liceów pójdą dwa roczniki, to ogromna szkoda dla dzieci. I to opowiadanie bzdur, że wszyscy się pomieszczą. Rozumiem, że nagle budynki popularnych w Lublinie liceów typu Staszic, Zamoy czy Unia rozrosną się, by przyjąć więcej młodzieży. Przecież to zwykłe kłamstwo – mówi pan Krzysztof, ojciec ucznia 1 klasy gimnazjum i uczennicy 6 klasy podstawówki. W 2019 roku, mimo różnicy wieku, jego dzieci pójdą do liceów jako łączony rocznik.

ew
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ew
ew (6 kwietnia 2017 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto Ci broni zostać nauczycielem, skoro tak zazdrościsz?
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2017 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem gdzie można o tym napisać więc piszę tutaj. Nie rozumiem jak można pozwolić na działania niemieckich portali typu WP czy Onet, które zakłamują rzeczywistość w Polsce. Nie da się tam napisać krytycznego komentarza na temat PO i spółki. Natomiast chamskie epitety pod kierunkiem rządu ukazują się na potęgę. Tak samo jest z polubieniami. 90 procent popiera niby PO. Poziom artykułów to jakieś dno. Kto tym steruje??? Na dodatek piszą potem artykuły na temat cenzury. Co za chamstwo i arogancja! Złodzieje sami nie zrobili nic dobrego przez tyle lat a teraz nie dają innym co kol wiek zrobić. Mam nadzieje że ktoś w końcu zrobi z tym porządek z tym sprzedawczykami. Stanowcze NIE!!! dla PO, KOD, WP, ONET i innego złodziejstwa. Wynocha do tych z którymi się kumacie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem to dziecko zaraz po urodzeniu należy oddać do żłobka potem przedszkola, potem do szkoły.Najlepiej żeby rodzice tylko raz w tygodniu lub w miesiącu mogli skontrolować nakrzyczeć na wszystkich opiekunów i mieć z głowy.Sami w tym czasie niech się zajmują sobą bo wielu z nich przydałaby się powtórka dobrego wychowania.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nieletnie cichodajki i młodociani bandyci to są przecież dzieciaczki wychowywane przez rodziców. Co do tego ma szkoła? Szkoła ma uczyć nie wychowywać.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślicie ,że po 8-klasie dzieci będą mądrzejsze? Niestety dzieci są leniwe nie chcą się uczyć.Rodzice są roszczeniowi nie współpracują z nauczycielami.No chyba ,że po reformie Pani Zalewskiej każdy nauczyciel dostanie łopatę i na siłę będzie wkładał wiedzę milusińskim do kochanych główek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!