poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Rekrutacja na studia w Lublinie. Najbardziej oblegane kierunki

Dodano: 11 lipca 2017, 06:43

Dzisiaj wyniki naboru poznają kandydaci walczący o indeks UMCS
Dzisiaj wyniki naboru poznają kandydaci walczący o indeks UMCS

Rekrutacja na studia. Psychologia i prawo – to najbardziej oblegane kierunki na UMCS i KUL. Na Politechnice Lubelskiej największym zainteresowaniem cieszy się informatyka

W ubiegłym tygodniu internetową rejestrację kandydatów zakończyły trzy lubelskie uczelnie. Wczoraj pierwsze listy osób przyjętych na studia opublikowała Politechnika Lubelska. O 1910 indeksów ubiega się tu 3,7 tys. osób, a do przyjęcia na I rok zakwalifikowano ok. 2,5 tys. Najbardziej oblegane kierunki to: informatyka (4 kandydatów na miejsce), finanse i rachunkowość (3,5), mechatronika (3) i architektura (2,5). Uczelnia nie informuje, na jakie kierunki było najmniej chętnych.

– Planujemy otworzyć wszystkie 19 kierunków studiów stacjonarnych – zapewnia dr Paweł Komada, sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej PL. – Do 13 lipca komisje wydziałowe przyjmują dokumenty i weryfikują dane osób przyjętych na studia. Informacja na temat kolejnych tur rekrutacji pojawi się na stronach poszczególnych wydziałów w czwartek wieczorem – dodaje.

Dzisiaj wyniki naboru poznają kandydaci walczący o indeks UMCS. Internetowej rejestracji na największej lubelskiej uczelni dokonało prawie 14,9 tys. osób. – To podobna liczba jak w roku ubiegłym – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu.

Najbardziej obleganym kierunkiem wciąż jest psychologia. Tu na jeden indeks walczy ponad osiem osób.

Większe niż przed rokiem było zainteresowanie anglistyką, gdzie o jedno miejsce stara się prawie siedem osób. Ponad pięciu chętnych rywalizuje natomiast o miejsce na kierunkach: jazz i muzyka estradowa, finanse i rachunkowość oraz lingwistyka stosowano. Ponad 1,1 tys. osób stara się o przyjęcie na prawo (4,2 osoby na jedno miejsce). 

Najmniejszym zainteresowaniem na największej lubelskiej uczelni cieszyły się natomiast: administracja publiczna (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), europeistyka, bałkanistyka, filozofia, fizyka i socjologia.

Do czwartku na opublikowanie list przyjętych na studia muszą poczekać kandydaci na KUL.

– Odnotowujemy wyraźnie wyższą liczbę kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie niż w ubiegłym roku i w latach poprzednich. To nas bardzo cieszy – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy uniwersytetu.

Na KUL po czterech kandydatów ubiega się o miejsce na psychologii (specjalność wspierania jakości życia) i sinologii. Po dwie osoby walczą o jeden indeks na prawie, filologii angielskiej i bezpieczeństwie narodowym.

Uniwersytet Przyrodniczy rejestrację kandydatów zakończył dopiero wczoraj o północy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 lipca 2017 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla absolwentów techników jeśli wybierają na politechnice specjalność związaną z rodzajem ukończonej szkoły średniej studia powinny być o rok krótsze.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla absolwentów techników jeśli wybierają na politechnice specjalność związaną z rodzajem ukończonej szkoły średniej studia powinny być o rok krótsze.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anglistyka to była dobra 20 lat temu. Obecnie 90% ludzi przed 40stką w stopniu komunikatywnym zna język angielski, dzieci uczą się jeżyka angielskiego od I klasy podstawówki, język obcy zdaje się na egzaminie gimnazjalnym i maturze. Bardzo wielu Polaków pracuje (pracowało) za granicą Anglia. Wielu z nich nie ma nawet matury. To nie PRL, że w szkołach uczono tylko rosyjskiego. Obecnie bardziej bym stawiał na filologię rosyjską,ukraińską. Rosja, Ukraina jakby nie było nasi sąsiedzi, Lubelszczyzna region przygraniczny, współpracujemy ze sobą gospodarczo, a młodzież nawet wschodniego alfabetu nie zna.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2017 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Psychologia i prawo to najbardziej oblegane kierunki. Trochę rozmija się to z danymi, w których gazeta podaje, że na UMCS o jedno miejsce na psychologii stara się 8 osób, na anglistykę 7, a na prawo tylko 4,2. Czyżby anglistyka wyglądała źle w tytule?
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2017 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmm.Prawo. Jak nie masz w rodzinie prawnika albo łba na karku, to nawet po aplikacji maksimum co może cię spotkać to praca w kancelarii u radcy prawnego za 1500zł na łapę. Rynek niestety jest już przesycony i o otworzeniu własnej kancelarii trudno myśleć. Może jeszcze w jakimś mniejszym mieście Parczewie, Włodawie, Hrubieszowie. Ale z drugiej strony kto po prawie chciałby się przenosić (wracać) do Hrubieszowa czy Włodawy. Jednym słowem w kancelarii w Lublinie urobisz się, nie będziesz miał życia (praca często po 10-12 godzin) za psie pieniądze. A kancelarie i tak w przyszłości przejmie syn szefa. Więc może urzędy? Jest trochę lepiej, pieniądze też niby byle jakie, ale najpóźniej godz. 16.00 kapelusz na głowę i domciu, wolne soboty, gwarantowany urlop, jak zachorujesz to zwolnienie, ale jak nie masz układów i znajomości, albo nie należysz do słusznej aktualnie rządzącej w kraju lub samorządzie partii to o awansie też raczej zapomnij i mimo mgr prawa przed nazwiskiem do końca życia pozostanie ci praca na podstawowym, najniższym urzędniczym stanowisku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!