czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Rektor KUL na święta

Dodano: 28 marca 2002, 20:40

Chrześcijańskim korzeniom kultury poświęcony jest wielkanocny list kierowany przez rektora KUL, ks. prof. Andrzeja Szostka, do przyjaciół uniwersytetu, który odczytany zostanie w kościołach w całym kraju w świąteczny poniedziałek.

Rektor wskazuje na istotny dziś w naszym kraju problem: rosnącą brutalizację życia i spłycenie wrażliwości. „Potrzebna jest w naszym społeczeństwie mądra polityka kulturalna, bez której decydującą rolę pełnić zaczynają twarde prawa rynku sprawiające, że kultura bardziej prymitywna wypiera taką, która wyrasta z głębszych pokładów ludzkiego ducha” – pisze ks. profesor.
Rektor KUL przypomina jednocześnie o prawdziwych źródłach kultury. „Jak bowiem poprzez kulturę wyraża się autentyczne uwielbienie Boga i miłość bliźniego, tak z kolei brak kultury i jej lekceważenie świadczą o grzesznym w istocie i zgubnym dla człowieka braku zmysłu religijnego i wiary” – wyjaśnia.
Podkreślając rolę mecenatu Kościoła, autor zwraca uwagę, że również dbałość o tradycje i obrzędy ma religijne uzasadnienie. „Źle pojmowałby swą pobożność ten, kto by w imię uwielbienia Przedwiecznego lekceważył bogate tradycje i zwyczaje, którymi żyją poszczególne społeczności; obrzędy, które stanowią o ich narodowej lub regionalnej tożsamości i są podstawą ich słusznej dumy”.
W poniedziałek o godz. 9 rektor odprawi mszę św. w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża. Nabożeństwo będzie transmitowane w programie I Polskiego Radia. Zbierana tradycyjnie tego dnia taca przeznaczona zostanie na uniwersyteckie inwestycje. KUL nie otrzymuje od państwa dotacji na ten cel. (z)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24