sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Rektor KUL na święta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2002, 20:40

Chrześcijańskim korzeniom kultury poświęcony jest wielkanocny list kierowany przez rektora KUL, ks. prof. Andrzeja Szostka, do przyjaciół uniwersytetu, który odczytany zostanie w kościołach w całym kraju w świąteczny poniedziałek.

Rektor wskazuje na istotny dziś w naszym kraju problem: rosnącą brutalizację życia i spłycenie wrażliwości. „Potrzebna jest w naszym społeczeństwie mądra polityka kulturalna, bez której decydującą rolę pełnić zaczynają twarde prawa rynku sprawiające, że kultura bardziej prymitywna wypiera taką, która wyrasta z głębszych pokładów ludzkiego ducha” – pisze ks. profesor.
Rektor KUL przypomina jednocześnie o prawdziwych źródłach kultury. „Jak bowiem poprzez kulturę wyraża się autentyczne uwielbienie Boga i miłość bliźniego, tak z kolei brak kultury i jej lekceważenie świadczą o grzesznym w istocie i zgubnym dla człowieka braku zmysłu religijnego i wiary” – wyjaśnia.
Podkreślając rolę mecenatu Kościoła, autor zwraca uwagę, że również dbałość o tradycje i obrzędy ma religijne uzasadnienie. „Źle pojmowałby swą pobożność ten, kto by w imię uwielbienia Przedwiecznego lekceważył bogate tradycje i zwyczaje, którymi żyją poszczególne społeczności; obrzędy, które stanowią o ich narodowej lub regionalnej tożsamości i są podstawą ich słusznej dumy”.
W poniedziałek o godz. 9 rektor odprawi mszę św. w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża. Nabożeństwo będzie transmitowane w programie I Polskiego Radia. Zbierana tradycyjnie tego dnia taca przeznaczona zostanie na uniwersyteckie inwestycje. KUL nie otrzymuje od państwa dotacji na ten cel. (z)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!