piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Religa ujawnia zarobki lekarzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2007, 17:46

Minister zdrowia Zbigniew Religa poinformował dziś, ile wynoszą zarobki w służbie zdrowia według ankiety sporządzonej "pod dyktando” przedstawicieli związków zawodowych.

- Nie jest to ankieta utworzona przez Ministerstwo Zdrowia - podkreślił minister.

Według ankiety, średnie wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami (ale bez dyżurów) lekarza specjalisty wynosi - 4 tys. zł, lekarza bez specjalizacji - 2,4 tys. zł, specjalistki pielęgniarki i położnej - 2,6 tys. zł, starszej pielęgniarki i położnej - 2,3 tys. zł, pielęgniarki i położnej 2 tys. zł.

- Te kwoty znacząco nie odbiegają od prawdy, ale jest to średnia i należy pamiętać, że w każdym szpitalu może być inaczej - mówi Krzysztof Skubis, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w PSK 4 w Lublinie. - Ale 4 tys. zł to nie jest dużo. Dlatego lekarze walczą o większą płacę zasadniczą, która nie zawiera dyżurów. Bo w obecnej sytuacji, kto ile dyżuruje, tyle zarabia. Jesteśmy za tym, żeby lekarze i pielęgniarki więcej zarabiali, ale nie stać nas na to, żeby to sfinansować ze środków szpitala. Dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe

- Każdy szpital ma swój budżet, który dzieli jak może. Dlatego zróżnicowanie zarobków nawet na lubelskim podwórku jest znaczne. Jeden ma 4 tys. zł pensji zasadniczej, a drugi ma taką kwotę razem z dyżurami - mówi Grzegorz Czupkałło, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. - Ale pamiętajmy, że dyżury są dodatkową pracą. Lekarz poświęca na nią święta, niedziele, wolne soboty.

Lekarze specjaliści chcieliby zarabiać 7,5 tys. zł, a bez specjalizacji 5 tys., specjalistki położne i pielęgniarki - 4 tys. zł, starsze pielęgniarki położne - 3 tys. zł, inny wyższy personel medyczny 5 tys. zł.
- Aby spełnić te żądania potrzeba by dodatkowych 19 mld zł - stwierdził minister zdrowia. Zapewnił jednocześnie, że istnieje możliwość wzrostu płac pracowników służby zdrowia w przyszłym roku o 20 proc. (MM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!