poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Remont Bramy Grodzkiej na półmetku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2008, 20:03

Remont Bramy Grodzkiej powinien zakończyć się w marcu. Pracownicy firmy Arcus odnawiają ostatnie fragmenty elewacji. W styczniu zabiorą się za przebudowę uszkodzonych stropów.

Mury zabytku malowane są trzema odcieniami beżu. Z daleka widać pozłacane ozdoby przy królewskim ornamencie.

- Teraz kolej na najważniejsze, czyli odbudowę sklepienia - mówi Jerzy Duszyński, zastępca prezesa firmy Arcus - Obecne zabezpieczenia są tymczasowe. Chroniły tylko przed zawaleniem. Czeka nas jeszcze wiele skomplikowanej pracy. Właściwie, to trzeba wyburzyć sklepienie i wymurować wszystko od początku.

Do tej pory Ośrodek miał na remont 380 tys. złotych. Po skuciu tynków odkryto jednak, że mury są w fatalnym stanie. Zabytkowi groziła katastrofa.

Wniosek o dodatkowe pieniądze trafił do prezydenta Adama Wasilewskiego. Kosztorys przedstawiony przez Teatr NN opiewa na kolejne 300 tys. zł. Koszty robót wzrosły więc niemal dwukrotnie. Nie wiadomo, czy na tym się zakończy.

- Pieniądze są już zapisane w budżecie miasta, wszystko idzie zgodnie z planem - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka - Mamy pełne zaufanie zarówno do wykonawcy, jak i do władz Lublina. Liczę, że nie będzie żadnych opóźnień. W tej chwili wszystko jest zrujnowane, co kompletnie dezorganizuje pracę.

Radni muszą jeszcze przyjąć budżet na przyszły rok. Głosowanie już 18 grudnia. Dopiero wtedy Ośrodek będzie mógł podpisać umowę z wykonawcą. To konieczne dla rozpoczęcia robót.

- Na ich ukończenie potrzebujemy dwóch miesięcy - dodaje Jerzy Duszyński - Mamy już gotową dokumentację. Zimowa pogoda nie będzie niczym przeszkadzać.
Ustawiliśmy specjalne ekrany i będziemy ogrzewać remontowane fragmenty murów.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!