piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Remont Centrum Kultury stanął w miejscu. Warbud zerwał umowę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2011, 13:22

Remont Centrum Kultury stanął w miejscu (Wojciech Nieśpiałowski)
Remont Centrum Kultury stanął w miejscu (Wojciech Nieśpiałowski)

Warbud opuszcza plac budowy. Firma remontująca zabytek uznała, że nie skończy prac za ustaloną cenę po tym, jak okazało się, że gmach jest w złym stanie i wymaga większych prac. Miasto ma szukać nowego wykonawcy i zapewnia: Nie grozi nam utrata dotacji.

Remont dawnego klasztoru zaczął się w grudniu 2009 r. Przetarg na roboty wygrała firma Warbud, oferując cenę 27 mln zł, podczas gdy miasto w swym kosztorysie zakładało, że roboty pochłoną 47 mln zł.

– Problemy zaczęły się po pierwszych robotach rozbiórkowych i uzupełniających badaniach architektonicznych – mówi Zbigniew Węgier z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. Archeolodzy odkryli resztki starych murów i kryptę pod dawnym ołtarzem. Okazało się, że gmach jest w gorszym stanie niż pokazywał to projekt i trzeba dodatkowo wzmocnić ściany i sklepienia. – Musieliśmy zrobić nowy projekt.

– Znaleźliśmy się w pułapce formalnoprawnej – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Ratusz sam proponował Warbudowi, by odstąpił od umowy. – Wykonawca nie był w stanie, prowadzić robót za tę kwotę, a my nie byliśmy w stanie jej zwiększyć bez naruszania prawa zamówień publicznych.

Ratusz ma szukać innej firmy. – Nowy przetarg chcemy ogłosić w kwietniu – zapowiada Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich.

Inwestycja będzie opóźniona

– Zgodnie z umową z Warbudem miała się zakończyć w sierpniu tego roku – informuje Węgier. To, że termin jest nierealny, pewne było już po badaniach zabytku. Nowy przetarg tylko zwiększy opóźnienie. – Teraz planujemy, że prace zakończą się w pierwszym kwartale 2013 r. – dodaje.

Większość kosztów miała pokryć unijna dotacja (ok. 17 mln zł) przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy w związku z tym, że nie zdążymy w ustalonym terminie, możemy tę dotację stracić? – Nie ma takiego zagrożenia. Ministerstwo wyraziło wstępną zgodę na wydłużenie terminu do połowy 2013 r. – uspokaja Krzysztofik. Prezydent przyznaje jednak, że miasto najprawdopodobniej będzie musiało więcej dołożyć własnych pieniędzy. Ile? Okaże się po przetargu.

Magistrat w pośpiechu szuka firmy, która ma dozorować obiekt. Musi też zapłacić Warbudowi za to, co dotąd zrobił. W zeszłym roku firma dostała 1,7 mln zł. Ile dostanie za tegoroczne roboty – jeszcze nie wiadomo.

Poważny problem ma też Centrum Kultury, które musiało wynieść się z budynku na czas remontu. Na wygnaniu będzie dłużej. – Łatwo nie będzie. Zwłaszcza, że życie kulturalne w Lublinie zaczęło się intensyfikować, a przestrzeni jest mało – stwierdza Grzegorz Rzepecki z CK.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
najkon
obserwator dna
takaprawda
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

najkon
najkon (23 marca 2011 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin to światowej sławy miasto wielkich planów i wielkich makiet. Codziennie słyszymy, ile to by nie chcieli zrobić. Wielki aquapark, kopiec na Czechowie, obwodnica, remont dróg, kolejka podwieszana, wielkie inwestycje. Jak mamy w to wierzyć, skoro nawet aktualnych nie potrafią zakończyć? Może wszyscy powinniśmy na dźwig wejść?
Rozwiń
obserwator dna
obserwator dna (22 marca 2011 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="3"][font="Arial"]Jeżeli projekt nie odzwierciedlał rzeczywistości a projektanci nie wykonali kompletu profesjonalnych prac przedprojektowych do których byli zobowiązani umową w tym tak elementarnych jak badania architektoniczne to nic dziwnego że wykonawca zrezygnował z łykania tej żaby.
Badania architektoniczne były elementem umowy na prace projektowe i należało je wykonać przed wykonaniem projektu a nie w trakcie prac budowlanych - to elementarz remontów w obiektach zabytkowych.
Ale Ratusz osłania firmę projektową CZEGEKO z Krakowa parasolem ochronnym od samego początku tego skandalu: nie było problemu z tym że sąd unieważnił ustawiony przetarg, że krakowscy architekci wybrani w tym przetargu nie mieli uprawnień projektowych a badania architektoniczne wykonywał im urzędnik Wydziału Architektury UM bo kiedy się to wydało włos mu nie spadł z głowy. Teraz WARBUD zorientował się że ten projekt to bubel niezgodny z rzeczywistym stanem budynku i spakował manatki a Ratusz wciska nam kit że powstały trudności obiektywne bo ten budynek jest zabytkiem!!!
To i tak cud że WARBUD nie zażądał odszkodowania, a może jednak je po cichutku dostał, żeby prawda nie wyszła na jaw ?????
Pewnie już podpisali z CZEGEKO nie wiadomo który już z kolei aneks na poprawki w projekcie, niech sobie chłopaki dorobią!!! Pieniędzy i czasu mamy w Lublinie od lat w nadmiarze, ogłosi się nowy przetarg na wykonawcę oczywiście za podwójną stawkę,żeby się ktokolwiek skusił na kończenie rozbabranej roboty i zabawa trwa!!! A plebsowi opowie się bajeczkę o gnuśnym, niewdzięcznym Smoku WARBUDZIE albo postraszy Konserwatorem Zabytków![/font][/size]
Rozwiń
takaprawda
takaprawda (22 marca 2011 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO JUŻ TRADYCJA ŻE W POLSCE A ZWŁASZCZA NA LUBELSZCZYŹNIE NIC NIE JEST ZROBIONE OD A DO Z. NA KAŻDYM KROKU WIECZNY BURDEL JAK NIE W PAPIERACH TO W LUDZIACH. WSTYD. CHYBA ZACZNĘ ZAPISYWAĆ, CO ROZPOCZĘTO A CZEGO NIE ZAKOŃCZONO NA LUBELSZCZYŹNIE. MYŚLĘ, ŻE LISTA RZECZY I INWESTYCJI NIE DOKOŃCZONYCH BYŁABY MOCNO PORAŻAJĄCA.
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2011 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"WARBUD stwierdził, że nie jest w stanie wykonać robót w ustalonej wcześniej cenie. Okazało się bowiem, że budynek jest w znacznie gorszym stanie, niż wcześniej sądzono"

Czy w tym WARBUD-zie pracują Maćki z "Klanu", że nie potrafią ocenić i skosztorysować zakresu swojej pracy ? Najpierw wygrali przetrag, a teraz każą dopłacać. To typowe dla cwaniaczków.
Parodia biznesu ze wsi Lublin.
Rozwiń
lool
lool (22 marca 2011 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marian nie denerwuj się chłopie. Ważne że za rządów pisuarów przez 8 lat pruszon zrobił mnóstwo dla LBN, wystarczy na lata
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!