piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Remont Teatru Starego w Lublinie wstrzymany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2009, 21:28

Ministerstwo Kultury odrzuciło lubelski wniosek o dotację. Ratusz szykuje kolejny, ale wiadomo już, że renowacja zabytku będzie wstrzymana co najmniej na pół roku.

W lutym zakończyło się zabezpieczanie murów teatru z ul. Jezuickiej. Budynek został zamknięty na głucho. Ekipy remontowe miały tam wrócić na wiosnę. Nie wrócą przynajmniej do jesieni. Ratusz nie ma pieniędzy na samodzielne dokończenie inwestycji. Wniosek o ponad 3 mln zł dotacji został odrzucony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Szkoda, bo mamy bardzo dobry projekt. Sam obiekt jest cenny i nietypowy - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Ale sami nie jesteśmy w stanie udźwignąć wszystkich kosztów remontu. Będziemy się starać o kolejne dotacje.

W tegorocznym budżecie miasta na remont Teatru Starego zarezerwowano 2,5 mln zł. W Ratuszu przekonują, że wciąż jest szansa na uzyskanie dotacji z Ministerstwa Kultury. Miasto chce raz jeszcze złożyć odrzucony wniosek.

- Szansa pojawi się już w maju - dodaje Kołodziej-Wnuk. - Będzie wówczas tworzona tzw. lista indykatywna. Jeśli się na niej znajdziemy, pieniądze są gwarantowane.

By trafić na listę, projekt będzie musiał przejść ocenę merytoryczną. Tymczasem w pierwszym konkursie odrzucono go właśnie na tym etapie.

Zakładając, że nie będzie opóźnień po stronie MKiDN, wykaz projektów będzie gotowy w sierpniu. Jeśli Lublin się na nim znajdzie, remont teatru będzie można wznowić późną jesienią. To wariant optymistyczny.

Niezależnie od dotacji z ministerstwa, miasto stara się o pomoc z Unii Europejskiej. Władze miasta liczą, że uda im się pozyskać 19,5 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Jesteśmy gotowi do złożenia wniosku - mówi Kołodziej-Wnuk. - To projekt na znacznie większą kwotę, co oznacza również większy udział własny. Jeśli nam się uda, znajdziemy dodatkowe pieniądze.

Wspólnota może finansować od 50 do 80 procent kosztów remontu. W najlepszym wypadku miasto wyłoży więc grubo ponad 4 mln zł. Rezultaty unijnego konkursu poznamy najwcześniej w listopadzie. Jeśli lubelski wniosek przejdzie, pieniądze dostaniemy w pierwszych miesiącach nowego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
epoka 21
zuzia
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

epoka 21
epoka 21 (28 kwietnia 2009 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy prawdą jest, ze na ostatnim posiedzeniu KOmisji Przyjazne Państwo poseł Palikot zaproponował , omawiając problem bezrobocia i głodu w kraju,: " niech głodni zjedzą bezrobotnych"!!!!...
A ja się pytam co z bezdomnymi???
Rozwiń
zuzia
zuzia (28 kwietnia 2009 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dobrze już dobrze P. Wnuk. Ale czy Pani i dodatkowo Pan Fic i Łacek są już gotowi wreszcie złożyć rezygnację z zajmowanych stanowisk,czy czekacie na KOPA?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!