niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Remont u Dominikanów. Potrzeba dodatkowego miliona złotych

  Edytuj ten wpis

Początek remontu i pierwsze komplikacje. Odnawiana bazylika ojców Dominikanów jest w gorszym stanie niż oczekiwano. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac. Zakonnicy apelują o wsparcie.

– To jest jak domino – mówi o. Robert Głubisz, przeor lubelskiego klasztoru Dominikanów. – W miarę postępu prac wychodzą coraz to nowe problemy. To są rzeczy, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Dotychczasowe badania ich nie pokazały.

Chodzi przede wszystkim o stan elementów konstrukcyjnych, sklepień i elementów drewnianych.

– Zakładaliśmy, że trzeba je będzie naprawić. Teraz okazuje się, że wiele z nich wymaga niemal całkowitej odbudowy – dodaje Głubisz. – Tak jest np. w przypadku konstrukcji podtrzymującej jeden z ołtarzy. Jest całkiem przegniła i nadaje się do wymiany.

Potrzeba więc dodatkowej pracy i pieniędzy. Zakonnicy nie mają jednak środków na nieprzewidziane wydatki. Obecny remont to inwestycja warta blisko 20 mln zł. Większość kosztów pokrywa Unia Europejska. Resztę zebrali dominikanie.

– To nasz wkład własny, nie wolno nam ruszyć tych pieniędzy – mówi Głubisz. – Na wykonanie dodatkowych prac potrzebujemy blisko miliona złotych. Oczywiście, możemy ograniczyć się do częściowych napraw, zgodnie z pierwotnym projektem, tylko czy to ma sens? Moim zdaniem, nie ma. Teraz wszystko odsłoniliśmy, więc lepiej od razu zrobić kompleksową naprawę.

Pieniądze potrzebne są nie tylko na wzmocnienie sklepień. Renowacji potrzebują również złocone detale i freski, odkryte przy tzw. drugiej zakrystii.

– To malowidła z początku XV w. – dodaje Głubisz. – Są bardzo cenne. Trzeba je odnowić i wyeksponować.

Badaniem malowideł zajęły się już służby ochrony zabytków. Odkrycie nie wstrzymało remontu klasztoru. Wszystkie prace idą zgodnie z planem. Dach kaplicy Tyszkiewiczów zyskał już nowe pokrycie z miedzianej blachy. Dominikanie zapewniają, że prace nie zostaną wstrzymane, mimo braku środków na dodatkowe remonty.

– Mamy jeszcze rok na znalezienie tego miliona złotych – dodaje Głubisz. – Zrobimy, co w naszej mocy, by zdobyć te pieniądze. Liczymy przede wszystkim na pomoc ze strony prywatnych darczyńców.

Kto zdecyduje się wesprzeć zakonników, zostanie upamiętniony w odnowionym klasztorze. Dominikanie zapewniają, że nie skończy się na tradycyjnej tabliczce z informacją o darczyńcy. Zakonnicy myślą o większej formie, ale szczegóły wymagają jeszcze uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Remont u dominikanów zakończy się w 2012 roku. Nowe oblicze zyska nie tylko sam klasztor, ale i sąsiednie dziedzińce. Przebudowany zostanie również skwer przed Teatrem Andersena.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
ANGELUS
jaga
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (12 października 2010 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niespodzianką jest że tak mało brakuje. Dajcie 10 będą chcieli 100. Czarnym zawsze mało!
Rozwiń
ANGELUS
ANGELUS (12 października 2010 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#000080"]POMOCNA DŁOŃ:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy Kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!
Nie raz media pokazywały [color="#FF0000"]metody pracy Kościoła – identyczne jak PZPR-u [/color]do roku 1980-tego, które tak krytykował nawet Kościół, a co robią księŻULE pchające się rękami i nogami do władzy?
[color="#FF0000"]To samo, co robiło PZPR w PRL-u[/color]:
np. słynna [color="#FF0000"]afera wydawnictwa Stella Maris w Gdańsku[/color]; ostatnia [color="#FF0000"]afera gruntowa [/color]z odzyskiwaniem ziem utraconych przez Kościół.. oraz [color="#FF0000"]Afera z XXX Lecia SOLIDARNOŚCI [/color]– też w Gdańsku – gdzie Dyrektor EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI [color="#FF0000"]Dominikanin Ojciec Maciej ZIĘBA pier...[/color]dyknął [color="#FF0000"]grubą kasę (dostał 9.000.000,- zł.; słownie: Dziewięć Milionów)[/color] i pokazał kopię „Koncertu z XXV Lecia SOLIDARNOŚCI, a kopia ta okazała się wyjątkowo chałowata już na samym początku!
[color="#FF0000"]Nie jest wykluczone, że pier...[/color]dyknięta [color="#FF0000"]kasa trafi do Lublina![/color]
„Nie-boskiej Komedii” ciąg dalszy, bo [color="#FF0000"]Prezydent Gdańska zwolnił Ojca Macieja Ziębę ze stanowiska Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, a sam Ojczulek postawił jeszcze warunku na jakichodejdzie [/color]– oznacza to, że [color="#FF0000"]dalej rządzi jako Dyrektor ECS bo jeszcze wysztkiego nie spier[/color]...niczył!
Jak z tego widać nawet Ojciec MACIEJ ZIĘBA nie ma czystych rąk – choć święcone(!), bo jak całe Duchowieństwo [color="#FF0000"]JEDNĄ RĘKĄ BŁOGOSŁAWIŁ SOLIDARNOŚĆ i tą samą ręką ROZGRAMIAŁ KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW.[/color]
Artykuł zaś oddaje sedno sprawy, bo [color="#FF0000"]u Dominikanów są same Niespodzianki[/color]...

Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ
SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW[/color] (koniecznie wielkimi literami) czytać należy Związkowe
wpisy pod artykułami.

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI –[color="#FF0000"] Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM[/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** ***
*** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW) [/color]
Rozwiń
jaga
jaga (12 października 2010 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak ktoś chce to daje, a jak nie to nie i czym się tu denerwować i po co kogokolwiek obrażać?
Rozwiń
Zamorzona Polka.
Zamorzona Polka. (12 października 2010 o 07:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dominikanie niech sami remontują swój zakład pracy. Proponuję pomoc powodzianom którzy stracili dorobek całego życia i 170-u tys.niedożywionych dzieci jedzących jeden posiłek dziennie [w szkole].
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2010 o 06:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamietajcie potencjalni wyborcy: w wyborach nie głosujemy na nikogo,kto popiera kler i kogo kler popiera. Jak widac wielu z Was doskonale wie,gdzie samorządowcy klerykalni pchaja nasze pieniadze z coraz wiekszych podatkow,ktore my oczywiscie musimy płacić. Dlatego mamy dziurę w budzecie,kulejąca słuzbe zdrowia,dziurawe drogi i ...................................................................................,takich kropek możemy postawić mnóstwo. Pamietajcie,dopóki będziemy łozyc na nieistniejącego,urojonego boga,dopóty w Polsce i nam będzie bieda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!